+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Haram para ile alınan elbise ile namaz kılınır mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Eto
  Üye
  Reklam

  Haram para ile alınan elbise ile namaz kılınır mı?

  Reklam
 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  Cevap: Haram para ile alınan elbise ile namaz kılınırmı


  Reklam


  Hanefi ve safiiye göre kilinan namaz gecerlidir ama hsnbeliye göre geçersizdir.

 3. esahin
  Üye
  Hanefi ve safiiye göre kilinan namaz gecerlidir ama hsnbeliye göre geçersizdir.
  İlginç.!

  Hırsızlık yapan iki ortakdan birinin namazı geçerli diğerinin ki güme gidiyor.

 4. Hoca
  erimeye devam...
  İlginç.!

  Hırsızlık yapan iki ortakdan birinin namazı geçerli diğerinin ki güme gidiyor.
  Evet İlginç ama daha ilginç olanı, Allah Rasulu (sav)'in "içtihad eden (müçtehid), hata ederse bir sevap, isabet ederse iki sevabı var" buyurduğu halde, bir kısım cahil Müslümanların bu içtihatlarla dalga geçmesi / hafife almalarıdır!

  Yukardaki cevapta yazılanlar, Müçtehitler tarafından yapılan içtihattırlar. Dileyen, dilediğine uyar yada kendi ilmi varsa(müçtehitse) içtihat eder.

 5. ELHAMDULİLLAH
  İnşaAllah Devamlı Üye.
  haram parayla elbise aldığımızda ve o eliseyle namaz kılsak olur mu?


  Mezhep İMAM'ları'na eğer sorular bu keskinlikte gelmiş olsa, ittifakları muhakkaktır.

  Gelmediği halde yine ittifakları muhakkaktır.

  Senaryoları farklıdır ancak soru aynıdır. Bu durumda farklı senaryoların vücud bulduğu tek soru ve o sorunun cevabı değişkenlik gösterebilir.

  Farz-ı Misal;

  Birinci Senaryo; Adamın biri yolda yürürken haramiler bastı ortalığı ve herkesi soydular soğana çevirdiler. Yaraladılar berelediler ve çekip gittiler. Adam o hengameden kurtulmak adına kendini bir yerlere attı ve o attığı yerden çıktığında üzerindekilerin giren vakte uygun olmadığını gördü ve asgari örtünme ve namaz kılabilmek için, haramilerin öldürdüğü kimselerin varislerinin gözleri önünde ölü soyuculuk yaptıda gitti kendine diz kapağından göbek çukurunu kapatacak bir tuman aldı namazı kıldı.

  İkinci senaryo; Adamın biri hırsızlık yaptı, derken bir PİRİ FANİ'ye rastladıda O PİRİ FANİ adama öyle tesirli bir söz ettiki adam nedamet duyduda tövbe ile birlikte namaz kıldı, hemde çaldığı para ile aldığı elbiseyle.

  Şimdi bu senaryolarla birlikte sonuna HARAM PARA İLE ELBİSE ALDIĞIMIZDA O ELBİSE İLE NAMAZ KILSAK OLURMU diye sorduğunuzda Senaryonun devamında sorunun cevabı muhakkak farklı olacaktır. Çünkü kıstaslar değişecektir.

  Hülasa;

  O sorunun cevabı öncesindeki senaryoya göre değişkenlik gösterebilir.....

+ Yorum Gönder
haram elbiseyle namaz,  haram parayla alınan elbise,  haram elbiseyle namaz kılmak,  çalıntı elbiseyle namaz kılınır mı,  haram kiyafet namaz,  haram parayla kıyafet alınır mı