+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Havas bid atmıdır ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ertuna
  Üye
  Reklam

  Havas bid atmıdır ?

  Reklam

  Havas bid atmıdır ? Mumsema Havas ilmiyle yapılan dualar bid atmidir mesala Her gün sabah namazından sonra (101) adetFatiha suresi okunur.Ardından (101) adet aşağıdaki dua okunur.“Ya Kafi,Ya Gani,Ya Muğni,Ya Fettah,Ya Rezzak” Okuduktan sonra da,ardından aşağıdaki dua 3kere okunur.
  “Ya kafi ekfina,Ya muğni ağnina,Ya Fettah iftah lena babe rahmetike,ya Rezzak urzukna bi lutfike ve Keremike ve bicahi sahibi’l-vesileti seyyidina Muhammedin aleyhi’s-salatü ve’s-selam.” diye dua edilir.
  Bu usulü yapan kişi ummadığı derecede mal-mülk sahibi olur ve zenginleşir. deniliyor bu yapsam bidatmı işlemiş olurum

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Havas bid atmıdır ?


  Reklam


  Bu usulü yapan kişi ummadığı derecede mal-mülk sahibi olur ve zenginleşir. deniliyor bu yapsam bidatmı işlemiş olurum
  Yapılan zikir ve dualar bidat olmaz ama zikirlerin sayısı hadislerde sınırlandırılmamışsa e iyisi sayısını sınırlandırmamaktır.
  Ama bunlarla ilgili fazileti bildiren hadis yoksa, bunları yapan şöle şöyle olur demek doğru değildir/günahtır.

  HAVÂS VE HAVAS İLMİ NEDİR?
  Sözlükte "bir nesneyi diğerlerinden farklı ve üstün kılan nitelik" anlamına gelen hâssa kelimesinin çoğuludur. Seçkinler anlamında genellikle avam karşıtı olarak kullanılır. Tasavvufta, "herkeste bulunmayan birtakım bilgilere ve hallere, yetenek ve ruh temizliğine sahip veliler" anlamında kullanılmaktadır. Bunların en üstün olanlarına hâssü'l-havâs adı verilir. Havâs, haram ve mekruhlardan titizlikle kaçınması, nâfile ibadetlere önem vermesi ve böylece birtakım özel bilgilere ve hallere sahip olmaları bakımından avamdan ayrılır


+ Yorum Gönder