+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Farz olan oruç derken Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. musab
  Hadis Öğrencisi
  Reklam

  Farz olan oruç derken

  Reklam

  Farz olan oruç derken Mumsema 100- Unutarak bir şey yemek ve içmek veya cinsel ilişkide bulunmak orucu bozmaz. Bu hususta farz, vacib ve nafile oruçlar arasında bir fark yoktur. Çünkü unutma ve yanılma ile yapılan işler bağışlanmıştır.
  (Malikîlere göre, bunların her biri ile farz olan oruç bozulur, kazası gerekir. Çünkü orucun rüknü olan imsak kaybolmuştur.)

  farz oruç diye yazılmış.o zaman nafile oruç ya da adak oruç olsa unutarak olsa malikinin orucu bozuluyor mu bozulmuyor mu.

 2. Anason
  Üye

  Cevap: Farz olan oruç derken


  Reklam


  İster nafile olsun ister farz oruç olsun unutularak yenilip içildiği takidirde oruç bozulmaz. Bu konuda nafile ile farz arasında bir fark yoktur.

  Nafile oruc veya ramazan orucu tutarken unutarak yemek yiyen veya ihtilam olan bir kişinin orucu bozulmaz.

  Böyle bir duruma düşen kimse orucunu bozmadan devam eder ve sonradan kaza etmesi de gerekmez.

  Ancak unutarak yemek yiyen veya ihtilam olan bir kişi orucunun bozulduğunu zannederek yese içse sonradan bir gün oruç tutarak kaza etmesi gerekir
  .


 3. musab
  Hadis Öğrencisi
  ya merak ediyorum mesajım olsunda ne olursa olsun diye mi düşünüyorsun.ya da okuduğunu mu anlamıyorsun.kusura bakma ağır dil kullandım biraz ama orda malikinin orucu demişim demi hanefi mi demişim.mesaj yazılmış olunca mum hoca cevap yazmayabiliyor.

+ Yorum Gönder