+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Genizime su kaçtı oruçum bozulur mu ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. İnanc
  Devamlı Üye
  Reklam

  Genizime su kaçtı oruçum bozulur mu ?

  Reklam

  Genizime su kaçtı oruçum bozulur mu ? Mumsema Selamunaleykum.


  Bu gece ihtilam oldum güsl abdesti alırken sanki genizime su kaçtı . Ancak burnuma su verirken suyu burnuma çekmedim çok dikkali şekilde verdim ancak sanki genizime su kaçtığını hissettim
  orucum bozulurmu ?

 2. musab
  Hadis Öğrencisi

  Cevap: Genizime su kaçtı oruçum bozulur mu ?


  Reklam


  bu su kaçma işi istemeyerekde olsa oruç bozulur

 3. Ercan
  Devamlı Üye
  Boğazdan su geçdiyse oruç bozulur. Kazası gerekir. Geçmediğine tam olarak kanaat getiriliyorsa oruca zarar gelmez. Ancak şüphe içinde kaldıysanız tedbiren kaza etmenizde fayda vardır.

  SORU:

  Hocam, Bir kişi sahur yapıp yatıyor sabah uyanınca gusül abdesti alması gereken bir durumla karşılaştığını görüyor. Bu kişi daha önce oruçlu iken gusül abdesti alma konusunda buruna su çekerken genize kaçırmamak gerektiğini duymuş ama içi rahat etmediği ve genzine çektiği su boğazından geçmediği tekrar ağızdan çıktığı için genizi de yıkıyor. Yani burundan giren su kesinlikle boğazdan aşağı geçmiyor. bu durumda oruç bozulur mu bozulursa keffaret mi kaza mı gerekir. Cevabınız için teşekkürler.

  CEVAP
  :

  Selamünaleyküm.

  Boğazdan kaçmadığını garanti ediyorsa orucuna bir zarar gelmez.


 4. qwert12380
  Devamlı Üye
  Bence en iyisi Ramazan ayında ya da oruç tutacakken filan önceden çok nadir de olsa istimna yapmak.Rüyada ihtilam oruçluyken çok sakat.Su kaçmaması imkansız gibi bişey.Birde benim gibi vesveseli kişiler %100 boğazlarına su kaçırır.Kaçırmasa bile kaçırdı diye kabul eder.Birde her gece yatarken acaba ihtilam olacam mı korkusu geliyor insanın içine.Uyku problemiyle birleşince tamam oluyor.Açıkçası ben Ramazan ayında 3-4 kere orucu düzgün tutmak için istimna yapmayı düşünüyorum.

+ Yorum Gönder