+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Passiflora içmek caiz mi ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ertuna
  Üye
  Reklam

  Passiflora içmek caiz mi ?

  Reklam

  Passiflora içmek caiz mi ? Mumsema passiflora içmek caiz midir içinde alkol varmış bu gazoz daki alkolle aynımı ?

 2. Katade
  Devamlı Üye

  Cevap: Passiflora içmek caiz mi ?


  Reklam


  Passiflora içmek caiz mi ?

  Peygamber Efendimiz (asm) buyuruyor ki:

  "Çoğu sarhoş eden şeyin azı da haramdır." (Nesai, Eşribe, 25 )

  Keza Peygamber Efendimiz (asm) buyuruyor:

  "Her sarhoş edici şey haramdır. Bir küp içildiği takdirde sarhoşluk veren bir şeyin tek avucu da, tek yudumu da haramdır." (1)

  Alkolün tabiatta var olduğu bilinen bir gerçektir. Yediğimiz kimi meyve ve yiyeceklerde bize zarar vermeyecek oranlarda etil alkol (ethanol) vardır. Nitekim Peygamber Efendimiz (asm):

  "Üzümden içki yapılır, hurmadan içki yapılır, baldan içki yapılır, buğdaydan içki yapılır, arpadan içki yapılır. Ben sizi bütün sarhoş edicilerden yasaklıyorum." [Ebû Dâvud, Eşribe 4, (3676); Tirmizî, Eşribe 8, (1873)]

  buyurmakla, bu meyve ve yiyeceklerde fıtrî olarak bulunan alkol oranlarına işaret ettikten sonra, bu alkol oranlarını özel işlemlerden geçirip mayalandırmak sûretiyle fazlalaştırarak sarhoş edici bir düzeye getirip bunu içmeyi yasakladığını bildiriyor. Dikkat edelim: haram kılınan, alkolü arttırılmış içecektir, sarhoşluk veren içkidir.

  Bu açıdan etil alkolün de çeşitleri vardır. Belli bir mayalama süresini aşmayan alkoller caizdir. Ancak mayalaşma oluşmuş alkoller caiz değildir. Örneğin kefir gibi helal bir yiyecek az bir süre bekletilirse caizdir. Ancak belli bir müddet mayalanması için beklenirse caiz olmaz.

  (1) bk. Buhârî, Eşribe 4, Vudû 71; Müslim, Eşribe 67-68, (2001); Muvatta, Eşribe 9, (2, 845); Ebû Dâvud, Eşribe 5, (3682, 3687); Tirmizî, Eşribe 2, 3, (1864, 1867); Nesâî, Eşribe 23, (8, (298)

 3. ertuna
  Üye
  yani caiz mi değilmi ?

 4. jerusselam
  Devamlı Üye
  kardeşim içim sırasın kafa yapıyorsa azıda çoğuda haramdır

 5. Misafir
  Ben şimdi hiç bir şey anlamadım.İçebilir miyiz,içemez miyiz?İçmeden nasıl kafa yaptığını bileceğiz ? Kullanana kişilerin yorumlarını okuduğumda bazıları işe yaramadığını söylüyor bazıları ise uyku getirme konusunda işe yaradığını söylüyor ama yani bir kaşık içip de ilaçtan,bilincini kaybedecek kadar sarhoş olunacağını da sanmıyorum,bu ilacın insanı sarhoş ediceğini de sanmıyorum.Bir nevi antideprasanlar gibi yatıştırıcı özelliği var galiba.Riske girmeye de değer mi bilmiyorum ama başka yorumu olan yok mu bilgili kişilerden içmeli miyiz,içmemeli miyiz ?

 6. arifselim
  Yönetici
  Tabiatta bir çok meyvede sarhoş etmeyecek oranda alkol bulunmaktadır bu tabii olan, sarhoş etmeyen ve haram olmayan bir durumdur. Passiflora bir meyve olarak sarhoş etmez ancak bir ilaç olarak genellikle yardımcı madde olarak alkol eklenmektedir. Bu durumda olan ilaçların kullanılması caiz değildir.

+ Yorum Gönder
passiflora alkol var mı,  passiflora haram mı,  passiflora caiz mi,  passiflora içmek gunah mı,  passiflora şurup haram mı,  passiflora içinde alkol var mı,  pass