+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Soru cevaplarla islam Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Serbederan-19
  Devamlı Üye
  Reklam

  Soru cevaplarla islam

  Reklam

  Soru cevaplarla islam Mumsema Selamun aleykum

  bunda anmayacak bir sey yoktu hocam, Allah cc Rahmeti adedince razi olsun.

 2. ##MeLeKyÜzLüM##
  Devamlı Üye

  --->: Sorun Cevap Vereyim (3)


  Reklam


  Selamün aleyküm..Mumsema hocam benimde bir sorum olacaktı..Cevap verirseniz beni cevap vermekte zorlandığım bir halden kurtarmış olacaksınız.
  Benim bir akrabam var;bayan..Kendisi açık;namaz kılmaz sadece Ramazan-ı Şeriflerde oruç tutar,diğer ibadetlerini yerine getirmez.Ama hayır yapmayı çok sever.30 yaşını geçmiş bir bayan bu ve daha yeni Kur'an-ı Kerim öğreniyor.Benim sormak istediğim şu;
  Bir süre önce akrabam olan bu bayanla sohbet ediyorduk.Ve konu namaza geldi.Bana dedi ki ( engelli bi çocuğu var ); ''Ben bu çocuğa bakarak namazdan daha fazla sevap alıyorum'' Onun ibadeti de buymuş..Evet gerçekten bakımı çokçok zor çocuğun,7 yaşında.Fakat bu demek olmuyor ki;ibadetlerini aksatsın yapmasın..
  Hocam ben şimdi yardımınızı bekliyorum.Ben de hocayım;fakat muhatabım olan kişi akrabam olduğu için ve bazı şeylere çok geç başladığı için ne şekilde cevap veririm bilemiyorum.İnancı olduğuna inanıyorum ama herşey inançla bitmiyor biliyorsunuz onu uygulamak gerekiyor.
  Sizden bu konuda yardım istiyorum,cevap vermem konusunda çünkü korkutmak soğutmak istemiyorum kendisini..Aydınlatırsanız sevinirim.
  Selam ve dua ile..

 3. ##MeLeKyÜzLüM##
  Devamlı Üye
  Evet hocam din namazsız yaşanmaz.Anlattığınız örnek de çok güzeldi Başka insanlara anlatmakta asla zorlanmıyorum bunları ama yakınım olduğu için ve birçok şeyi bilmediği için zorlanıyorum/korkuyorum..Allah c.c razı olsun önerileriniz için..Çok teşekkür ederim.Dualarınızı eksik etmeyin inşaallah hocam.Sizde O'na emanetsiniz.

 4. mumsema
  aydınlatmaya devam...
  Alıntı ##MeLeKyÜzLüM## Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Evet hocam din namazsız yaşanmaz.Anlattığınız örnek de çok güzeldi Başka insanlara anlatmakta asla zorlanmıyorum bunları ama yakınım olduğu için ve birçok şeyi bilmediği için zorlanıyorum/korkuyorum..Allah c.c razı olsun önerileriniz için..Çok teşekkür ederim.Dualarınızı eksik etmeyin inşaallah hocam.Sizde O'na emanetsiniz.
  bende buraya yazmakta zorlanıyorum herşeyi yazıya dökemiyoruz / karşıdaki kişinin derdini / sorununu / ruh haletini sadece yazıya dökebildiği kadar anlıyoruz.

  bir kaç satır yazmakla inşallah faydalı oluyoruzdur bu bizi mutlu eder.

  dualarım sizinle. Allah cc yar ve yardımcınız olsun. Allah cc hidayet nasip etsin.

 5. ##MeLeKyÜzLüM##
  Devamlı Üye
  Sizi çok iyi anlıyorum hocam Üzülmeyin sizin düşünmeniz yeter.Hem ameller niyetlere göredir..Çok faydalı oluyorsunuz inşaallah.Amin hocam amin ecmain olsun inşaallah.Allah c.c herkese hidayet nasip eylesin.Amin.

 6. ilke
  Devamlı Üye
  Arkadaşlar birşey kafama takıldı.dün biir alışveriş merkezinde içecek tanıtımı vardı.gazlı ıcecek yazıyordu armut aromalı.biz de tatmak istedik.fakat tattıran arkadas içerisinde 'malt' oldugunu soyledı.malt da bira yapımında kullanılıyormuş.ben sonradan cok dusundum.sizce haram mı malt lı ıcecekler? alkol bulunmadıgını soyledı ama rahatsız oldum sonucta biranın içeriğinde de var.

 7. meçhul_100
  ˙·٠• FiLiSTiN•٠·˙
  Alıntı yolcu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster


  Sual: Kurumuş ekmekleri çöpe atmak uygun mu?
  CEVAP
  Kurumuş da olsa, ekmeği çöpe atmak hiç uygun değildir. Üstelik israf da olur. Bir hayvana yedirilirse israf olmaz. Ekmek parçalarını, kırıntılarını çöpe atmayıp yemek sevap olur. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Sofradan düşen kırıntıları yiyen fakirleşmez, çocukları da ahmak olmaz.) [İ.Neccar]

  .
  s.a
  bilgilendirdiğiniz için ALLAH razı olsun...ben bir şey soracaktım...ben ekmek içlerini yemiyorum ....serçelere veriyorum...acaba yemediğim için günah işlemiş oluyor muyum??

 8. iliman
  ilim+iman
  zamm'i surenden once besmele cekilecekmi ilk soruda var ama anlayamadim kimin icin sunnet biz dahilmiyiz yani kisaca okuyacakmiyiz okumayacakmiyiz ben bugune kadar hep okuyodum :s

 9. Ecir
  Devamlı Üye
  Mustafa İslamoğlunun Kitabından bir bölüm

  Piyasada tedavülde olan hanefi mezhebi baştan sona o imama iftiradan başka bir şey değildir. Zira ebu hanifenin yazmış olduğu bir fıkıh kitabı yoktur.Ona ait olduğu söylenene bir kaç küçük risale vardır ki onlarında ebu hanifeye ait olduğu da kesin değildir.Ebu hanife zamanının zalim iktidarlarına baş kaldırmış kuran dışında kaynak kabul etmeyen mucahid biridir.Böyle bir durumda olan birinini de zaten fıkıh yazmakla zamanı olamazdı. Hanefi mezhebi ise onun talebesi olduğu iddia edilen velevki olsa bile bir takım alim müsveddelerinin yazmış olduğu kitaplardan oluşan bir ekoldür
  kaynak (iman)
  Yazar,mustafa islamoğlu
  Okuduğum kadarı ile Mustafa İslamoğlu'nu Ebubekir sifilde mezhep konusunda ciddi ciddi eleştirenler arasında,Emekli camii imamı babasıda internetten öğrendiğime göre onu mezhepsiz mutezileye yakın biri diye suçlayıp yollarını ayırmış.

  Şahsen benim önemsediğim kişilerden biridir.Doğrumudur diye size sorayım dedim...

 10. mumsema
  aydınlatmaya devam...
  Alıntı Ecir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Mustafa İslamoğlunun Kitabından bir bölüm  Okuduğum kadarı ile Mustafa İslamoğlu'nu Ebubekir sifilde mezhep konusunda ciddi ciddi eleştirenler arasında,Emekli camii imamı babasıda internetten öğrendiğime göre onu mezhepsiz mutezileye yakın biri diye suçlayıp yollarını ayırmış.

  Şahsen benim önemsediğim kişilerden biridir.Doğrumudur diye size sorayım dedim...
  nadirde olsa bazı zıt görüşleri olmakla birlikte Mustafa İslamoğlunu da Ebubekir sifil'i de severim Hocanın iddiası doğrudur. imamı azamın sadece risaleleri var. fıkıh kitabı yazmamıştır. öğrencileri onun görüşlerini derleyip sistemleştirmişlerdir.

 11. berre77
  Üye
  S.a. benim de bir sorum var. Ezgi ve ilahi dinlemeyi çok seviyorum. Ve indirmemeye özen gösteriyorum. Ezgi seslendirenlerden bazılarının bu konuda hassas olduklarını bizzat kendilerinden duymuştum. Ama hakka hukuka dikkat eden bazı radyo ve sitelerde bu ezgilerin indirilebileceğini görünce kararsız kaldım. Acaba izin alınıyor mu yada indirsek hakları bize geçmiş olur mu?

 12. mvy54
  Devamlı Üye

  Reklam


  Hocam benim şöyle bir sorum var:
  Ben Kur'an-ı Kerim'imdeki bazı surelerin başlangıçlarına o surenin faziletini yazdım, sayfanın kenarındaki boşluğa yani. Sakıncası olur mu acaba? Karalamış gibi. Çevremde bunu gören insanların da hoşuna gitti, onlar da yazmak istiyor, bu yanlış bir şeyse onları da yanıltmak istemem. Cevap bekliyorum. Allah razı olsun.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 124 ... SonuncuSonuncu