+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Ne Mutlu Türküm Diyene Diyen bir Kişi ... ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. lostsoul99
  Üye
  Reklam

  Ne Mutlu Türküm Diyene Diyen bir Kişi ... ?

  Reklam

  Ne Mutlu Türküm Diyene Diyen bir Kişi ... ? Mumsema Selamun Aleyküm Sevgili Abilerim, Dostlarım, Kardeşlerim...

  İlahiyat okuyan bir arkadaşım hocasından duyduğu bir sözü aktardı bana, " İnanarak ve isteyerek .. Heykein karşısına geçip - Ne Mutlu Türküm Diyene - diyen bir kişi kafir olur. "

  Bu söz ne kadar doğrudur ? Bunu bilinçli veya bilinçsiz söylemenin hükmü nedir? Ülkemizde ne mutlu türküm diyen iki farklı grub var. Birincisi halkımız ne söylediğinin farkında olmadan sadece türklüğünü övünmek maksatlı söylüyor. Bir diğer grub ise, diğer ırkları yok sayaraktan bunu diyor. Örneğin kürt halkının yok saymak istemeleri gibi birşey..... Bu iki durum içinde değerlendirme yaparsanız sevinirim. Bu konu hakkında engin bilgilerinize sığınıyor, değerli hocalarımın yorumlarını bekliyorum...

 2. cihad38
  Emekli

  Cevap: "Ne Mutlu Türküm Diyene" Diyen bir Kişi ... ?


  Reklam


  her ne kadarda değerli hocalardan olmasak da onları sevenlerdeniz;
  islamda heykel yapmak ve onun karşısında ne niyetle olursa olsun saygı ve tazimde bulunmak küfürdür,

  dediğiniz gibi bu sözü söyleyen ırkçılık için söylüyorsa yaptığı yanlıştır,kimsenin kimseye üstünlüğü yoktur,ama küfür müdür bilemiyorum,

  “Asabiyet dâvâsına kalkışan (ırkçılık yapan), onu yaymaya çalışan, bu dâvâ uğrunda mücadele eden kimse bizden değildir.” (Ebu Davut, Edeb, 121)

  ama ırkçılık yapmadan milletini,atalarını sevmek ve saymak normaldir.

 3. lostsoul99
  Üye
  Hocam ilginiz için çok sağolun, Allah Razı olsun.

  Şimdi burada gönderdiğiniz hadis-i şerifte peygamber efendimizin(s.a.v) bizden değildir demesinden imansız olduğunu çıkartamayız herhalde. Burada ki bizden değildir derken neyi kastdediyor yüce peygamberimiz ?

  Birde, küfre girmek derken o konuyu açabilir misiniz biraz daha, rica etsem...

 4. ankara06
  Emekli
  Kafir oluğunu kastediyor işte apaçık.Hiçbir ırkın bir başka ırka üstünlüğü yoktur.Böyle şeylerle Allah'a şirk koşuyorsunuz.

 5. pars06
  Devamlı Üye
  peki ben okulda istiklal marşını okurken BÜSTün önünde küfremi düşüyorum yani?

+ Yorum Gönder