+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Farz Namazlarda Kamet getirmek Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ayhancan
  Üye
  Reklam

  Farz Namazlarda Kamet getirmek

  Reklam

  Farz Namazlarda Kamet getirmek Mumsema Selamun aleküm

  Benim öğrenmek istediğim kamet getirme Hakında

  Evde Namaz kılarken Akşam namazı Farzı nı kılarken kamet getirmek Gerkirmi ve tum farzlarda kamet getirmek gerekiyormu

 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  Cevap: Farz Namazlarda Kamet getirmek


  Reklam


  Kâmet, dinî bir kavram olarak, farz namazlardan önce, namazın başladığını bildiren ve ezan lafızlarına benzeyen sözlerdir. Ezandan farklı olarak, "hayya ale'l-felâh" cümlesinden sonra, "kad kâmeti's-salât" cümlesi eklenir. Kâmet kelimesi Arapça'dan değişikliğe uğrayarak dilimize geçmiştir. Aslı ikâmettir.

  İster cemaatle, isterse tek başına kılınsın, erkeklerin her farz namazdan önce kâmet getirmeleri sünnettir. Kazâ namazlarında da kâmet getirmek sünnettir. Kâmet ezana göre daha hızlı okunur. Ezan ile kâmetin arasının bir miktar ayrılması gerekir. Ezan ile kâmet arasında sünnet bulunmayan akşam namazında, ezan okunduktan sonra Fâtiha sûresini okuyacak kadar beklemek uygun olur. Bir camide cemaatle vaktin namazı kılındıktan sonra, aynı vakit namazı cemaatle veya tek başına kılınması halinde tekrar ezan ve kâmet okunmasına gerek yoktur. Camide cemaatle kılınan namazlarda kadınların, delilerin ve abdestsiz kişilerin kâmet getirmesi mekruhtur.

 3. Misafir
  Aleykum us selam Evet kardesim butun namazlarda kahamet getirilir evdede kilsan camidede kilsan geterilir zaten camide muezzinler getiriyo.ALLAH kildigimiz namazlari kabul eylesin.

+ Yorum Gönder
kamet getirmek farz mı,  kamet getirmek,  kamet getirmek farz mıdır,  kamet farz mıdır,  kamet farz mı,  kamet getirme,  namazda kamet getirmek farz mıdır