+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Bilinmeden yapılan günahlar Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. uxgxuxrx
  Üye
  Reklam

  Bilinmeden yapılan günahlar

  Reklam

  Bilinmeden yapılan günahlar Mumsema selamunaleyküm bilinmeden yapılan günahlar kul hakkı olsa dahi bilinmeden yapılsa günah olurmu kul hakkı için helallik şartmıdır?

 2. Katade
  Devamlı Üye

  Cevap: Bilinmeden yapılan günahlar


  Reklam


  Helalleşme imkanı olmayan kul hakkı nasıl ödenir
  kul hakkı konusunda
  Bilinmeden yapılan günahlar


  Kul hakkını ancak kul affeder. Buna göre, daha dünyada iken bu hakkı telafi etmenin yolunu bulmak gerekir. Şayet bulamaz isek, ahirete kalmış olur ki, bu durum daha tehlikelidir. Şayet üzerimizde kul hakkı olan adam ölmüş ise, varislerine bu hakkı vermek gerekir.

  Ancak günahlarına tövbe edip hakkını yediği kimselerle helalleşmek istediği halde onlara ulaşamıyor ya da bulamıyorsa, bu durumda onların adına hayır yapmak, sadaka vermek ve onlar için dua etmek gerekir.

  Şayet hakkını eda etmek zor görünen bir adamın hakkını açıktan yemiş isek, o zaman bu adama doğrudan ödemenin yolunu bulmak ya da bir vekil vasıtasıyla ona hakkını vermeye çalışmak gerekir. Şayet hakkını yediğimiz kişi, hakkını yediğimizi bilmiyor ve ona açıktan söylemek mümkün değilse, o zaman masasına, evine veya başka bir vasıtasıyla bu parayı ona ulaştırıp, durumu da bir pusulayla bildirmek gerekir. Ona açıktan isim vermeye de gerek yoktur. 3. Ahmet Hoca
  Üye
  Bilinmeden yapılan günah için hem tevbe hemde helallik gerekir.

+ Yorum Gönder