+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Bir şeyin günah olduğunu bilmeden yaparsak bir sorumluluğumuz var mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 13
  Misafir
  Reklam

  Cevap: Bir şeyin günah olduğunu bilmeden yaparsak bir sorumluluğumuz var mı?

  Reklam  Cevap: Bir şeyin günah olduğunu bilmeden yaparsak bir sorumluluğumuz var mı? isimli yazı www.Mumsema.comCevap: Bir şeyin günah olduğunu bilmeden yaparsak bir sorumluluğumuz var mı?
  Sahurdan hemen önce istimna ettim ve oruca niyette boy abdesti gerekmez diye bildiğim için niyet edip uyudum öğleden önce gusül aldım kaza gerektirir mi

 2. 14
  Şem'a
  YÖNETİCİ

  Cevap: Bir şeyin günah olduğunu bilmeden yaparsak bir sorumluluğumuz var mı?


  Reklam


  bu tutulan oruç geçersizdir orucu tutmak için vakitten önce gusul alınmalıdır.

 3. 15
  Nihat Erdem
  Üye
  Doğru anladıysam bir kere cünüp olmuşsun. 1 kere cünüp olduğun için bir gün kaza yapman yeterlidir. Eğer 1'den fazla kez cünüp olursan kefaret gerekir. Yanlış bilmiyorsam 61 + 1 = 62 kere tutarsın. Ama böyle şeyler de izlememen gerekirdi. Tövbe et Allah affedicidir.

 4. 16
  Misafir
  bilmeden bir seyi gunah bir seyi yaparsan sorumluk olmaz ama onu bilerekden yapiyosan sonrada bilmedim diyosan sayet biliyodun orenmisdin o zaman sorumluluk tasirsin

 5. 17
  Misafir
  Oruçlu iken bilmeden mastürbasyon yaptım orucun bozulacağını bilmiyordm yaptıktan sonra öğrendim oruçum bozulmuşmudur

 6. 18
  arifselim
  Yönetici
  Oruç tutan birisi oruçla ilgili temel bilgileri de bilmesi mecburidir. Bilmemek özür değildir ve orucun bozulmuştur.

 7. 19
  Misafir
  16 yasindayim ramazan ayinda oruclu iken 2 defa istimna ettim bugun arastirma geregi duydum ve orucu bozdugunu ogrendim yemin ederim bozdugunu bilmiyordum ama ben o gunlerde yinede orucumu tuttum bozmadim abdestimi aldim namazimi kilarak allahima tovbe ettim sizce gunahim nedir.ogrenir ogrenmez tovbe ettim.orucumu da bozmadim.

  ---

  Ramazan ayinda 2 defa istimna oldum orucu bozdugunu bilmiyordum fakat bugun arastirdim ve orucu bozdugunu ogrendim yemin ederim bozdugunu bilmiyordum ama ben yinede bilmedigimden dolayi o gunlerde orucumu tuttum. Bozdugunu ogrenir ogrenmez ise farz olan namazimi kildiktan sonra allahima tovbe ettim ve bir daha yapmadim.
  1=orucum bozulurmu ( bozdugunu bilmiyordum).?
  2=kefaret veya kaza gerektirirmi?

  ---

  Ben masturbasyon un orucu bozdugunu bilmiyordum ramazan ayinda 2 defa yaptim ama abdestimi alip orucumu yinede tuttum. Sonradan bozdugunu ogrendigimde ise tovbemi ettim defalarca tovbe ettim sizce kaza orucumu tutmam gerekirmi ve kefaret gerketirirmi defalarca nanaz kilarak tovbe ettim.

  ---

  Ben kefareti bilmiyodum 2 kere yapmıştım ne yapmalıyım

 8. 20
  arifselim
  Yönetici
  Oruç tutan bir müslüman orucu bozan şeyleri de bilmesi gerekir. Bu konuda bilmemek bir özür sayılmaz. Bir ramazan ayında farklı günlerde iki sefer aynı hatayı işleyen kişiye 60 gün peşpeşe oruç kefareti ile iki gün kaza gerekir.

 9. 21
  Misafir
  Bn masturbasyon yapiodum ama boyle biseyin varligini baskalrnn da yptigini adinin mstrbsyn oldgunj bilmiodum. Sdc bn ypiom saniodum. Bunun gunah oldugunu ve ypnca cunup olundugunu ogrenince biraktim bidaha yapmadim gusul abdesti de aldim . Fakat yaptigim zamnlardaki oruclarimi tkrr mi etmeliyim? Kefaret gerekmio sanirim cnki bilmiodum

 10. 22
  arifselim
  Yönetici
  Helal ve haramlarda veya ibadetlerde bilmemek bir özür değildir. Mastürbasyondan dolayı gusül almak gerekir. Ramazan ayında da iki sefer ayrı günlerde yapılırsa hem kefaret hemde kaç gün bozduysan o kadar da kaza etmen gerekir.

 11. 23
  Misafir
  ama mesela gercekten bilmedigin seyler oluyo icki icmek zina etmek bunlsr velirgin haramlar zaten sonradan ogrenilenler oluyo mesela sonradsn igreniyosun eger tekrar kasten yaparsan gunah olmaz mi

 12. 24
  arifselim
  Yönetici

  Reklam


  Haram ve günahlarda bilmemek bir mazeret değildir çünkü ergenlik yaşına giren her aklı başında müslüman öğrenmesi gereken bilgileri öğrenmek zorundadır. Eskiden yapılan günahlar için tövbe edilir ve tekrar edilmez. Artık yine tekrar ederse günahlar katlanır.

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 123 ... SonuncuSonuncu

bilmeden günah işlemek

günah olduğunu bilmeden günah işlemek

bilmeyerek günah işlemek

bilmeden işlenen günahlar

bilmeden zina yapmak günah mıdır

bilmeden günah işlemek günah mı

gunah oldugunu bilmeden