+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Allah yolunda kesilmeyen hayvanlarla ilgili soru Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. merakettim
  Üye
  Reklam

  Allah yolunda kesilmeyen hayvanlarla ilgili soru

  Reklam

  Allah yolunda kesilmeyen hayvanlarla ilgili soru Mumsema Selamun aleyküm. Bir şey merak ettim. Allah yolunda kesilmeyen hayvan yemek caiz değil ya üç aşağı beş yukarı herkes etini kasaptan falan alıyor. Genelde makineler kesiyor falan. Acaba günaha mı giriyorum? o zaman ne yapmalıyım.

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Allah yolunda kesilmeyen hayvanlarla ilgili soru


  Reklam


  Makineyle yapılan hayvan ve tavuk kesimi caiz mi?


  Tavukların makineyle toplu olarak kesilmesi caiz midir?
  Besmelesiz kesilen hayvanların etini yemek caiz mi?


  Besmeleyi bilerek ve kasden terk eden adamın kestiği yenmez. Yoksa unutarak veya gafletle besmele çekilmese de yenir. Ayrıca o gibi yerlerde kesim aletini çalıştıran insanların besmele çektikleri ifade ediliyor.

  Diğer taraftan yahudi ve hıristiyanların kestikleri bile yenildiğine göre bir müslümanın kestiği şüphesiz helaldir ve yenilir. Şüpheden dolayı helal bir şey haram olmaz. Bizim şüphemiz yersizdir.

  Bir çok tavuğun birden kesilmesine gelince; bir avcı bir silahla onlarca kuşu öldürse her biri için ayrı ayrı besmele çekmesi gerekmiyor. Hatta besmeleyi unutsa bile yine de helaldir. Bu nedenle aynı anda yüzlerce tavuğun kesilmesinin bir sakıncası yoktur.

  Memleketimiz islam diyarı olduğu için şüpheye girmeden kesilen tavukları yiyebiliriz.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


+ Yorum Gönder