+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Geçmiş 2-3 yıl kaza borcum var onları kılıyorum hepsinde kamet getirmem mi gerekiyor? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mertyılmaz
  Üye
  Reklam

  Geçmiş 2-3 yıl kaza borcum var onları kılıyorum hepsinde kamet getirmem mi gerekiyor?

  Reklam

  Geçmiş 2-3 yıl kaza borcum var onları kılıyorum hepsinde kamet getirmem mi gerekiyor? Mumsema Selamınaleykum kardeşlerim abilerim ablalarım bugün genelde yatsı namazını cemaatle kılarım hatta kaçırmam imam bugün şöyle dedi sabah namazına da gelin dedi ve birşeyler daha söyledi diğer vakitleri evde kılarım çok şükür sabah namazlarınıda kaçırmam ama hoca böyle diyince sanki ben kendimi garip hissettim neden cemaatle kılmıyorsun dedim kendime.Yani bazı yerlerde ezan okunmadan namaz olmaz diyorlar kamet getirmeden bir çok şey var kafamı kurcalayan ben namaza başladıktan beri yanlışlarımdan hatalarımın farkına vardım ve bunlardan tek tek arındım arınıyorumda çok şükür.Ama cemaat hocanın söyledikleri hatta kiminden evde kamet getirilmesi gerektiğini duydum benim geçmiş 2-3 yıl kaza borcum var onlarıda kılıyorum hepsinde kamet getirmem mi gerekiyor.
  Birde 2 yıl yani 50 60 gün oruç borcum var kimisi bunları tutmadan şimdiki ramazan tuttukların bir işe yaramaz diyor.Ama ben Rabb'ime inanıyorum güveniyorum çok şükür sizlerinde fikrini almak istedim.Kendimi ifade etmekte çok zorlanan birisiyim şurda bile zor ifade ettim insanlarla kolay kolay konuşup tanışamıyorum o nedenle burdan sizlerden yardım istedim.
  Cevaplarınız için Allah Razı Olsun

 2. Muhammed
  الله اكبر

  Cevap: Kafam Çok Karışık.Lütfen Yardım Edin


  Reklam


  Ve Aleykumusselam ve rahmetullah


  Peygamber Efendimiz (s.a.s.) zamanından günümüze kadar namaz üstün faziletinden dolayı cemâatle edâ edilmiştir.
  Peygamber Efendimiz Beş vakit namazı cemaatle kılmayı ısrarla tavsiye etmiştir.
  Bu konu hakkında
  Peygamber Efendimiz'in Şu Hadisine bakalım:

  Allah'ın Elçisi şunları buyurmuştur: "Cemaatle kılınan namaz, yalnız başına kılınandan 25 derece daha üstündür. Sizden birisi, güzelce abdest alır ve namaz kılmak için camiye giderse, oraya varıncaya kadar, attığı her adım için, Yüce Allah onu bir derece yükseltir ve bir günahını affeder. Camiye girip, orada kaldığı sürece de, hep namazdaymış gibi sevap kazanır. Oradan ayrılmadığı müddetçe melekler: "Allah'ım bunu bağışla, Allah'ım buna rahmet et' diyerek dua ve istiğfar ederler" (5).

  Peygamberimiz, camiye cemaate gelmeyenleri hoş karşılamamış ve hatta böyleleri hakkında: "Cemaate gelmeyenlerin evlerini yakasım geliyor"7 buyurarak, bu konunun ne kadar önemli olduğunu vurgulamıştır.

  Kamet Konusunda ise Namazlarda kamet getirmek sünnettir.Kamet getirilirse daha çok sevab kazanırsınız, eğer getirmeseniz de bundan sorguya çekilmezsiniz.

  İlave bilgi için tıklayınız:
  1). Cemaatle namaz kılmak niçin daha sevaptır ? Cemaatle namaz kılmanın önemi hakkında bilgi verir misiniz ?

  2).
  Kamet'in Didindeki Hükmü Nedir ? Kamet Getirmeden Namaz Kılınır mı ?

  _________________________________
  5) Buharî, Ezan, 30; Müslim, Mesacid, 245-250, 272-276.,
  7) Buharî, Ezan, 29; Müslim, Mesacid, 251.
+ Yorum Gönder