+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Şafide cuma namazında mümeyyiz imam Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. musab
  Hadis Öğrencisi
  Reklam

  Şafide cuma namazında mümeyyiz imam

  Reklam

  Şafide cuma namazında mümeyyiz imam Mumsema Şafiiler dediler ki: Baliğ kişinin, Cuma namazı dışındaki farzlarda mümeyyiz çocuğa tâbi olması caizdir. İmam, Cuma namazının şartlarını taşıyan cemaati kırka tamamlamaktaysa baliğ olması şarttır. Kendisinden başka kırk kişi sağlanıyorsa, mümeyyiz bir çocuk da olsa, imamlığı sahîh olur.

  şafide kural ,imam dışında akıllı buluga ermiş erkek değil mi. yukarıda demek istenen diyelim ki imam çocuk.cemaatte kişi.bu durumda sahih oluyor mu namazları.neden cuma namazı dışındaki farzlarda diye ayrı yazmışlar ki.çünkü buradaki mesela cumayı kıldıracak olan imamın çocuk olması değil.cemaat sayısı.yanlışmıyım


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: şafide cuma namazında mümeyyiz imam


  Reklam


  Şafii mezhebine göre, Cuma namazında 40 baliğ erkek olması şarttır.
  Mümeyyizin imamlığı sahih olsa da kırk kişiden sayılamaz.

 3. musab
  Hadis Öğrencisi
  4 mezhepte cumanın geçerli olması için gereken asgari miktarda cumayı kılanların erkek ve akıllı olması şart mı.büyük islam ilmihalinde şart yazıyor ama diğer mezhepleri ve mezhep içi müctehidleri belirtmiyor.ayrıca çocuksa da olmaz diyor.çocukdan kasıt mümeyyiz mi buluğa ermemiş çocuk mu.şafilerde birde mukim olmak,hür olmak gibi şartlarda var.mezheplerin bu konuda görüşleri nedir?

+ Yorum Gönder