+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Vesvese (temizlik) Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun
  Reklam

  Vesvese (temizlik)

  Reklam

  Vesvese (temizlik) Mumsema Selamun aleykum
  benim abdest konusunda temizlik konusunda bir çok vesveselerim kuruntularım şüphelerim var zira vesvese biliyorum yanlış ve bizi meşakate sürükleyen bir yol yani itibar edilmemesi gerenken bir şey amma ve lakin şüphemi vesvesemi hakikat mı çözemez hale geldim öneride bulunun lütfen?
  namaz kılmadan önce gusul abdestinde hiç vesvese yaşamadm çok az mktarda yşardım oda atlatırdım hemn
  ama şuan gusul abdesti haşa çekilmez hale geldi 3 defa ağza 3 defa burna su cekmeme ragmen bnyo esnasında 10 larca kez abdesti tekrarlıyorum ve bu hal çekilmez oldu! gusülsüz olmamama ragmen kndimi hep cünüp hissdiyorum tam namaza duracam içimden bi ses sen guslünü eksik aldn kuru yer kaldı ynlış yıkadın vs.
  hep kuru yer kaldı yada ıslanmadı yada sahih olmadı mekruh oldu vs.
  aynı durum namaz kılmak için abdest alıncada oluyor haddinden fazla su kullanıyorum
  bir gusül ortalama kç dakka olmalıdır?
  bir abdest ortalama kaç dakka olmalıdır?
  abdestsiz namaz kılanın dinden çıkacagı söyleniyor
  bunu duyunca namaza duramıyorum abdest almama ragmen kılmıyorum bazen sırf bunn için!

  bana yrdımcı olusanız çok teşekkür ederim lütfen

  saygılarımla

 2. Snowdrop
  Elhamdülillah

  Cevap: Vesvese


  Reklam


  Esselamu aleykum.
  Vesvese, şeytanın verdiği zararlı olan şüphedir. Vesvese etmek günahtır. Günah işlememek için vesveseye hiç itibar etmemelidir. İki hadis-i şerif meali:
  (Vesvese şeytandandır. Abdest alırken, guslederken ve necaset temizlerken, şeytanın vesvesesinden sakının.) [Tirmizi]

  (Bir zaman gelecek, insanlar temizlikte fazla titiz hareket edecek, [vesvese ederek] dinde haddi aşacaklardır.) [Ebu Davud]

  Vesvese, suyu israf etmeye, namazı geciktirmeye, cemaati, hatta namaz vaktini kaçırmaya, vakti, ömrü zayi etmeye sebep olur. Başkalarının elbisesinin, yemeğinin necis olmasından şüphe eder ki, Müslümanlara su-i zan haramdır. Üstelik kendini ihtiyatlı sanıp, kibirli olur. O işin uzmanı bir kimse bile ona nasihat etse, asla kabul etmez. Kendi yaptığının daha doğru olduğunu kabul eder. Başkalarını küçümser.

  Vesvese, ibadetleri mekruh olmakla bırakmaz, ruhi bunalımlara yol açar.

  Guslün, abdestin, taharetin ve namazın şartlarını, sünnetlerini, mekruhlarını bilmeyen, vesvese hastalığına yakalanır. Önce vesvese edilen yerlerin doğrusunu öğrenmeli. Bunları bilip, yerine getirince, şüphe kalmaz. Doğru yaptım diye inanmak ihtiyat, şüpheye düşmek vesvese olur
  Dinimiz, kolaylık dinidir. Mesela, abdest aldığını bilip sonra bozulduğunda şüphe etse de, abdesti var demektir. Abdest aldıktan sonra, kuru yer kalmıştır zannıyla yeniden abdest alınmaz, alınırsa mekruh olur. Abdest aldıktan sonra, iç çamaşırında yaşlık görüp, idrar mı, su mu diye şüphe eden, abdestten önce çamaşırına su serpmeli! Sonra orada bir yaşlık görürse, (Bu benim serptiğim su) demeli. Hatta o yaşlık idrar bile olsa, onun idrar olduğu kesin olarak bilinmediği için yıkamak gerekmez.

  Vesveseden kurtuluş çaresi, hangi meselede vesvese ediliyorsa dinimizin o konudaki hükmünü öğrenmek ve iyi bilmektir. İyi bilen kesinlikle vesvese etmez. Mesela mesh etmek, ıslak el ile yavaşça saçların üstüne sürmektir. Ama vesveseli bunu bilmediği için, başını ezecek gibi mesh eder veya avucuna su doldurup, saçlarını iyice ıslatır. Abdest alırken şuraya el değmedi galiba, şurası yıkanmadı diyerek tekrar tekrar yıkar. Halbuki, bir yer yıkanmasa bile, yıkanmadığı bilinmeyince yani kasten yıkamayı terk etmediği için abdesti sahih olur. Bu kadarını bilmek bile vesveseyi önler.
  Abdestten sonra, (Acaba başımı mesh ettim mi) veya (Abdestim var mı) diye şüphe etmek, namaz kıldıktan sonra "Elbisem temiz mi idi" veya "İftitah tekbirini almış mıydım?" gibi şüpheler vaki olsa da, yeniden abdest alınmaz, elbise yıkanmaz, namaz da iade edilmez.

  İbadetlerimizi eksik yapmakla, hâşâ Allahü teâlânın bir kaybı, fazla yapmakla da bir kazancı olmaz. Bunun için, dinin emrine uyularak noksan veya fazla yapılmış olsa mahzuru olmaz. Mesela sabahın farzını kılarken (iki mi, bir mi kıldım?) diye şüphe eden, bir rekat kıldığını zannederek bir rekat daha kılsa ve kıldığı üç rekat olsa, namazı sahih olur. Fakat kasten üç kılsa namazı sahih olmaz. Bir kimse de dört kıldım zannıyla üç rekat kılsa, kıldığı namaz sahih olur. Bir kimse de, araştırıp kıbleden başka istikamete namaz kılsa, namazı sahihtir, ama araştırmadan kıbleye isabet etse bile sahih olmaz. Demek ki, dinin emrine uyulunca kıbleden başka yöne de kılınsa, 4 rekat yerine 5 rekat da kılınsa sahih olur. O halde, kuru yer kalsa da önemi yok. Kuru yer kalmadığını sanmak yeter. Zaten hiç kimse kasten kuru yer bırakmaz.

  Vesvese, dua ve zikir ile de azalıp yok olur. Bunun için, vesvese gelince, hemen Allahü teâlâyı anmalı, istiğfar, salevat ve dua okuyarak şeytanı uzaklaştırmaya çalışmalı! Şeytanın vesvesesinden kurtulmak için, her gün şu duayı da okumak iyidir:
  (Ya Allah-ür-rakib-ül-hafiz-ür-rahim. Ya Allah-ül-hayy-ül-halim-ülazim-ür-rauf-ül-kerim. Ya Allah-ül-hayy-ül-kayyüm-ül-kaimü alâ külli nefsin bima kesebet, hul beyni ve beyne adüvvi!)
  DinimizIslam

 3. sevgiii
  Devamlı Üye
  selamın aleyküm bende aşırı vesveseliyim.burda birsözünüz dikkatimi çkti benişyerimizin kıblesini bilmiyorum ve bir yere donüyorum herzaman otarafa kılıyorum geçen bir müşterimiz geldi bana kıblenin benim döndüğüm yerin tam tersi olduğunu söyledi ayfon teli var ondan kıble bulunuyormuşyani ben onun dediği kıbleye arkamı dönerek kılıyorum.nasıl yapmalıyım kıbleyi nasıl bulucam benim kıldığım namazlar olmaımı?ben namaza başlayana kadar kaçkez abdest alıyorum.

+ Yorum Gönder
temizlik vesvesesi