+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Yara ve namaz Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Yasin123
  Üye
  Reklam

  Yara ve namaz

  Reklam

  Yara ve namaz Mumsema Merhaba. Benim yaşım 15. Aşağı yukarı 2-3 aydır namaz kılıyorum.

  Bugün bir kaza sonucu falçata ile sol elimin baş parmağımın üst tarafını kötü sayılacak bir şekilde kestim.

  Yaraya pansuman yaptım. Ve baş parmağımın tamamını gazlı bez ile sardım. Namaz için abdest alacağım ama parmağımdan dolayı düzgün alabileceğimi sanmıyorum. Yara bazı zorlamalarda kanayabiliyor. Annem yara ıslanırsa mikrop kapabileceğini söyledi. Bende yaraya naylon geçirmeyi düşündüm ama olur mu bilmiyorum.

  Bende birkaç gün namaza ara vermeyi düşünüyorum. Sizce ne yapmalıyım? İkindi vakti çıkmadan cevaplarsanız sevinirim. Hayırlı günler.

 2. Katade
  Devamlı Üye

  Cevap: Yara ve namaz


  Reklam


  Abdestte yara bandı ve sargı bezi olan yerler nasıl yıkanır?
  Abdest veya gusül âzaları üzerinde bu gibi bir zaruretten dolayı sargı varsa ve bu sargıyı açıp altını yıkamak da mahzurlu ise, sargının üzerine meshedilir, böylece o âzalar yıkanmış hükmünü alır.

  Kırık ayaklar üzerindeki alçı veya tahta veya madenî sargılar da aynı hükümdedir. İlâçla örtülü yara için de durum aynıdır.

  Sargının tamamını meshetmek gerekmez. Sargının ekser kısmının üzerinin meshedilmesi kâfi gelir.

  Üzerine mesih yapılan sargı için, belli bir müddet yoktur. Özür hâli devam ettiği üddetçe meshe devam edilir. Sargı çevresinde kalan sağlam yerler ise yıkanır.

  Sargıların abdestli iken sarılmış olması da gerekmez.

  Henüz iyileşmemiş yara üzerindeki sargı, düşer veya değiştirilirse mesh bozulmaz. Yeni sargı sarılmasıyla meshin yenilenmesi gerekmez. Abdestlilik hâli devam eder. Sargı üzerine meshi bozan şey; üzerine sargı sarılan yara veya özrün tamamen iyileşmesidir.

  Eğer ameliyat ya da bir yaradan dolayı banyo yapmak zarar verecekse, sadece teyemmüm ederek ibadetlerini yerine getirir.

  Yara üzerine yapılan meshin müddeti ne kadardır?

  Mesh bir zamanla kayıtlı değildir. Abdest bozulduktan sonra yeni bir abdest alındığında sargılı bulunan kısım meshedilir. Her vakit abdest almaya gerek yoktur. (Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/101.)


 3. Yasin123
  Üye
  Anladığım kadarıyla benim teyemmüm yapmam lazım. Ancak elimde toprak yok. Ancak yarın temin edebilirim. Ne yapmam lazım?

 4. jerusselam
  Devamlı Üye
  kardeşim şeytan senle oynuyor namazını kaçırma Sargı bezinin üzerini mesh etmen yeterlidir kalan sağlam yerler ise yıkaman doğru olur

 5. Yasin123
  Üye
  Anladım. Ama işte sol elimi kullanmam gereken yerlerde ne yapmam lazım? Örnek veriyorum mesela sağ kolumu yıkarken? Yara kesin ıslanır herhalde.

 6. Misafir
  Namaz abdesti almak istiyorum yara bandını açınca yada su değince kanıyor mesaj etsem olurmu lütfen acele cevap istiyorum namaz vakti geçiyor

 7. @hmet
  Üye
  bandını açınca yada su değince kanıyor
  Yara bandını açma sadece üzerini hafif ıslak el ile sil (mesh et)
  Allah şifa versin

+ Yorum Gönder
elimi kestim abdest