+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Göz zinası nedir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. TR34
  (Cezalı)
  Reklam

  Göz zinası nedir

  Reklam
 2. Zynß-i Huzuя
  Devamlı Üye

  Cevap: Göz zinası nedir


  Reklam


  "(Ey Resûlüm), Mümin erkeklere söyle, gözlerini haramdan beri alsınlar ve ırzlarını zinadan korusunlar. Bu kendileri için daha temizdir. Muhakkak ki Allah, onların bütün yaptıklarından haberdardır. Mü'min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar, ziynetlerini (süslerinin takılı olduğu boğaz, gerdan, baş, kol, bacak ve kol gibi yerlerini) göstermesinler. Ancak bunlardan görülmesi zaruri olan (yüz, el ve ayaklar) müstesnadır. Baş örtülerini yakalarının üstüne koysunlar. ..." (Nur, 24/31)

  "Birinci bakış sana, ama ikincisi aleyhinedir."

  Tüm şehvani şeylerde en kritik nokta, yaklaşmaktır. Eşik noktası geçildi mi, gerisi çorap söküğü gibi gelir. Mesela, açık bacaklara bakan bir göz, onunla yetinmez, daha fazlasının izini sürer. Çünkü gözü haramdan korumama gibi eşiklerde, artık iradeyi devre dışı bırakan, insanı kalben ve vicdanen istemese bile günahın son kertesine sürükleyen şeytani bir çekim vardır.

  Hususi bir hayâsızlığın genelleşmesi görme yoluyla gerçekleşir. Göz göre göre, kural dışı olan kural haline gelir; anormal olan normalleşir. Gerek mü’min erkeklere, gerek mü’mine kadınlara yönelik gözlerin haramdan korunması emri, işte bu umumi yozlaşmayı ta başından kesmektedir. (Metin Karabaşoğlu)

 3. TR34
  (Cezalı)
  kul hakkı olurmu? ve filmlerdede göz zinası olurmu ?

 4. OkanÇolak
  Üye
  TR34 bir kadın her tarafını açıp geziyorsa... bu kul hakkı olamaz (yanlış anlamayın kendi açıyor bakın demiyorum.)
  ama göz zinası olur. filmlerde göz zinası olurmu evet olur. her yerde olabilir göz zinası oyunla bile...

 5. Zynß-i Huzuя
  Devamlı Üye
  Harama bakan erkek haram işlemiş olur. Kadın açık saçık giyinmiş ve kendini gizlemiyorsa bu kadına bakan erkekler haram işlemiş olsada bakan ve bakılan ararsında herhangi bir kul hakkı söz konusu olmaz. Kadın kendini gizlemiş olduğu halde, erkeğin kasten, tecessüs ederek kadının mahrem yerlerine bakması sonucu bakan erkek hem haram işlemiş hemde kul hakkına tecavüz etmiş olur. Bu kişinin hem tevbe etmesi hemde kadından helallik dilemesi gerekir.

  Sorularla İslamiyet Editör

+ Yorum Gönder
göz zinası nedir