+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci ... 234 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Bir şeyin günah olduğunu bilmeden yaparsak bir sorumluluğumuz var mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir
  Reklam

  Cevap: Bir şeyin günah olduğunu bilmeden yaparsak bir sorumluluğumuz var mı?

  Reklam  Cevap: Bir şeyin günah olduğunu bilmeden yaparsak bir sorumluluğumuz var mı? isimli konu Mumsema.com Cevap: Bir şeyin günah olduğunu bilmeden yaparsak bir sorumluluğumuz var mı?
  ya anlamiyorum bilmeden adi ustunde bilmeden bilip bilmemek arasinda cok fark var bakin zaten biz orucu neler boxup bozmadigini bikuyoruz ama gercekten bilinmeyen seyler var e sen simdi bisi bilmiyosun yenu igrendin sence izaman mi gunah olur yoksa bilip yaptiktan sonra mi

  hani diyosunuz ya bilmeden yaptiguiniz seyler bahsne degil bilmrniz gerekir tamam biliyoruz ama mesela sizin bilmediginiz bisi var bunu yaptiniz sizce o zaman mi gunah olur ama bilmiyodunyz sonra ogrndiginiz kasten yapyinuz ixaman ni gunah olur bakin kimse bile bile jkendinu atese atmaz fercekten bilinmiyo bszi seyler sonradan ogreniliyo en azindan sonradan ogrenmisiz.hiv bi gunah Allahin merhametinden buyuk degildir.lutfen ecet bilmemiz getekiyo ama daha kucygyz bilemdigmiz seyler oluyo bunubyazanlar eminim byjturler

 2. arifselim
  Yönetici

  Reklam


  Evet elbette Allah'ın rahmeti en büyüktür ve bu tür hatalardan dolayı hemen tövbe edilirse Allah'da kullarını bağışlar. Ancak bilmediğin şeylerden dolayı bilmen gerektiği halde öğrenmediğin için sorumlu tutulursun. Ama samimiyetle de tövbe edince Allah o kulunu bağışlar. Burda endişenecek bir şey yoktur önemli olan samimiyetle Allah'a hatasını sunmak ve tövbe etmektir.

 3. Misafir
  Allah c.c bilmedigimiz ve unutarak ysptigimiz seylerden sorumlu tutmaz o yanlisina bu daha donememeye calis ayni sey bendede oldu unutma hic bi gunah Allahin merhametinden buyuj degildir

 4. Nihat Erdem
  Üye
  Bir seyin gunah olduğunu bilmeden yapsakta bu bir özür değildir. Yeni musluman olmuş veya musluman yaşamayan ülkede olmak bir ozurdur. Aksine ise tevbe etmelisin hemen kardeşim.

 5. Misafir
  simdi bazu kaynaklar diyo ki bilemden yapils seyler bahanr degildir bilinmesi gerekir zina yaomak icki icmrk vs.ana gercekten bilinmeyen ve sinradan ogrenilen seyler oluyo ama bunlsr cok bilinen bir sey degil herkesin sordugu bisi ama gercekten bikinmeyenler oluyo gercekten pisman olunuyo Sllah v.v bizi bilemdigimuz seylerden sorumlu tutmsz eger ogrendikten sonra kastrn yapsrsak kefaret orucu haran gunah vs olmaz mi kasten yapsrsak bilmeden bisi olmaz ha bazirlari icki ivmenin haran olduuny bilmiyo bunlsrin bilinmesi gerekiyo vunku bunlst net ve gercekten herkeisn bildigi bisi ama getcekten bilmeyenlrr olabiliyo Allah affetmez bunlat bahane deguldur diyenler oluyo hayir.Hic bi gynah Allahin merhsmetinden buyuj drgildir sirk haric

 6. arifselim
  Yönetici
  Hiç şüphesiz Allah'ın rahmeti en büyüktür. Ama bu dinin kurallarını kuran ve sünnet koyar. Madem müslümansın, madem akıllısın deli değilsin ve madem ergenliğe girmiş sorumluluk yaşına gelmişsin öyleyse rabbine karşı helal ve haramları da öğrenmek zorundasın. Zina çok bilinen bir şey de kefaret gerektiren bazı şeyler pek bilinmez deme hakkına sahip değiliz. Ama tövbe edenin tövbesini Allah kabul eder. Eğer yapılması gereken bir kefarette varsa yerine getirilmek zorundadır.

 7. Misafir
  Cünüb olmann günah olduğunu bilmiyodum yinede günah yermiyim? (öğrenince bidaa hiç cünüp gezmedim)
  Yinede tövbe edemiyorum yani insanlık hali yaş 15 bide....
  Sa hocam ben geçen yıl 13 yaşındaydım ve cünüp geziyodum ama günah olduğunu bilmiyodm öğrenince bidaha cnp kalmadım günah olurmu?
  banyoda sular gitmş musluk bozuk vs. Sebeplerle gusul alamadk yinede günah işlenirmi?

 8. arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam. Helal ve haram konusunda bilmemek mazeret değildir. Bu bilgileri her müslümanın öğrenmesi gerekir. Artık bundan sonra tövbe et ve bir daha yapma Allah günahları bağışlayandır.

  Su bulunamadığı takdirde gusül yerine teyemmüm alınmalıdır. Ayrıca bir namaz vaktini cünüp olarak geçirmemelisin bu haramdır.

 9. Misafir
  ben kizim masturbusyon yapitorum hem de cok ama gusul almam gerektiginj bilmiyodum bu sejilde namz da kildim oruc da tuttum Kuran da okudum nyapmalıyım yo

 10. arifselim
  Yönetici
  - Ergenliğe girmiş birisinin helal ve haram konularını en azından kendisine lazım olan bilgileri öğrenmesi gerekir.
  - Sırf zevk için mastürbasyon yapmak ise haramdır ancak zinaya düşmekten korktuğunda caiz olur.
  - Tuttuğun oruçlar geçerlidir ama namazlarını kaza etmelisin.

 11. Misafir
  Selamın Aleyküm hocam ben yeni tövbe edip namaza başladım yaklaşık 6 7 ay oldu bugün camide Peygamber efendimizin (s.a.s) veda hutbesini olurken dikkatimi şu sözleri dikkatimi çekti ve içimi korkuttu çok korkuyorum bunu yeni öğrendim. "Babasından başkasına ait soy iddia eden soysuz yahut efendisinden başkasına intisaba kalkan köle Allahın meleklerinin ve bütün insanların lanetine uğrasın.Cenab-ı hakk bu gibi insanların ne tevbelerini nede adalet ve şehadetlerini kabul eder."

  Benim konum şu örnek olarak anlatıçağım babamın dediği kadarıyla dedemin doğduğu yer Yozgat benim doğduğum yerde Yozgat fakat dedemin doğduğu yer Sivas onun babalarının doğduğu yerde Sivas bizim köyler sonradan Yozgat a bağlandığı için Yozgat yerine Sivas diyoruz bunun bir günahı varmı bunun içerisinde mi. Asıl sorum şu hocam içimi rahatlatın babamın dediği kadarıyla biz Kırım türklerindeniz fakat ben bir soy ağacı oluşturdum bildiğimiz ailenin bütün erkeklerini babadan oğula sıraladık ama üzerini kendim şöyle doldurdum o bölgenin kurucu Türk beylerine bağladım böyle birşey yok aslında sadece Kırım Türkleri olduğundan bahsetti ailenin bireylerini dededen oğula yazdık benim kurucu Türk beyliğine bağlamam olmayan birşey i böyle yapmam efendimizin söylediği konu içerine giriyor mu bunu öğrenir öğrenmez hemen sildim hepsini insanlara muhabbeti de olunca yazdığımı gösterdiğim oldu. Allah a emanet olun.

 12. Misafir

  Reklam


  İYİ günler ben 12 yasindayim ve çağımızın en büyük hastalığı mastürbasyon yapıyorum günah olduğunu daha yeni öğrendim ne yapmalıyım günah olur mu ki bilmeden yaptım (cinsiyetim erkek)

+ Yorum Gönder
3. Sayfa BirinciBirinci ... 234 SonuncuSonuncu
bilmeden günah işlemek,  günah olduğunu bilmeden günah işlemek,  bilmeyerek günah işlemek,  bilmeden işlenen günahlar,  bilmeden zina yapmak günah mıdır,  bilmeden günah işlemek günah mı,  bilmeden işlenen günahlar nelerdir