+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Üniversitede namaz kılmak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. EvrenKalkar
  Üye
  Reklam

  Üniversitede namaz kılmak

  Reklam

  Üniversitede namaz kılmak Mumsema Kardesler,

  Bir sıkıntım var sizinle paylasmak isterim. Ben bir namazi kilamadigim zaman cok üzülüyorum icim yaniyor, mutsuz oluyorum. Almanyadan geliyorum. Fakat üniversitede, uygun, kimsenin göremiyeceyi namaz kilma yeri yok. Kilmak istesem, herkezin gelip gectigi bir yerde kilmak zorundayim. Fakat icime sürekli bir korku sariyor, beni yine birisi görürse diye. Fakat namaz farzdir ve dünyayi Allah yaratii, her yer mesciddir diyorum. Fakat korku gitmiyor, birileri gördügü zamanda ürperiyorum. Namazi vaktinde kilmayip, bu nedenle dolayi bir saat sonra kildigimda bu günahmi olur? Bana yardim edin

 2. ertuna
  Üye

  Cevap: Üniversitede namaz kilmak


  Reklam


  eğer namazı geçiktirip kılmayı söylüyosan günah olmaz ama öğleyi ikinde vaktinde kılmak gibi bişeyse günah olur
  Namaz farz dır sen ibadetini yapıyorsun birisinin görmesi seni etkilememeli belki bidaha hiç görmeyeceğin insanlar ve düşünceleri için namaz ını kazaya bırakma utanılcak bir iş yapmıyorsun gösteriş için diyorsan sen namazını Allah için kıldıktan sonra nerde kılarsan kıl gösteriş olmaz.

 3. EvrenKalkar
  Üye
  Bugün mesala sadece ögle namazi vaktinde sadece ögle namazinin farzini kilip, gecmis kacirmis oldugum ögle namazinin kazasini kilamadim. Icim cok yaniyor, cok huzursuzum. Allahim beni nasil affedecek bilmiyorum. Huzuruna nasil cikacagimi bilmiyorum. Ona ne söyleyeceyimi bilmiyorum. Ondan nasil af dileyecegimi bilmiyorum. Perisanim.

  Bana sen Benim icin ne yaptin diye sorarsa, ben ne derim. Elim bos geldim diyemem. Ne diyeceyim ben Ona. Kabirde ben nasil cevap vereceyim?

 4. seniseviyorum
  Üye
  Ah kardesim su okul universite derken yakiyoruz ahiretimizi... Bende Norvecte kaliyorum okuyorum ve cogu zaman namazlarim kazaya kaliyor. Rabbim bana sordugunda: Ben dunyevi kazanc icin okula gittigim icin boyle oldu. Senin diledigine riziki hesapsiz verdigini bilmeme ragmen yaptim bunu.. Bile bile.. mi diyecegiz??? :/ Hep cuzi irademizi yanlis kullandigimiz icin oluyor bunlar.. Cok zor durummm offff Rabbim yardimcimiz olsun!!

 5. EvrenKalkar
  Üye
  "seniseviyorum" kardes,

  Zorda olsa bunu yapmaliyiz. Kim ne derse desin, kim görürse görsün. Isterseler gelecekte magsimizi / paramizi kessinler. Nolucak sanki? Ucunda ölüm yok ya. Üzerimize bir emirdir, farzdir. Bu isi yapicagiz ve Allah bize yardim edecek süphesiz. Öldükten sonra ilk sorulacak sey namazdir. Eger o soruda cevap veremssek iste o zaman halimiz yaman. Bu yüzden, su gecici dünyevi seylerin ugruna ebedi saadetimizi riske atamayiz. Allah bizden insallah razi olsun.

 6. csa01
  Üye
  Soruyu soran arkadaş bende senin yaşadığın gibi bir sorun yaşadım. Namaz kılarken burası milli eğitim sürekli gelen giden olur namaz kılacak yer problemi yaşarız bu esnada beni hep korku sarar ya biri görürse ya ne bilim tedirgin oluyorum. Bu tedirginlik nedir bilmiyorum ama huzursuzum biri görecek diye namazı bozacak bil oluyorum. Değerli hocalarım bu neden kaynaklanıyor. Yani bu tedirginlik nedir.

 7. EvrenKalkar
  Üye
  csa01 kardes,

  Ask kolay deyildir. Biz Allahi seviyoruz, yoksa namaz kilmaya bu kadar önem vermezdik. Ask ise sadakat ister. Eger Allahi seviyorsak, herseye katlanmak zorundayiz. Bu baslangicta zor bile olsa. Baslangic hep zordur. Ama zorluk olmasa, askin ne anlami olur, ne deyeri olur. Allah korkusu baska korku ve endiselerin üstünde olmali, agir basmali. Cünki herseyi yoktan var eden ve yöneten Odur. Kim ne der, beni kim görür düsüncelerini bir yana yitelim. Daima sansimizi zorlamaliyiz. Is hayatina girmeden önce, isyerini iyi sec. Basdan namaz kilman gerektiyini'de arz eyle. Sadece bu sart altinda, ise basliyabileceyini dile getir. Hicbir is ve menfaat icin, ebedi ahiret mutlulugumuzu hice sayamayiz. Ömür umdugumuzdan ve tahmin ettigimizden cok daha yildirim hiziyla akip gidecek. Ne kadar ömrümüz var? Iste orasi mechul, kaderimizde yazili, ve her an söz konusu. Her zaman bir ayagimiz kabirdedir. Ölüm sadece sac telinden daha ince bir perdeden ibaretdir. Bu perde her an yirtilabilir ve gercek apacik önümüze cikabilir.

+ Yorum Gönder