+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Bu gıybet olurmu (gıybete ortak olmak) Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. uxgxuxrx
  Üye
  Reklam

  Bu gıybet olurmu (gıybete ortak olmak)

  Reklam

  Bu gıybet olurmu (gıybete ortak olmak) Mumsema selamunaleyküm ben sınıftaydım sırada oturuyordum arkadaşım gıybet etti ister istemez kulağıma geldi bende 2 3 defa istemeden kulağıma çarptı sonra kulağımı kapatmaya başladım. ama ortamdan uzaklaşmadım bu durumda kul hakkı varmıdır?

 2. Katade
  Devamlı Üye

  Cevap: Bu gıybet olurmu (gıybete ortak olmak)


  Reklam  Gıybet dinleyen ne yapmalı?  Engel olmazsak, bizimle konuşurken gıybet yapanla suç ortağıyız. Çünkü gıybetin devam edebilmesi, bizim en azından dinliyor görüntüsü verebilmemize bağlıdır. Başkalarının gıybetine bilinçli kulak misafiri olan da gıybetin suç ortağıdır.

  İlk yapmamız gereken, “Kim ki yanında Müslüman kardeşinin gıybeti yapıldığı halde, gücü yeterken ona yardım etmezse, Allah onu dünya ve ahirette zelil kılar”23 hadis-i şerifini hatırlamak olmalıdır. Bu söz sadece bizimle konuşanın yaptığı gıybeti değil; çevremizde, radyoda veya televizyonda yapılırken dinlediğimiz gıybetleri de kapsamaktadır. O anda kendimizi gıybeti yapılan kişinin yerine koymalı, bizden gıyabımızda bu şekilde söz edildiğinde rahatsız olup olmayacağımızı sormalıyız. Onuru zedelenen kişinin üzülmesi gerekiyorsa üzülmeli, hakkını savunması gerekiyorsa savunmalıyız.

  Hatta kendi hakkımızı feda edebiliriz, ama başkasının hakkını korumak namus borcumuzdur. Önce kalbimizde derin bir rahatsızlık oluşmalı, gıybeti dinlemeye tahammül edemez hâle gelmeliyiz. Gıybeti yapılan kişi kişisel dostumuzsa, mutlaka sözel olarak müdahale etmeli, onurunu savunmalı 24 ve gıybeti suçlamalıyız. Susturmanın bize zararı büyük olacaksa, ‘rahatsızlığımızı hissettirmek şartıyla’ oradan hemen uzaklaşmalıyız. Radyo veya televizyonda yapılıyorsa, hemen kapatmalıyız. Bunları yapamıyorsak, dinlememeye çalışmalıyız. Dahası, gıybeti dinlediğimiz için Allah’tan af dilemeli, 25 gıybeti yapılan kişiye dua etmeli, ve duyduklarımızın etkisinde kalarak suizan etmemeye özen göstermeliyiz. Dahası, uyarıp düzeltemediğimiz gıybetçiden, elimizden geldiğince uzaklaşmalıyız.


 3. sultans
  Devamlı Üye
  gıybet edileni tanımıyorsan bunda senin ortak olduğun günah yoktur biliyorum ,şayet tanıyorsan işte o zamn günaha dahil oluyorsun,gıybet edene yardım etmememek lazım..

 4. uxgxuxrx
  Üye
  peki kul hakkı varmııdr anlattığım olayda yani bana anlatılmıyor sınıfta kulağıma çarptı bende sonradan uyarmadan kulağımı kapatıp dinlememeye başladım bide ansızın geldi birdahakine uyaracağım

+ Yorum Gönder