+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Şeytanın vesveselerine karşı durmanın yolları nelerdir ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. xexmxixrx
  Üye
  Reklam

  Şeytanın vesveselerine karşı durmanın yolları nelerdir ?

  Reklam
 2. nurya
  Devamlı Üye

  Cevap: Şeytanın vesveselerine karşı durmanın yolları nelerdir ?


  Reklam


  meyve veren ağaç taşlanır derler ya kalbi Allah(cc) sevgisi ile dolu olan müslümana da şeytan musallat olur hep vesvese verir uğraşır uğraşır bakar ki olmuyor karalı ve yolundan dönmüyor artık uğraşamaz tamamıyla bırakmasa bile ilk zamanlar da olan vesvese vermeleri boşa çıkar inşaALLAH

 3. Ahmet Hoca
  Üye
  Vesveseden nasıl kurtuluruz?


  Vesvese, tamamen telkinden ibaret bir şeydir. Vesveseyi aklınızda bitireceksiniz. Yani insan kendisinde vesvesenin olduğunu anladığı anda, vesvesenin bitmesi gerekir. Çünkü vesvese olduğunu bilmediğinizde kendinizi günah işliyor, yanlış yapıyor zannediyorsunuz. Bu zandan dolayı da vesvese artarak devam ediyor. Halbuki bu durumun sizden kaynaklanmadığını, şeytanın telkini olduğunu ve sizin de bundan dolayı bir mesuliyet altına girmediğinizi, günahkâr olmadığınızı anladığınız zaman vesvese kendiliğinden gidecektir. Vesveseyi gözünüzde büyütmeye gerek yok. Şeytanın hilesi zayıftır.

  Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor:

  Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'in ashabından bir kısmı ona sordular:

  "Bazılarımızın aklından bir kısım vesveseler geçiyor, normalde bunu söylemenin günah olacağına kaniyiz." Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm):

  "Gerçekten böyle bir korku duyuyor musunuz?" diye sordu. Oradakiler,

  "Evet!" deyince:

  "İşte bu (korku) imandan gelir (vesvese zarar vermez) dedi." [Müslim, İman 209 (132); Ebu Dâvud, Edeb 118 (5110)]

  Diğer bir rivayette; "(Şeytanın) hilesini vesveseye dönüştüren Allah'a hamdolsun." demiştir.

  Müslim'in İbnu Mes'ud (radıyallahu anh)'dan kaydettiği bir rivayet şöyledir:

  "Dediler ki: "Ey Allah'ın Resulû, bazılarımız içinden öyle sesler işitiyor ki, onu (bilerek) söylemektense kömür kesilinceye kadar yanmayı veya gökten yere atılmayı tercîh eder. (Bu vesveseler bize zarar verir mi?)." Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm):

  "Hayır bu (korkunuz) gerçek imanın ifadesidir." cevabını verdi."

+ Yorum Gönder