+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Ne şer isabet etmişse, o da kendisinden ve nefsindendir. Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. cevatarmutlu
  Üye
  Reklam

  Ne şer isabet etmişse, o da kendisinden ve nefsindendir.

  Reklam

  Ne şer isabet etmişse, o da kendisinden ve nefsindendir. Mumsema http://www.mumsema.com/ahlak-iyi-ve-...-iliski-n.html

  Kendisine ne hayır isabet etmişse, o Allah’tandır. Ne şer isabet etmişse, o da kendisinden ve nefsindendir.Bu söz yukarıdaki başlıkta Ucb (Amellere güvenmek) bölümündeydi.Buradaki "Ne şer isabet etmişse, o da kendisinden ve nefsindendir." sözünün anlamı nedir?

 2. imam
  Üye

  Cevap: Ne şer isabet etmişse, o da kendisinden ve nefsindendir.


  Reklam


  Hayır: Meşru iş. Faydalı amel. İyilik.* Şer: Zararlı iş. Kötülük.

  Hayır ve şer Allah'tandır. Hayrı da, şerri de yaratan ancak Odur. Lâkin hayra rızası var, şerre ise yok. Kaldı ki hayır ve şer dediğimiz, yapılan işin, işlenen fiilin Allah'ın emir ve rızasına uygun olup olmamasıyla ilgili. Yâni, fiilin kendisiyle değil, sıfatıyla alâkalı.

  Şöyle ki, konuşma, görme, işitme, yürüme,.. hepsi birer fiil. Hayır olsun şer olsun, bütün bu fiilleri yaratan Allah'tır. İşlenen fiil, İslâm'a uygun ise hayır, aksi halde şer olur. Zaten Allah'ın birliğine iman eden bir insan, Onu bütün bu işlerin, bu fiillerin tek yaratıcısı olarak bilmiş olmuyor mu?

  İnsan bir işi yapmayı sadece arzu eder ve cüzî iradesini o işi yapmaya sarf eder. Neticeyi yaratan ise Allah'tır. Hakikat böylece bilinmezse ortaya şöyle bir tezat çıkar: Aynı fiil hayır olunca Allah tarafından yaratılır, aksi halde... Evet aksi halde... Cümlenin sonunu nasıl getireceğiz?

  Bir tek misâl verelim: Görme fiilinin yaratıcısı Allah'tır. Göz fabrikası Onun. Işık Onun... Görülen bütün eşya da Onun. O halde bir insan neye bakarsa baksın, görmeyi yaratan Allah'tır. Baktığı helâl ise bu bakış “hayır”, haramsa “şer" olur.

  Hayrı da O yaratır, şerri de...*
  *
  Yazar
  Alaaddin Başar (Prof.Dr.)
  *

+ Yorum Gönder