+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Harama mı girmiş oldum Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. aynurA
  Üye
  Reklam

  Harama mı girmiş oldum

  Reklam

  Harama mı girmiş oldum Mumsema s.a ben 15 yıllık memurum ailem ile hala kirada oturuyoruz bir türlü para biriktirip ev almak kısmet olmadı anne ve babama ev aldım yarısını altın borçlanarak geri kalanını da bankadan konut kredisi çekerek aldım, şimdiye kadar kredi çekmeyeyim, faize girmeyeyim diye almamıştım ama başka türlü alma imkanım yok annem kiralık evlerden çok çekti, dünya hali ailem mağdur olmasın istedim bu yüzden anlattığım şekilde ev aldım kredi çektim diye harama mı bulaştım

 2. imam
  Üye

  Cevap: Harama mı girmiş oldum


  Reklam


  Faizli tum krediler buyuk gunahlardandir.

 3. qwert12380
  Devamlı Üye
  Alıntı imam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Faizli tum krediler buyuk gunahlardandir.
  Ama günümüzde insanların ev almak için, evlenmek için bankadan kredi çekmekten başka çareleri yok.

 4. Hoca
  erimeye devam...
  Ama günümüzde insanların ev almak için, evlenmek için bankadan kredi çekmekten başka çareleri yok.
  her haram yolun mutlaka bir HELAL yolu vardır.

 5. qwert12380
  Devamlı Üye
  Alıntı mum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  her haram yolun mutlaka bir HELAL yolu vardır.
  Türkiye'de malesef öyle bir yol yok.Herkesin gözünü para bürümüş.

 6. ResûlÖzlemi
  Devamlı Üye
  Aynur kardesim, dunya hayati gecicidir. bu dunyada rahat yasamayi ahiret hayatinin zorluklariyla degismemelisin. dunyaya elbet bir gun elveda diyecegiz ama ahiret EBEDİDİR.

 7. aynurA
  Üye
  yazılarınızdan anladığım kadarıyla her halükarda günaha girdim ama inanın annem ve babamı düşündüm olurda bana birşey olursa kimseye muhtaç olmasınlar istedim kendim için olsa bir an bile kredi çekmeyi düşünmezdim ki birçok hayalimi o yüzden gerçekleştiremedim yıllardır kredi çekmemek için ev almadım ama başka bir yolla da alamazdım

 8. aynurA
  Üye
  ( her haram yolun mutlaka bir HELAL yolu vardır. ) affınıza sığınarak söylüyorum bu cümleyi açabilirmisiniz

 9. ResûlÖzlemi
  Devamlı Üye
  Aynur kardesim. seni anliyorum evlat yuregi ama faizden hayir gelmez. ayrica buyuk gunah. Rabbimiz buyurmuyor mu "Allah sabredenlerle beraberdir." diye. sabretmeniz lazimdi. sabrin sonu selamettir.. Allah yardimcinizdir. faize girmeyecektiniz.. Bakin ayet ne diyor..


  İnşirâh, 5. Ayet:

  Şüphesiz güçlükle beraber bir kolaylık vardır.


  Belki sıkıntıya dusecektiniz cok zorluklar cekecektiniz lakin Allahin rizasini elde edecektiniz insAllah. her seyin basi sabirdir..

  Faiz ile ilgili ayetler...


  Bakara, 278. Ayet:

  Ey iman edenler! Allah'a karşı gelmekten sakının ve eğer gerçekten iman etmiş kimselerseniz, faizden geriye kalanı bırakın.


  Bakara, 276. Ayet:

  Allah, faiz malını mahveder, sadakaları ise artırır (bereketlendirir). Allah, hiçbir günahkâr nankörü sevmez.  Bakara, 275. Ayet:

  Faiz yiyenler, ancak şeytanın çarptığı kimsenin kalktığı gibi kalkarlar. Bu, onların, "Alışveriş de faiz gibidir" demelerinden dolayıdır. Oysa Allah, alışverişi helâl, faizi haram kılmıştır. Bundan böyle kime Rabbinden bir öğüt gelir de (o öğüte uyarak) faizden vazgeçerse, artık önceden aldığı onun olur. Durumu da Allah'a kalmıştır. (Allah, onu affeder.) Kim tekrar (faize) dönerse, işte onlar cehennemliklerdir. Orada ebedî kalacaklardır.

+ Yorum Gönder