+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Ben evinden eteklerini sürüye sürüye çıkıp kocasından yakınan kadına öfkelenirim Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. denizliprens
  Üye
  Reklam

  Ben evinden eteklerini sürüye sürüye çıkıp kocasından yakınan kadına öfkelenirim

  Reklam
 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Ben evinden eteklerini sürüye sürüye çıkıp kocasından yakınan kadına öfkelenirim


  Reklam


  Hadis mi bilmiyoruz ama islamın ruhuna aykırı bir söz değildir.
  şayet hadis ise, verdiği mesaj şudur:
  "Dışarda süslenen ve Kocasının hatalarını başkalarına anlatan kadınlar hayırsız kadınlardır."

  Kocasına Eziyet Etmemelidir.
  Bir kısım kadınlar kocalarından ne kadar iyilik görürse görsünler, ufak bir şeye karşılık bütün iyilikleri inkar eder ve kocalarına eziyet ederler. Bir gün Peygamberimiz (s.a.s.) kadınlara: "Sadaka verin, ey kadınlar, cehennem halkının çoğu kadınlardır." dedi. Orta halli, esmer bir kadın, "niçin ya Resulullah?" diye sordu. 0 da: "Çünkü siz, çok şikayet eder ve kocanızın nimetini inkar edersiniz." dedi.' (1)
  Peygamberimiz (s.a.s.), Ümmü Seleme annemizin rivayet ettiği bir hadislerinde de: "Ben, evinden çıkıp eteklerini sürüye sürüye kocasını şikayete giden kadınlardan nefret ederim." demişlerdir.(2) "Bir kadın kocasına her eziyet ettikçe, cennetteki karısı Huri kızı: "Ona eziyet etme, Allah canını alsın, o, senin yanında emanettir. Az sonra seni bırakıp bizim yanımıza gelecektir." der. (3)
  Ebu Ümame el-Bahili diyor ki: Resulullah (s.a.s.)e bir kadın geldi. Yanında süt emen iki çocuğu vardı. Peygamberimizden bir şeyler istedi. Üç tane hurma buldu, ona verdi. o da her çocuğuna birer hurma verdi. Çocuğun biri ağladı. Kadın o bir hurmayı da ikiye böldü, çocuklarına bölüştürdü. Bundan duygulanan Peygamberimiz şöyle dedi: "Bunlar; çocuklarını karınlarında taşır, sonra doğurur, emzirir ve şefkatle büyütürler. Eğer kocalarına eziyetleri olmasa, namaz kılanları, cennete girer." (4)
  Buna karşılık, kocaları kendilerinden razı olan kadınlar için de şu müjdeyi vermiştir: "Hangi kadın, kocası kendisinden razı olarak ölürse, cennete girer." (5)

+ Yorum Gönder