+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kafir olanlarda hayırlı birşey nsıl? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. merak
  Üye
  Reklam

  Kafir olanlarda hayırlı birşey nsıl?

  Reklam

  Kafir olanlarda hayırlı birşey nsıl? Mumsema Selamunaleykum,
  Kardeşler merakım şu konuda diyelim hristiyanlar abdest veya gusül abdesti almıyor, bu kişiler hayatları boyunca cünüp geziyor.. VE illaki islamı duymayan yoktur peki bu kişiler kesin cehenneme mi gidicek ( Allah bilir ama görüneni konuşuyorum ) , Bize hep büyüklerimiz tarafından Gusül abdesti almazsak işlerimizin doğru gitmeyeceği söylendi peki hristiyanlar ne yapar bu durumda her işleri yolunda değil desek çoğununki yolunda.. Bize mi böyle şeyler batıl inançlarla öğretiliyor yoksa biz araştırmadığımızdan mı böyle?

 2. dr.şeriati
  Üye

  Cevap: Kafir olanlarda hayırlı birşey nsıl?


  Reklam


  insanın seçtiği yol yanlış olursa doğru ve yanlışlar ona göre değişir; mesela kafir bir insan faiz yiyerek çok zengin olabilir ve zinaya bulaşarak zevk içinde olduğu görünümü verebilir, bu onun işlerinin yolunda gittiğini gösterir mi? bizim için hayır çünkü yolumuz farklı ama onun için evet işleri gayet yolundadır. aynı şekilde cünüp gezmek onun için bir problem olmayabilir(görünürde) ama zahiren nasıl gittikçe derin yaralar açar farketmez çünkü algılayamaz, onu daha da dünyada işleri iyiye gidiyormuş gibi kandırarak bataklığa sürükleyebilirin farkında olamaz çünkü onun bakış açısıyla anlaşılmaz, gayet istediği gibi giden bir hayatı vardır ki zaten istediği de doğru bir şey değildi o sadece dünyayı ister ve alabildiği kadarıyla başarılıdır biz asıl olarak ahireti istediğimiz için ''yolunda giden işler'' diye söylediğin şeyler bizim ve onlar için farklıdır. umarım yardımcı olabilmişimdir. vesselam.

 3. Ahi
  Üye
  Eğer müminlerin kalplerinin kayma tehlikesi bulunmasa kap kacakları dahi altından yapılabilecek gürüh İmtihanı baştan kaybetmiştir.Müslüman ise böyle değildir.Onun her hayır işinin üstüne oturan bir iblis aleyhillane vardır.O ne zaman bir hayır işlemek istese ya engel olacak yada onu ifsad edecek bir düşmanı ataları ile beraber yaratılmıştır.Görevinide layıkı ile yapmıştır,yapıyor vede yapacaktır.İşler çok doğru gidiyorsa gerçekten bir sorun vardır.Çünkü efendimiz aleyhisselam kendisini ve Allah tealayı çok sevdiğini söyleyen ashabına "eğer samimi isen yerden ve gökten gelecek musibetlere hazır ol" diye buyurur.

 4. merak
  Üye
  Teşekkürler kardeşler Allah razı olsun

+ Yorum Gönder