+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Bayanlarda iş hayatı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. suskun kul
  Üye
  Reklam

  Bayanlarda iş hayatı

  Reklam

  Bayanlarda iş hayatı Mumsema Tagutu rededen bir bayan ozel bir sektorde calisabilir mi islama gore hukmu nedir..ve normal turban sekliyle...tsk sorumu yanitlarsaniz

 2. OkanÇolak
  Üye

  Cevap: Bayanlarda iş hayatı


  Reklam


  İslam'a göre çalışma önceliği erkeğe aittir ancak olur da erkek tüm gücünü harcadığı halde ev geçindirmekte zorlanıyorsa kadının da yardım etmek için çalışmasında bir sorun yoktur.

 3. seniseviyorum
  Üye
  Bence kadinlar calisacaksa kesinlikle sadece bayanlari bulundugu dini gorevler ustlenebilecegi bir yer olmali.
  Mesela Kuran kursu, cami ve benzeri. Ben okulumun son senesi oldugu icin mecburen staja gidiyorum.
  Bu yuzden malesef tokalasma ve benzeri yuzunden bir suru gunaha giriyorum. Ikindi ve aksam namazim geciyor, yatsi namazimi gec kilmak zorunda kaliyorum.
  Inanin ki Rabbimizin emirleri dunya malindan cok daha onemli. Asla erkeklerin oldugu ve namazinizi kilamayacaginiz bir yerde calismayin. Ekonomik ozgurluk falan yalannn..

 4. OkanÇolak
  Üye
  üstteki üye oldukça haklı insan kendini kötü hisseder ama günümüz biraz zor neyin ne olduğunu bilmek çok zor....

 5. seniseviyorum
  Üye
  Parasizliktan ölmeyiz ya..

  Bir hadis:
  '' Ahir zamanda lüks ve israf alıp yürüyecek. Öyle ki, ihtiyaç olmayan şeyler dahi zaruri ihtşyaç talakki edilirhale getirilecek. Bu durumda hanımlar, kızlar, oğullar ailenin reisini, steklerini karşılama konusunda zorlayacaklar... Helal kazançla bu istekleri karşılayamayan evin reisi de bu defa helal haram sınırlarını tanımaz hale gelecek, ne bulursa almaya çalışacak. Böyece aile reisini, çocuklarıyla ailesi, uhrevi yönden felakete sürüklemiş olacaktır. Demek ihtiyaç anlayışı çok değişecek... ''


  Ama eger illaki calisacagim diyorsaniz, dikkat etmeniz gerekenler:

  1- Çalışma yerine gidip gelirken ve iş yerinde fitne olmayacak, hanımı ve yakınlarını zihnen rahatsız edecek ahlaki davranışlar mevcut bulunmayacaktır. Yani çalışma ortamında emniyet ve ciddiyet bulunacaktır.

  2- Çalışan hanım yabancı bir erkekle iki ikiye muhatap olmayacak, baş başa kalma gibi mecburiyetler söz konusu hale gelmeyecektir.

  3- Tesettürlü bulunmak, namahreme tesettürsüz muhatap olmak zorunda kalmamak.  Bu arada Peygamber Efendimiz (s.a.v)'in ikazlarinida muhakkak dikkate almamiz lazim:

  "Bir kadınla yabancı bir erkek, iki ikiye muhatap olur, baş başa kalırsa bunların üçüncüsü şeytandır!"


+ Yorum Gönder