+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Dinden çıkmakla ilgili birşey sorcam lütfen Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. AdemAkbulut
  Emekli
  Reklam

  Dinden çıkmakla ilgili birşey sorcam lütfen

  Reklam

  Dinden çıkmakla ilgili birşey sorcam lütfen Mumsema Arkadaşlar son bir birkaç haftadır aklım yerinden çıkacak gibi artık dayanamıyorum h bir kitap okumuştum kuran tefsiri gibi bişey orda kabir azabı veya sırat köprüsü yok diyordu hadislerle kuranı karşılaştırıldığında anlatıldığı şekilde bende buna inandım sonuçta kuranın yok dediği birşeye var diyemezdim acaba dinden çıktım mı diye gibi düşünceler aklımı yiyo yardımlarınızı Allahtan size razı olmasını dilerim kelimeyi şehadet getirmem lazım mı şimdi niye inanıyon derseniz bilmiyorum düşününce oca alim var eskideki insanlar padişahlar var ve bunlara inandılar okadar kuran okudularda fark mı edemediler diyorum kendi kendime yani onlar bişe görmüşlerdiir inanmışlar gibisinde düşünüyorum şuan zaten kızıp duruyorum ağlıyorum

 2. ResûlÖzlemi
  Devamlı Üye

  Cevap: Dinden çıkmakla ilgili birşey sorcam lütfen


  Reklam


  Oncelikle yanlis bir bilgiyi okuyup ve inandim deyiple dinden cikmazsin insAllah. Gelgelelim ki kabir azabinin oldugu Kur'an da da sahih hadislerden de anlasiliyor. Tavsiyem her kitabi okuma. Bir buyugunden destek al ve dini konuda bilgisi olan kisilerin tavsiye ettigi kitaplari oku. Kardesim dinden cikmak icin inkar etmen gerekir inanmaman gerekir. sen yanlis bir sey yapmissin. İnsaAllah dinden filan cikmadin. Sana dinden ciktin artik donusun ve kurtulusun yok diye seytan muhakkak vesvese verir evhamlara kapilma Allaha dua et ve durmadan zikret. cunku Efendimizi a.s.m diyorki hadislerinde seytanin Ademoglunun kalbinde bir hortumu vardir egerki kisi Allahi zikrederse derhal seytan o kisiden uzaklasir... anlaminda bir hadisi vardi. Zikret kardesim.

 3. ResûlÖzlemi
  Devamlı Üye
  Oncelikle seytandan Allaha sigin (Ayetel Kursi, Felak ve Nas surelerini oku) Allahim ben bir hata isledim, Suphesiz sen cok bagislayan ve tovbeleri cok kabul edensin. Bende tovbe ediyorum Yâ Rabbi, bir daha bu gunaha donmeyecegim affet .. diyerekten tovbe edebilirsin. insaAllah Rabbimiz bagislar

 4. AdemAkbulut
  Emekli
  Şimdi anladığım kadarıyla dinden çıkmadım çıkmak Haşa dinden çıkmak için Allahı inkar gerek zaten bu soruyu oturduğum yerde bi hoca galiba diyanette çalışıyor çıkarır demişti Allaha ve Rasulüne itaat edin ayetini söyledi çıkarır dedi şimdi şöle bişey takıldı sakın yanlış anlamyın rasülün dediği Allahın dediğidir o yüzden dinden demek istemiş yanlış anlamadı isem kısacası Allahı inkar dinden çıkarır onun dediğini inanmadım demek değil ha bide kelimeyi şehadet getirmem gerek mi şimdi

 5. naqshi
  Devamlı Üye
  Sen Şehadet getir getirmek istiyorsan, tevbe et, Allahın rahmeti gazabını geçmiştir, Allah mağfiret edicidir affeder. Ana konuya gelirsek Kur'an da namaz ismen geçiyor ama tarifi yok. Biz nerden nasıl namaz kılıyoruz? Tabiiki sünnetten, rasul bize nasıl gösterdiyse, nasıl tarfi edip nasıl tarif etiyse öyle kılıyoruz değil mi? Şimdi Kuranda sabah 4 rekat, öğlen 8 rekat geçmiyor diye inkar mı edelim? Kabir azabı ve sırat konusu da aynen bu konu gibidir.

 6. nrsn15
  Emekli
  Her insan ister ölerek toprağa gömülsün, ister boğularak denizin dibinde kalsın veya yırtıcı bir hayvan karnında bulunsun veya yanarak külü havaya karışsın, mutlaka kabir hayatı geçirecektir.
  İnsan öldükten sonra kabre konulunca, Münker ve Nekir adında iki melek, kendisine gelerek; "Rabbin kimdir? Peygamberin kimdir? Dinin nedir?" diye sorarlar. İman ve güzel amel sahipleri bu gibi sorulara doğru cevap verirler. Bu gibi ölülere cennet kapıları açılır ve Cennet kendilerine gösterilir. Kâfir veya münafık olanlar ise bu sorulara doğru cevap veremezler. Onlara da Cehennem kapıları açılır, oradaki azap kendilerine gösterilir. Müminler nimet içerisinde, sıkıntısız ve huzurlu yaşarken, kâfir ve münâfıklar ise kabirde azap göreceklerdir (bk. ez-Zebîdî, Tecrîdi Sarih, terc. Kamil Miras, Ankara 1985, IV 496 vd.).
  Kabirde azap ve nimetin varlığını gösteren birtakım ayet ve hadisler vardır. Bir ayet-i kerimede;

  "Firavun ve adamları sabah-akşam ateşe atılırlar. Kıyametin kopacağı gün de denilir ki; Firavun hanedanını ateşin en şiddetlisine sokun."(Mümin, 40/46)

  buyurulur. Buna göre kıyamet kopmadan önce de yani kabirde de azap vardır. Peygamber Efendimiz (asv);

  "Allah, iman edenlere bu dünya hayatında ve ahirette, o sabit sözlerinde daima sebat ihsan eder." (İbrahim, 14/17)

  ayetinin kabir nimeti hakkında indiğini açıklamıştır. (Buhârî, Tefsîr, sure: 14).
  Kabir azabı ile ilgili hadis kitaplarında pek çok hadis-i şerif zikredilmektedir. Bunlardan bir kaçı şöyledir:

  Hz. Peygamber (s.a.s) bir mezarlıktan geçerken, iki mezardaki ölünün bazı küçük şeylerden dolayı azap çekmekte olduklarını gördü. Bu iki mezardaki ölülerden biri hayatında koğuculuk yapıyor, diğeri ise idrardan sakınmıyordu. Bunun üzerine Resulullah (s.a.s) yaş bir dal almış, ortadan ikiye bölmüş ve her bir parçayı iki kabre de birer birer dikmiştir. Bunu gören ashap, niye böyle yaptığını sorduklarında: "Bu iki dal kurumadığı sürece, o ikisinin çekmekte olduğu azabın hafifletilmesi umulur." (Buhârî Cenâiz, 82; Müslim, İmân, 34; Ebû Dâvud, Tahâret, 26) buyurmuşlardır.

  Hz. Peygamber (asv) diğer bir hadislerinde şöyle buyururlar:

  "Kabir ya Cennet bahçelerinden bir bahçedir veya Cehennem çukurlarından bir çukurdur." (Tirmizî, kıyamet, 26).

  Başka bir hadiste de şöyle buyurur:

  "Ölü mezara konulunca, birine Münker, diğerine Nekir adı verilen siyah mavi iki melek gelir; ölüye derler ki: "Şu Muhammed (s.a.s) denilen zat hakkında ne dersin?" O da şöyle cevap verir. "O, Allah'ın kulu ve Resuludur. Ben şahitlik ederim ki Allah'tan başka ilâh yoktur, Muhammed de O'nun kulu ve elçisidir." Bunun üzerine melekler; "Biz senin böyle diyeceğini zaten bilmekte idik", derler. Sonra onun mezarını yetmiş arşın genişletirler. Daha sonra bu ölünün mezarı ışıklandırılır ve aydınlatılır. Daha sonra melekler ölüye: "Yat ve uyu " derler. O da; "Aileme gidin de durumu haber verin" der. Melekler ona; "Zifafa giren ve sadece en çok sevdiği kişi tarafından uyandırılan şahıs gibi, mahşer gününe kadar sen uyumana devam et." derler."

  "Eğer ölü münâfık olursa, melekler şöyle der: "Şu Muhammed (s.a.s) denilen zat hakkında ne dersin?" Münâfık da şöyle cevap verir: "Halkın Muhammed hakkında bir şeyler söylediklerini işitmiş, ben de onlar gibi konuşmuştum. Başka bir şey bilmiyorum." Melekler ona; "Böyle diyeceğini zaten biliyorduk" derler. Daha sonra yere "Bu adamı alabildiğine sıkıştır" diye seslenilir. Yer de sıkıştırmaya başlar. Öyle ki o kimse kemiklerini birbirine geçmiş gibi hisseder. Mahşer gününe kadar bu sıkıntı devam eder." (Tirmizi Cenâiz 70).

  Kur'an'da şehitlerin kabir hayatıyla ilgili olarak şöyle buyurulur:

  "Allah yolunda öldürülenleri, sakın ölüler sanmayın. Bilâkis onlar diridirler. Rableri katından rızıklandırılmaktadırlar." (Âli İmrân, 3/169),


  "Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyin. Bilâkis onlar dirildirler. Fakat siz farkında değilsiniz." (Bakara, 2/154).

  Kabir azabının yalnız ruha mı, yoksa bedene mi olacağı konusuna gelince:
  Ölüm yokluk değildir. Daha güzel bir alemin kapısıdır. Nasıl ki, toprak altına giren bir çekirdek, görünüşte ölüyor, çürüyor ve yok oluyor. Fakat gerçekte daha güzel bir hayata geçiş yapıyor. Çekirdek hayatından ağaçlık hayatına geçiyor.
  Aynen bunun gibi, ölen bir insan da görünüşte toprağa giriyor, çürüyor ama geçekte berzah ve kabir aleminde daha mükemmel bir hayata kavuşuyor.
  Beden ile ruh, ampul ile elektrik gibidir. Ampul kırılınca elektrik yok olmuyor ve var olmaya devam ediyor. Biz onu görmesek de inanıyoruz ki, elektrik hala mevcuttur. Aynen bunun gibi, insan ölmekle ruh vücuttan çıkıyor. Fakat var olmaya devam ediyor. Cenab-ı Allah ruh’a münasip daha güzel bir elbise giydirerek, kabir aleminde yaşamını devam ettiriyor. Ruh, mükafatı veya cezayı bu yeni giydiği elbise ile görecektir.
  Bu sebeple Peygamberimiz (asv),

  “Kabir ya Cennet bahçelerinden bir bahçe, yada Cehennem çukurlarından bir çukurdur.”


  buyurarak, kabir hayatının varlığını ve nasıl olacağını bize haber veriyor.
  İmanlı bir insan iyileşmeyen bir hastalıktan ölürse şehittir. Böyle şehitlere manevi şehit diyoruz. Şehitler ise kabir hayatında serbest dolaşırlar. Kendilerinin öldüğünü bilmezler. Sanki yaşadıklarını zannederler. Sadece daha mükemmel bir hayat yaşadıklarını bilirler. Peygamberimiz (asv),

  “Şehit ölüm acısını hissetmez.” buyurur.

  Kur’an-ı Kerim de şehitlerin ölmediği bildirilir. Yani kendilerinin öldüğünün farkında değillerdir. Mesela iki adam düşünün. Rüyada çok güzel bir bahçede beraber bulunuyorlar. Biri rüya olduğunu bilir; diğeri ise rüya olduğunun farkında değil. Hangisi daha mükemmel lezzet alır? Elbetteki rüya olduğunu bilmeyen. Rüya olduğunu bilen, "şimdi uyanırsam şu lezzet kaçacak" diye düşünür. Diğeri ise tam ve gerçek lezzet alır.
  İşte normal ölüler, öldüklerinin farkında olduğu için lezzetleri ek------. Halbuki şehitler öldüklerini bilmediğinden aldıkları lezzet tamdır.
  İmanlı ölen ve kabir azabı görmeyen insanların ruhları serbest dolaşır. Bu sebeple pek çok yere gidip gelebilirler. Bir anda çok yerde bulunabilirler. Aramızda dolaşmaları mümkündür. Hatta şehitlerin efendisi Hz. Hamza (ra) pek çok insana yardım bile etmiştir ve halada yardım ettiği insanlar vardır.
  Ruhlar aleminden anne karnına gelen insanlar, oradan dünyaya doğarlar. Burada buluşup görüşürler. Aynen bunun gibi bu dünyadaki insanlar da, ölüm ile öbür tarafa doğarlar ve orada dolaşırlar. Nasıl ki buradan öbür tarafa gideni uğurluyoruz. Kabir tarafından da buradan gidenleri karşılayanlar var. İnşallah bizleri de başta Peygamberimiz (asv) olmak üzere, bütün sevdiklerimiz orada karşılarlar. Yeter ki bizler Allah’a gerçek kul olalım.
  Yeni doğan çocuğu burada karşıladığımız gibi, buradan öbür tarafa giden bizleri de inşallah dostlarımız karşılayacaktır. Bunun şartı Allah’a iman, O’na ve Peygamberine (asv) uymak ve iman ile ölmektir.

 7. nrsn15
  Emekli
  Kabir hayatının hak ve gerçek olduğuna dair deliller


  كَيْفَ تَكْفُرُونَ بِاللَّهِ وَكُنتُمْ أَمْوَاتاً فَأَحْيَاكُمْ ثُمَّ يُمِيتُكُمْ ثُمَّ يُحْيِيكُمْ ثُمَّ إِلَيْهِ تُرْجَعُونَ

  Allah’ı nasıl inkâr edersiniz ki, ölü idiniz sizleri diriltti. Sonra sizleri yine öldürecek, sonra yine diriltecek, sonra da döndürülüp ona götürüleceksiniz. (Bakara/28)

  Bu ayet-i kerime, kabir hayatının hak ve gerçek olduğuna delildir. Şöyle ki: Ayetin başında geçen “ أَمْوَات ” tabiri “ölüler” demektir. Bundan maksat ise: Kendisinde hayat olmayan ve babaların sulplerinde (belkemikleri arasında) olan menilerdir. Demek bu ifade ile insanın ilk haline dikkat çekilmiş ve babalarının sulbündeki hali nazara verilmiştir. İnsan, bu halinde ölüdür ve daha yaratılmamıştır.

  Ayetin devamında gelen “ölü idiniz sizleri diriltti” ifadesindeki ‘diriltmekten’ maksat ise: Anne rahmindeki o nutfelere ruh üfleyip, sonra diri olarak dünyaya çıkarmaktır. Demek ayetin bu bölümü, dünya hayatına işaret etmektedir.

  Ayetin devamındaki “sonra sizleri yine öldürecek” ifadesiyle işaret edilen ise: Ecelleri geldiğinde insanları öldürmektir. Bu öldürmek ile dünya hayatı sona erer.
  Ayetin devamında gelen “sonra sizi yine diriltecek” ifadesi ise: Kabir hayatına delildir. Zira ayetin işaretiyle bu dirilme, ölümden hemen sonra ve kıyametten öncedir. Bu da ancak kabir hayatıdır.

  Ayetin sonundaki “sonra da döndürülüp ona götürüleceksiniz” ifadesinden murad ise: İsrafil (as) tarafından Sur’a üfürüldüğünde, mahşere çıkmak üzere kabirlerden çıkıştır.

  Demek ayet-i celilede geçen ثُمَّ يُمِيتُكُمْ “Sonra sizi diriltecek” ifadesi, kabir hayatına işarettir ve delildir.

  Kabir hayatının hak ve gerçek olduğuna Mü’min suresi 45 ve 46. ayetler de delalet etmektedir. Mezkûr ayetlerin meali şöyledir:

  “Allah o mümini, onların kurdukları tuzakların kötülüklerinden korudu. Firavun’un adamlarını ise, o kötü azap kuşattı. Onlar, sabah akşam ateşe arz olunurlar. Kıyamet kopacağı gün de: “Firavun hanedanını azabın en şiddetlisine tıkın!” (denilecektir). (40/ 45-46)

  Bu ayet-i celilede, Firavun ve avenesinin göreceği kabir azabından ve berzah hayatından bahsedilmektedir. “Onlar, sabah akşam ateşe arz olunurlar” ifadesiyle işaret olunan hayat, berzah hayatıdır ve kabir azabıdır. Bu ifadeyi, hesaptan sonraki cehennem azabına hamletmek doğru değildir. Zira ayetin devamındaki “Kıyamet kopacağı gün de: ‘Firavun hanedanını azabın en şiddetlisine tıkın!’ (denilecektir)” ifadesi, önceki azabın, kıyametten önce olduğunu ispat eder. Kıyamet günü uğrayacakları şiddetli azap ise bu azaptan sonradır.

  Demek “Onlar, sabah akşam ateşe arz olunurlar” ifadesiyle işaret edilen azap, ölüm ile kıyamet ortasındaki bir azaptır ki, bu da kabir azabı ve berzah hayatıdır.

  Kabir hayatı hakkındaki bir başka ayet de Mümtehine suresi 13. ayettir. Ayetin meali şöyledir: “Ey iman edenler! Allah’ın gazabına uğrayanları ve kabir ehli kâfirlerin ümit kesmeleri gibi ahiretten ümit kesenleri dost edinmeyin.”

  Ayet-i kerimede geçen “Kabir ehli kâfirlerin ümit kesmeleri gibi…” ifadesi, kabir hayatına delildir. Zira bu ayet-i kerime, kabir ehli kâfirlerin Allah’ın rahmet ve affından ümitsiz olduklarını bildirmektedir. Bu hal de ancak ve ancak onların kabirde hayat sahibi olmaları ile mümkündür. İbn-i Mesud, İmam Mücahid, İkrime, İbni Zeyd, İmam Mukatil, Kelbi ve Mansur hazretleri bu görüşte olup, mezkûr ayeti kabir hayatına delil yapmışlardır. Onlar özetle derler ki: “Kabir ehli kâfirlerin ümitlerini kesmeleri, ancak ve ancak onların kabirde hayatdar ve diri olmaları ile mümkündür. Zira ümit kesmek, hayat sahibi olanın işidir. Bu sebeple ‘Kabir ehli kâfirlerin ümit kesmeleri gibi…’ ifadesi, kabir hayatına bir delildir.”

  Kabir hayatı ile ilgili bir başka ayet de Tevbe suresi 101. ayettir. Ayetin meali şöyledir: “Biz onları iki kere azaba uğratacağız. Daha sonra da büyük bir azaba sevk edilirler.”

  Mezkûr ayet-i kerimedeki “İki kere azaba uğratacağız. Daha sonra da büyük bir azaba sevk edilirler” ifadesiyle üç azaptan bahsedilmektedir. Ayet-i kerimede geçen üç azaptan birincisi dünya azabı, ikincisi ise kabir azabıdır. İkinci azap olan kabir azabından sonra da, daha büyük bir azap vardır ki, bu da üçüncü azap olan cehennem azabıdır. İmam Azam hazretleri ve Kadı Beyzavi de, ayette geçen “iki kere azaba uğratacağız” ifadesiyle, dünya azabı ve kabir azabının kastedildiğini söylemektedir.

  Kabir hayatı hakkında bir başka ayet de Nuh suresi 25. ayettir. Ayetin meali şudur: “(Nuh’un kavmi) Günahlarından dolayı boğuldular ve ardından da ateşe sokuldular.”
  Bu ayet-i kerimede geçen “feudhilû” (sokuldular) kelimesindeki “f” harfi, Arapça’da “fe-i takibiyedir.” Yani olayın hemen olduğunu ve hiç ara verilmediğini ifade eder. Demek Hazreti Nuh’un kavmi boğulduktan hemen sonra ateşe sokulmuştur. Bu da ancak kabir hayatı dediğimiz Berzah elemindeki azap olabilir. Zira şu anda cehennem mevcud olmakla birlikte içi boştur. Cehennem, kıyametin kopması ve hesabın tamamlanmasıyla sakinlerine kavuşacaktır. O halde Hz. Nuh’un kavminin sokulduğu ateş, cehennem ateşi olamaz. Zira ifade ettiğimiz gibi cehennem şu anda boş olup sakinlerini beklemektedir. O halde bu azap kabir hayatı denilen Berzah âlemindeki azaptır.

  Eğer kabir hayatı inkâr edilirse, Hazreti Nuh’un kavminin boğulduktan hemen sonra sokuldukları ateş ne ile izah edilebilir? Cehennem diyemeyiz, çünkü cehenneme giriş hesaplar görüldükten sonra olacaktır. Acaba kabir azabından başka hangi azap vardır ki, Hz. Nuh’un kavmi denizde boğulduktan hemen sonra o ateşe girmiş olsunlar?

  Kabir hayatı hakkında bir başka ayet-i kerime de Al-i İmran suresi 169. ayettir. Ayetin meali şudur: “Allah yolunda öldürülenleri sakın ölüler sanma! Bilakis onlar diridirler ve Rab’leri katında rızıklanmaktadırlar.”

  Bu ayet-i kerimede, Allah yolunda ölenlerin ölü olmadığı ve Allah’ın katında rızıklandırıldığı haberi verilmektedir. Hatta İ. Şafi hazretleri bu ayeti delil getirerek şehidin yıkanmayacağı ve üzerine cenaze namazı kılınmayacağı hükmünü vermiş ve şöyle demiştir: “Şehide cenaze namazı kılınmaz. Zira cenaze namazı ölünün üzerine kılınır. Hâlbuki mezkûr ayetin ifadesiyle şehid ölü değildir ve Rabbi katında rızıklanmaktadır.”

  Demek şehid ölü değildir ve Allah-u Teâlâ onlara “ölü” dememizi yasaklamıştır. Ayrıca şehid Allah’ın katında rızıklanmaktadır. İşte şehidin ölü olmaması ve hal-i hazırda rızıklanması ispat eder ki, kabir hayatı ve Berzah âlemi haktır. Zira şehidin ölü olmamasını ve hal-i hazırda rızıklanmasını ancak Berzah hayatı ile izah edebiliriz.

  Kabir hayatı ile ilgili daha birçok ayet-i kerime vardır. Delil olarak daha fazla ayet-i kerimeye ihtiyacı olanlar, Taha suresi 124. ayetin, Tekasür suresi 4. ayetin, İbrahim suresi 27. ayetin ve Vakıa suresi 89. ayetin tefsirine bakabilirler. Sadece ayetlerin mealine baktığında bu ayetlerin kabir hayatına olan şehadetini anlayamayanlar, tefsir kitaplarına müracaat ettiklerinde bu ayetlerin kabir hayatına olan delaletlerini öğreneceklerdir.

  Ayrıca kabir hayatı ile ilgili mevcut hadisler de büyük bir yekün teşkil etmektedir ve hususi bir kitabı oluşturabilirler. Dileyenler hadis kitaplarının ilgili bölümlerine bakarak Peygamber Efendimizin bu konudaki hadislerini de inceleyebilirler.

  Dilerseniz, kabir hayatı ile ilgili ayetleri incelediğimiz bu tefsir dersimizi şöyle bir dua ile tamamlayalım: “Ya Rab! Bizleri kabir azabından koru. Kabrin karanlığından sana sığınıyoruz, kabrimizi bizim için Kuran’ın nuruyla aydınlat. Kabrin darlığından yine sana sığınıyoruz, Kuran’ın hürmetine kabrimizi genişlet. Kabrin sual melekleri olan Nekir ve Münker’in heybetinden de yine sana sığınıyoruz, Onları bize, Kuran’ın hürmetine iki munis dost eyle. Kabrin yalnızlığından da sana sığınıyoruz ya Rab! Salih amellerimizi bize dost ve arkadaş yap. Ve yaptığımız şu tefsir dersinin hürmetine, kabrimizi bir cennet bahçesi eyle ve cehennem çukuru olmaktan muhafaza et. Âmin…

  http://www.ilmedavet.com/kabir-hayat...-deliller.html

  (not: reklam amaçlı değil kaynak belirtmek amacıyla linki ekledim kaynak belirtmeden yayınlarsam kul hakkı olmasın diye. )

 8. AdemAkbulut
  Emekli
  Arkadaşlar benim o kitabı okurken ki düşünce kuranla peygamberimiz sav asla çelişmezdi. anlatıldığı ve duydğum şeyler gördüğüm hadislerdi kitabı okurken ki bilgim. kitapta anlatılan bazı hadislerde ayetler vardı bilmediğim yanlış hatırlamıyorsam bilmediklerimden başka yazarın yani sanki hadislerle kuran çelişiyormuş gibi yazmasındadı o kelimeyi sarf etmem veya o şekilde inanmam o yüzdendi. benim nezdimde kanımca bütün müslüman alemi böyle düşünüyordur.kuranla peygamberimiz sav asla çelişmez yani. kitapta anlatıldığı şekilde kabir azabı yoktu hadisler yalandı görünüşte ondan öyle inandım yani ben peygamberin mi allahın mı dediğine inancaktım sonuç belli. şunun gibi benzetmek istemiorum ama allahın ğafur sıfatı var. gafur şeklinde telafuz ediliyor bi çelişki var en azından ben böle duydum ben öyle telafuz edildiğine inanmıyom diğelim iki sonra öyle olmadığını öğrendim gibi yani gafur diye sıfatı iligi birkaç şey biliyom ama kaynakla çeliştiğinden öyle inanıyorum şimde onun doğru olduğunu öğrendim buna inanıyom şeklinde durumum gerçekten şu andaki durumum dünyada cehennemi yaşamak gibi hergün yanıyorum kimse bana su vermiyor şu durumdaki tek gerçek dileğim allahtan alemre rahmetini rüyamda göstermesi ve birşey olmaz demesi ama yinede şükrediyom daha kötüsü olmadı diye onu görmem için ne yapmam lazım birşey söleyin

 9. ResûlÖzlemi
  Devamlı Üye
  Kardesim inan herkes gormek istiyor lakin "PİSİZ" yani hakiki mana da kul olamiyoruz. Ayrica onu nasil gorebilirim ruyamda diyorsan tavsiyem "oncelikle Allah'a dua et ve cokca salavat getir!" Allah lutfeder ise gorursun ruyanda.. Suphen olmasin ki bizlerde isteriz ama manevi anlamda "PİSİZ" kardesim. layik degiliz ...

 10. AdemAkbulut
  Emekli
  yazdığınız şeyler bence pisiz demeniz hoş bu da sizin temizliğinize ışık tutuyor ama şu çok hoşuma gidiyor “Allah katında en şerefliniz Ondan en çok korkanınızdır.” (Hucurat Suresi, 13.) , Allah onlardan razı oldu, onlar da O'ndan razı olmuşlardır.belki şu ikisi belki kuran kısacası O'nu yarttığı herşey afedersiniz şeytan bile O'nun BAARİ sıfatının göstergesi demek istiyorum ona etkilenmek günahıtır belki ben O'na etkileniyorum aslen ama etkiliyor zaten o sıfatı beni her şekilde gösterdiğinden etkinleniyorum bilmiyorum neyse bu konuyu uzatmiyim ALLAH DAİMA HER İKİ TARAFDA O'NUN(SAV)LA BERABER KILSIN

 11. ResûlÖzlemi
  Devamlı Üye
  Allah razi olsun kardesim hayirli omurler dilerim ... insAllah goruruz Nebî'yi bir gun..

 12. AdemAkbulut
  Emekli

  Reklam


  Herşey gölnünüzce olsun gölnünümüzün isteği rüyalarda olsun

+ Yorum Gönder