+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Bir şeyin günah olduğunu bilmeden yaparsak bir sorumluluğumuz var mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  cevatarmutlu
  Üye
  Reklam

  Bir şeyin günah olduğunu bilmeden yaparsak bir sorumluluğumuz var mı?

  Reklam

  Bir şeyin günah olduğunu bilmeden yaparsak bir sorumluluğumuz var mı? Mumsema bir şeyin günah olduğunu bilmeden yaparsak bir sorumluluğumuz varmı.(bununla ilgili ablam bir şey anlattı bir kız varmış güsül abdestinin ne olduğunu bilmiyormuş.öylede namaz kılıyormuş.öğrendikten sonra çok pişman olmuş.sonra bilgili bir ablaya sormuşlar oda kıza pişmanmısın demiş.kızda evet çok pişmanım demiş.abla bilseydin alırmıydın demiş oda evet alırdım demiş.ablada ona o zaman bir sorumluluğun yok.bilmediğin şeylerden sorumlu değilsin demiş.<hatırladığım kadarı ile böyleydi>)

 2. 2
  Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Bir şeyin günah olduğunu bilmeden yaparsak bir sorumluluğumuz var mı?


  Reklam


  Bilmeden yapanı Allah affeder ama abdestsiz kıldığı namazları yeniden kılması gerekir.

 3. 3
  cevatarmutlu
  Üye
  Sual: Haram olan bir şeyi, haram olduğunu bilmeden işleyene günah olur mu?
  CEVAP
  Evet, din bilgilerinin her tarafa yayıldığı bir yerde, bir şeyin dindeki hükmünü bilmemek özür değildir. O şeyi kullanmak, haram olur. Mesela içki içse, zina etse, ben içkinin, zinanın haram olduğunu bilmiyordum dese, yine haram işlemiş olur. Ancak, Müslümanlardan uzak bir yerde yaşadığı veya yeni Müslüman olduğu için bilmiyorsa, öğrenme imkânı da yoksa mazur olur.
  (çok sonra ama buradakini açıklarmısınız?)

 4. 4
  nlylmz
  Üye
  Her gece ''Bilmeden,istemeyerek işlediğim günahlarım için beni affet Ya Rabbim'' diyorum. Tavsiye de ederim

 5. 5
  99/1
  Devamlı Üye
  Sorularla İslamiyet'e göre:
  Bilmediğimizden sorumlu değiliz sözü halk arasında cehaletten kaynaklanan ve yanlış olan bir sözdür. Böyle bir bahane ancak Müslümanlık ile yeni yeni şereflenmiş bir insana geçerlidir. O kişi farz-haram doğru-yanlışı daha tam bilmediği için onda mesuliyet yoktur. Ayrıca çocuklar ve deliler de bundan muaftır. Hayat boyunca dünyevi işlerle uğraşan, işini ve hayatını en iyi şekilde yapıp yaşamayı öğrenen birinin dini hayatına da aynı önemi verip onu en iyi şekilde öğrenmeye çalışmaması kabul edilemez. İlim öğrenmek ve bilmeyene öğretmek bir müslümanın sorumluluğudur. Bilmedik yere günah işleyen iki kere suçludur çünkü hem o yanlışı yapmıştır hem de yanlışı öğrenmemiştir...
  En doğrusunu Allah bilir. Rabbim utandırmasın... SELAMETLE!!!

 6. 6
  Misafir
  Şimdi ben geçen sene ergenlike girdim o sıvı gelince hemen gusul alıyordum hemen alırsan sonra gelirse yeniden alman gerekirmis 1 yıl bole oldu öğrendikten sonra hemen almayip bikacsaat bekliyorum cenavet gezmej in gunah oldugunu biliyordum bazen gwzmistim ama burada hemen gusul alırsan ve sonrada gelirse yeniden alman gerektiğini bilmiyordum şimdi tövbe etsem kesin bozulur insanlık hali ne yapacağım yaşımda

 7. 7
  Misafir
  eğer günah olduğunu veya haram olduğunu bilmeden birşey yapar veya yersek günah olmaz ama yinede tekrar tekrar tövbe etmeli ve o şeyi birdaha yapmamalyız (fakat abdestsiz namaz kılmışsak tekrar abdestli bir şekilde kılmalyız)

 8. 8
  Misafir
  Hocam ben ramazanda bir gun kotu seyler izledim ama cunup olmadim

  Sonra baska bir gun daha izledim ama bi sefer cunuo oldum

  Arastirdim 2.defa yaparsak kefaret orucu tutmak gerekmis

  Ama ben cok pismanim hemde cok hemde bilmiyerek yaptim sonucunu ben ne yalayim simdi?

 9. 9
  arifselim
  Yönetici
  Bu durumda isteyerek bir defa boşalma olmuşsa sadace bir gün kaza gerekir. Sana kefarete gerek yoktur. Eğer aynı ramazanda iki ayrı günde boşalma olursa o zaman kefarette gerekir.

 10. 10
  Berkan_1351
  Üye
  Ben 15 yaşındayım ve geçen sene ramazanda 14 yaşında iken 2 defa mastürbasyonla boşaldığımı hatırlıyorum ama 2 kere boşalırsan ramazanda keffaret gerektiğini yeni öğrendim ne yapacağını bilmiyorum bunalıma girdim ne yapmam gerekiyor

 11. 11
  Misafir
  Ben yüz çizmenin günah olduğunu öğrendim yüz çizmeyi bıraktım ama vücüt ve kıayfet yada çiziyordum kafa da ama yüzü olmadan sonra vücudunda günah olduğunu öğrenince bıraktım şirk olur mu Allah Bilir

 12. 12
  arifselim
  Yönetici

  Reklam


  Kafa ve yüz çizmiyorsan bir sakıncası yoktur. Canlı resimleri çizme bunun dışında her türlü resim çizmek caizdir şirk değildir.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu

bilmeden günah işlemek

günah olduğunu bilmeden günah işlemek

bilmeyerek günah işlemek

bilmeden işlenen günahlar

bilmeden zina yapmak günah mıdır

bilmeden günah işlemek günah mı

gunah oldugunu bilmeden