+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Abdest ve Gusülde Yaralı, iltihaplı, sargı bezi olan yerler nasıl yıkanır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. wolfteam99
  Üye
  Reklam

  Abdest ve Gusülde Yaralı, iltihaplı, sargı bezi olan yerler nasıl yıkanır?

  Reklam

  Abdest ve Gusülde Yaralı, iltihaplı, sargı bezi olan yerler nasıl yıkanır? Mumsema Selamün Aleyküm .Bugün yağmur yağıyordu ve ben koşarken ayağım kayıp yere düştüm.Çenem yarıldı.Doktora gidip dikiş attırdık.Şimdi bant var üzerinde.Ben abdest alıp namaz kılmak istiyorum ama çeneme su değerse iltihap olurmuş.Şimdi ne yapmalıyım.?Cevaplarınız için ALLAH Celle Celalühü razı olsun.

 2. arifselim
  Yönetici

  Reklam


  Aleykum selam kardeşim. Allah şifalar versin. Dikiş yerlerine su değmeyecek şekilde diğer yerleri yıka. Sonra da orayı sadece elinle mesh et. Eğer mesh etmekte zarar veriyorsa onuda terkedebilirsin.

 3. wolfteam99
  Üye
  Cevabın için Allah razı olsun.Mest nasıl yapılıyordu bir kısaca hatırlatır mısın?

 4. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun
  başını mest ettigin gibi
  dikkat et yaraya zarar verme özr durumundasın çnkü

 5. wolfteam99
  Üye
  Peki teşekkür ederim Allah razı olsun.

 6. Hoca
  erimeye devam...
  Mest değil Mesh yazmanız gerekirdi.
  Mesh, ıslak el ile yaralı yerin üzerini silmektir.

  Yıkanabilen yer yıkanmalı, yıkanamayan yer ise mesh edilmelidir.
  Allah şifa versin.

  Ameliyat olan kimse nasıl gusül alır?
  Mesh ederek gusül olur mu?
  Abdestte yara bandı ve sargı bezi olan yerler nasıl yıkanır?

  Sorunun Detayı
  Ben burnumdan ameliyat oldum ve şu an gusül e ihtiyacım var ama burnuma şu alamadığım için gusülümü alamıyorum. Acaba mahrumuyetimden dolayı burnuma su almadan gusül abdestimi alsam olurmu?

  Şuan abdestsiz olmam beni bir mesuliyete sokarmı?

  Bir namaz vaktini geçirecek kadar gusülsüz kalmak caiz değildir. Çünkü bunda namazı geçirme durumu vardır.

  Gusülde yıkanması gereken yerler eğer ıslanmaması gerekiyorsa bu yerler ıslak elle meshedilir eğer meshetmek de zarar veriyorsa o takdirde terkedilir.

  Yaralar veya sakat, hasta âzalar üzerine bağlanan bezlere sargı denir. Abdest veya gusül âzaları üzerinde bu gibi bir zaruretten dolayı sargı varsa ve bu sargıyı açıp altını yıkamak da mahzurlu ise, sargının üzerine meshedilir, böylece o âzalar yıkanmış hükmünü alır.

  Kırık ayaklar üzerindeki alçı veya tahta veya madenî sargılar da aynı hükümdedir. İlâçla örtülü yara için de durum aynıdır.

  Sargının tamamını meshetmek gerekmez. Sargının ekser kısmının üzerinin meshedilmesi kâfi gelir.

  Üzerine mesih yapılan sargı için, belli bir müddet yoktur. Özür hâli devam ettiği üddetçe meshe devam edilir. Sargı çevresinde kalan sağlam yerler ise yıkanır.

  Sargıların abdestli iken sarılmış olması da gerekmez.

  Henüz iyileşmemiş yara üzerindeki sargı, düşer veya değiştirilirse mesh bozulmaz. Yeni sargı sarılmasıyla meshin yenilenmesi gerekmez. Abdestlilik hâli devam eder. Sargı üzerine meshi bozan şey; üzerine sargı sarılan yara veya özrün tamamen iyileşmesidir.

  Eğer ameliyat ya da bir yaradan dolayı banyo yapmak zarar verecekse, sadece teyemmüm ederek ibadetlerini yerine getirir.

  Yara üzerine yapılan meshin müddeti ne kadardır?

  Mesh bir zamanla kayıtlı değildir. Abdest bozulduktan sonra yeni bir abdest alındığında sargılı bulunan kısım meshedilir. Her vakit abdest almaya gerek yoktur. (Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/101.)


 7. Misafir
  Selâmün aleyküm benim yüzümde çok su gördüğü icin kuruma ve kaşınma oldu bana krem verdiler sabah akşam pamukla silmem gerekiyor suyla yikamam yasak abdest alırken sadece elimdeki kalan suyu silsem olurmu abdestim acaba şimdiden teşekkürler

 8. Şema
  el-âsa limen âsa
  suyla yikamam yasak abdest alırken sadece elimdeki kalan suyu silsem olurmu
  Doktor yüzü yıkamayı yasaklamış ise, sadece ıslak el ile mesh edebilirsiniz. Allah şifa versin.

 9. Misafir
  Selamun aleykum ben işyerinde is kazası geçirdim kaşım yarildi.6tane dikiş atıldı doktor dikisler alınıncaya kadar su degdirme dedi.ama benim gusul abdesti almam lazım nasil alabilirim teşekkür ederim

 10. imam
  Üye
  dikiş yeri hariç her yerini yıka
  Allah şifa versin.

 11. Misafir
  Benim başimda. Dikiş var. Gusül almam. Lazım. Nasıl. Alcam

 12. arifselim
  Yönetici

  Reklam


  Geçmiş olsun kardeşim. Başını yıkaman gerekmez. Diğer bütün uzuvlarını yıka başını ise ıslatmadan sadece ıslatmış olduğun elinle mesh etmen yeterlidir.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
dikiş varken gusül abdesti,  kafamda dikiş var gusül abdesti,  elde yara varsa nasıl abdest alınır,  dikişli yaraya su değerse ne olur,  yaraya su değerse ne olur,  vücutta dikiş varken gusül abdesti alınır mı,  dikişli iken gusul abdesti nasıl alınır