+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kan miktarı ve abdestin bozulması ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sstrn
  Devamlı Üye
  Reklam

  Kan miktarı ve abdestin bozulması ?

  Reklam

  Kan miktarı ve abdestin bozulması ? Mumsema Selamun Aleyküm,Bugün cami avlusunda abdest alırken elim duvara sürtmüş ve kesilmiş abdestten sonra farkettim bende(yani nasıl bir insanın eli kesilir oluk oluk kan akarya benim elimde öyle kan akması olmadı) dershane hocama sordum abdestim bozulmuş mudur? diye o da bana çok akmadığı için bozulmaz dedi bende peçeteyle baktım çok kan belli değildi.İkindi namazımı kıldım.Daha sonra akşam namazı vaktine kadar abdestimi bozmadım.Sonra akşam namazımı kılmadan peçeteyle tekrar baktım yine çok az kan vardı bende bozulmamıştır diye kıldım akşam namazımı kıldım.Şu anda aklımda acaba abdestim olmadan namaz kıldım diye dinden mi çıktım diye düşünüyorum ne yapmam lazım dinden çıkmışsam bile gusül almadan (guslüm var) şehadet ve tevhit getirsem olur mu ?

 2. İnanc
  Devamlı Üye

  Cevap: Kan miktarı ve abdestin bozulması ?


  Reklam


  Abdest aldıktan sonra kan akarsa abdest bozulur mu? Mesela traş olurken bir yerimizi kessek veya bir yere çarpsak ve kanama olsa, abdest bozulur mu?  Değerli kardeşimiz;

  Ağızdan ve burundan, ön ile arkadan başka herhangi bir organdan sıvı halinde kan çıkması abdesti bozar. Şöyle ki:

  Akıcı bir halde ağızdan çıkan kan, tükürükten fazla veya ona eşit ise, abdesti bozar, değilse, bozmaz. Bu renginden anlaşılır.

  Diğer yerlerden çıkan kan ise, çıkış yerinden yanlarına taşınca abdesti bozar. İğne ucu gibi çıkıp da yerinde kalan kan damlası abdeste engel olmaz. El veya parmak ile silinmesi de zarar vermez. Yaradan çıkan irin ve sarı sular da hüküm bakımından aynıdır. Buna göre traş olurken ya da yara gibi başka nedenle çıkan kan, çıktığı yerin kenarına ulaşırsa abdest bozulur, ulaşmazsa bozulmaz.

  Vücuttaki kabarcıklardan çıkan saf su da, sahih görüşe göre, kan hükmündedir. Diğer bir görüşe göre böyle bir suyun çıkması abdesti bozmaz. Bu görüşe uyuldugu takdirde, çiçek ve uyuz hastalıklarına tutulmuş olanlar için bir kolaylık vardır. Zaruret halinde bu görüşle amel etmekte bir sakınca olmadığı, İmam Hulüvanî'den nakledilmiştir.

  Şafiîlere göre, önden ve arkadan başka diğer herhangi bir yerden gelen kan, irin ve sarı su sebebiyle abdest bozulmaz. Ancak çıkan kanın yıkanmasından sonra namaz kılınır.


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

 3. sstrn
  Devamlı Üye
  Çok tükürük kadar veya daha fazla çıkmadı sadece deride kaldı yani oluk oluk akmadı bu duruma göre abdestli namaz kıldım.ALLAH razı olsun. aydınlatmanız için

 4. Misafir
  "Diğer yerlerden çıkan kan ise, çıkış yerinden yanlarına taşınca abdesti bozar." Eğer taşmışsa bozulmuş oluyor abdestin, bu da kaza yapmanı gerektirir.

 5. Misafir
  Abdestiniz bozulmuş yani Allah kabül etsin ama Hanifi mesebine göre abdest bozulmuş lakin hoca böyle bir fetva verdiği içinde sorumluluğu üstüne almış o namazları kaza etmek en doğrusu .

 6. Misafir
  Selamun Aleyküm,

  Ben ilk öncelikle , akşam vaktini kılacaktım.Sonra, yüzümdeki sivilcenin patladığını , ( kanadığını ) fakat kanın sadece noktanın üzerinde olduğunu farkettim.Yani,kan diğer yerlere taşmamıştı. Bu sebeple, abdest almaya devam ettim. Sonra namazda 'abdest alırken,yüzümü yıkarken yüzüm kanadı mı ?' diye düşündüm.Birilerine sordum. Onlar da " abdest alırken kan görmediysen bozulmamıştır" dediler. Devam ettim. Bu sefer de onlarla konuşurken ' Namazımı tekrar mı kılsam ?' dedim.Yani , şimdi abdestsiz mi namaz kılmış oldum, abdestte şüphe mk etmiş oldum ? Lütfen kaynak göstererk açıklarsanız sevinirim.

 7. arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam. Normalde namazın sahihtir. Artık bu durumda şüphen oluştuysa o namazını kaza etmelisin.

 8. Misafir
  6 gundur adetliydim bugun 7 gun grce yatmadan banyo yapip sahura kalkip oruca niyetlendim sahurda tirnak ucu kadar iki leke gordum camasirimda orucu tutmaya devam ediyorum suan ama bu lekelerle bozulmus oluyormu namaz kilmaktada tereddutteyim ne yapmaliyim adetlerim hep duzensiz oldugundanda ne zaman biter kestiremiyorum

 9. arifselim
  Yönetici
  Eğer adetin normal ortalama 6 günde bitiyorsa bu ufak lekeden dolayı orucun bozulmaz namazlarını da kılabilirsin. Ama daha fazla akıntı olursa bu adetten sayılır.

 10. Misafir
  ...Hayır sadece biraz kan burnumdan gelmişti Allah razı olsun.

 11. Misafir
  benim adet düzensizliğim var arada bir bir iki günlük kan geliyor annem üç gün beklememi söylüyor fakat o zamanda bir sürü kazam oluyor ben bir-iki gün bekliyorum sonra gusül almalı mıyım ? (ne zaman olacağım belli olmuyor)

 12. arifselim
  Yönetici

  Reklam


  Sürekli adet düzensizliğin oluyorsa bunun için doktora gitmeni tavsiye ederim. Adetin en az süresi 3 gündür ve en fazla da 10 gündür. Ona göre hareket etmelisin.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
ne kadar kan abdesti bozar,  kan abdesti bozar mı,  iğne ucu kadar kan abdesti bozar mı,  abdesti bozan kan miktarı,  ne kadar kan akarsa abdest bozulur,  abdestin bozulması için ne kadar kan akmalı,  ne kadar kan abdest bozar