Konusunu Oylayın.: Seferide oruç ile ilgili

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
Seferide oruç ile ilgili
 1. 11.Mayıs.2013, 13:01
  1
  musab
  Hadis Öğrencisi

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 28.Mayıs.2011
  Üye No: 87643
  Mesaj Sayısı: 5,246
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 53
  Bulunduğu yer: "İslam Düşüncesinde Sünnet" okuyorum

  Seferide oruç ile ilgili


  Seferide oruç ile ilgili Mumsema Yolculuk nedeniyle oruç tutmama: Seferi kişinin yolculuk mesafe*si, namazı kısaltmayı mubah kılan bir mesafe kadar olursa; sefere fecrden önce başlayıp fecrin doğuşundan önce seferîlik hükümlerinin baş*ladığı noktaya ulaşırsa, oruç tutmaması mubah olur. Eğer yolculuk me*safesi, namazı kısaltmayı mubah kılacak bir uzunlukta değilse oruç tutmamak caiz olmaz. Bu iki şart üzerinde üç mezheb imamı ittifak etmişlerdir. Yalnız Hanbelîler ikinci şartta diğer mezheblere muhalefet etmişlerdir.  Hanbeliler dediler ki: Oruçlu kişi gündüzleyin zevalden sonra da olsa, kendi beldesinden çıkıp yolculuğa giderse, namaz kısaltmayı mu*bah kılacak kadar bir mesafeye gitmesi şartıyla orucunu açması caiz olur. Ama bu durumda, içinde bulunduğu günün orucunu tamamlaması daha faziletli olur.


  Ramazanda fecrin doğuşundan sonra yolculuğa çıkan kişinin oru*cunu açması haramdır. Açtığı takdirde üç mezheb imamına göre kefâretsiz olarak kaza etmesi gerekir.

  ben burda daha önce bu soruyu sormuştum cevap olarak demiştinizki kişi yarın öğlen seferi çıkacağını bildiği halde gece niyetini eder sefere çıkıncada bozar demiştiniz ama öğrendim ki sadece hanbeli mezhebince cevaz va bu işe. 2. 11.Mayıs.2013, 13:01
  1
  Hadis Öğrencisi  Yolculuk nedeniyle oruç tutmama: Seferi kişinin yolculuk mesafe*si, namazı kısaltmayı mubah kılan bir mesafe kadar olursa; sefere fecrden önce başlayıp fecrin doğuşundan önce seferîlik hükümlerinin baş*ladığı noktaya ulaşırsa, oruç tutmaması mubah olur. Eğer yolculuk me*safesi, namazı kısaltmayı mubah kılacak bir uzunlukta değilse oruç tutmamak caiz olmaz. Bu iki şart üzerinde üç mezheb imamı ittifak etmişlerdir. Yalnız Hanbelîler ikinci şartta diğer mezheblere muhalefet etmişlerdir.  Hanbeliler dediler ki: Oruçlu kişi gündüzleyin zevalden sonra da olsa, kendi beldesinden çıkıp yolculuğa giderse, namaz kısaltmayı mu*bah kılacak kadar bir mesafeye gitmesi şartıyla orucunu açması caiz olur. Ama bu durumda, içinde bulunduğu günün orucunu tamamlaması daha faziletli olur.


  Ramazanda fecrin doğuşundan sonra yolculuğa çıkan kişinin oru*cunu açması haramdır. Açtığı takdirde üç mezheb imamına göre kefâretsiz olarak kaza etmesi gerekir.

  ben burda daha önce bu soruyu sormuştum cevap olarak demiştinizki kişi yarın öğlen seferi çıkacağını bildiği halde gece niyetini eder sefere çıkıncada bozar demiştiniz ama öğrendim ki sadece hanbeli mezhebince cevaz va bu işe.


 3. 14.Mayıs.2013, 14:44
  2
  Hoca
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 06.Şubat.2007
  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 30,000
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 340
  Bulunduğu yer: çalışma odam:)

  Cevap: Seferide oruç ile ilgili
  Seferde oruç ile ilgili verilen bilgiler doğru. cevabı veren kim link verir misin kardeş?


 4. 14.Mayıs.2013, 14:44
  2
  Moderatör  Seferde oruç ile ilgili verilen bilgiler doğru. cevabı veren kim link verir misin kardeş?
+ Yorum Gönder