+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Nefsimden gelen sesler(vesveseler) Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ferhat155
  Üye
  Reklam

  Nefsimden gelen sesler(vesveseler)

  Reklam

  Nefsimden gelen sesler(vesveseler) Mumsema selamun aleyküm arkadaşlar benim nefsimden sürekli sesler vesveseler geliyor ve bu sesler insanlarla dalga geçiyor insanları kınıyor bende birşey merak ediyorum nefsim insanları kınıyor diye cezasını ben çeekermiyim nefsimin kınadığı şeyi ben bulurmuyum ben her defasında bu seslere engel olmaya çalışıyorum ama olamıyorum kınamak istemiyorum ama neefsim hep kınıyor

 2. Misafir

  Cevap: Nefsimden gelen sesler(vesveseler)


  Reklam


  kardes bendede aynıları oluyordu..


  Hocaya gittim sordum..

  sürekli elham ve gulhü oku gecer dedi.

  günaha falan girmessin dedi bosuna kndini üzme ve bol bol süre okumaya calıs dedi.

 3. Ahmet Hoca
  Üye
  Nefsinle sen zaten aynısınız nasıl ayırabilirsin ki?


  Vesvese İradî Olmayıp, Fiiliyata Dökülmüyorsa İnsanı Mes’ul Etmez

  Malum olduğu üzere, mükellef ve mes’ul olmada irade ve şuur esastır. Hayvanların yanısıra, mecnunlara ve aklı, şuuru yerinde olmayanlara da teklif yoktur. Bu itibarla gelen vesveseler iradî olarak gelmiyor ve biz planımızı, programımızı yapıp, “gel” diye kalp ve düşünce kapılarımızı bizzat kendimiz aralamıyorsak, mes’ul sayılmayız.

  İrade, genellikle kendi kendine gelen vesvese ile karşı karşıya kalır ve davetsiz geldiğinden dolayı da ona karşı mukavemet edemez. Ayrıca insan, tedayi-i efkâr ile iradesi dahilinde olmadan, gördüğü, duyduğu, okuduğu şeylerle de bir takım hatıralara, hayallere, düşüncelere maruz kalabilir. İnsanın bu hali, yaratılışın muktezası olduğundan çok defa bunlardan kurtulmak da mümkün değildir.


+ Yorum Gönder