+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kırılan ayağımı alçıya aldılar. Gusül abdestini nasıl alabilirim?? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. enes00
  Üye
  Reklam

  Kırılan ayağımı alçıya aldılar. Gusül abdestini nasıl alabilirim??

  Reklam
 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Kırılan ayağımı alçıya aldılar. Gusül abdestini nasıl alabilirim??


  Reklam


  Allah şifa versin.
  Tüm bedenini yıka sıra alçılı yere geldiğinde sadece meşhet yeter.

  Eli alçılı olan birisi gusül abdestinde elini meshetmesi yeterli midir?
  Sorunun Detayı
  Eli alçıda olan biri gusletmesi gerektiği zaman alçısını ıslatamaz ama gusülde bütün vücudun ıslanması gerekir. Sakat kolu veya alçının üzerine mesh ederek gusül edebilir mi?


  Evet mesh edebilir.

  Kırılan veya yarası bulunan bir uzvu (organı) yıkamak zarar verince, kırık üzerindeki alçıya veya yara üzerindeki sargıya, hem abdest ve hem de gusül için bir kez meshedilir. Bu mesh de zarar verirse, terk edilir.

  Elde, tırnakta ve diğer uzuvlarda bulunan herhangi bir yara üzerine konulmuş sakız, pamuk gibi şeylerin veya ilaçların üzerine de zaruret halinde bir kere mesh yapılır. Bunlara sıcak su zarar vermiyorsa, mesh yeterli olmaz, yıkamak gerekir. Yapılacak meshin bütün sargıyı kaplaması gerekmez; çoğunluğunu meshetmek kafi gelir.

  Sargıyı çözmek zarar veriyorsa, özürlü yerin etrafını sargı altından yıkamak gerekmez. Bunlardan açık bulunan yerleri meshetmek yeterlidir.

  Böyle bir sargı üzerine yapılan mesh için belli bir müddet yoktur. Özür devam ettiği müddetçe sargı üzerine mesh yapılır. Bu sargının taharet hali üzere (abdestli olarak) sarılmış olması da şart değildir.

  Bir sargı üzerine mesh yapıldıktan sonra sargı değiştirilirse, tekrar mesh gerekmez. Yine bir sargıya mesh yapıldıktan sonra, onun üzerine başka bir sargı daha sarılmış olsa, yeniden bir mesh daha yapılmaz. Henüz özür kalkmadan sargı açılsa, mesh bozulmuş olmaz.

  Bir özürden dolayı iki ayaktan biri üzerine mesh yapılınca, diğerini yıkamak gerekir. Çünkü bu mesh de yıkamak hükmündedir.

  Özür tamamen kalkınca, mesh bozulmuş olur, artık sargı üzerine mesh yapılmaz. Yerinin yıkanması gerekir.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


 3. Misafir
  Hocam ıkı ayagımda alcıda gece ınsanlık halı ruyalanmısım ne yapmam gerek


 4. Crowley
  Devamlı Üye
  Büyük cöp Poşetlerinden geçir. Sargı da ıslanmaz. Sonra mesh edersin.

+ Yorum Gönder