+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Besmelenin arapça tanımı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. flora
  forumun çiçeği
  Reklam

  Besmelenin arapça tanımı

  Reklam
 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: besmelenin arapça tanımı


  Reklam


  besmelenin arapça tanımı

  Arapça Bismillahirrahmanirrahim;
  بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم
  Euzu Besmele Okunuşu
  Eûzu billahi mineş-şeytânirracîm Bismillahirrahmanirrahîm 3. flora
  forumun çiçeği
  teşekkürlerde demek istediğimi açıkça yazdım.onu buraya konu açıpta sormazdım google danda bulabilirdim demek istediğimi tekrar okuyup anlamaya çalışırsanız sevinirm

 4. Hoca
  erimeye devam...
  Flora, istediğin Besmelenin kelime anlamı mı yoksa? Nasıl bir tanım?

 5. flora
  forumun çiçeği
  istediğim mesela : Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla anlamına gelir. bu cümlelerin yani tanımını ifade eden cümlelerin arapça olması

 6. djyeminli
  Özel Üye
  besmelenin arapça tanımı

  Arapça Bismillahirrahmanirrahim;
  بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم
  Euzu Besmele Okunuşu
  Eûzu billahi mineş-şeytânirracîm Bismillahirrahmanirrahîm
  daha nasıl bir tanım olabilir ki ...


 7. flora
  forumun çiçeği
  acaba okumadın mı son yazdığımı.nasıl okuyosunuz anlamıyorum yada anlamadığınız şeye niçin karışıyorsunuz.o kadar zeka yolda geçen insanda da var !

 8. djyeminli
  Özel Üye
  sussam gönül razı değil söylesem tesiri yok iyisimi susayım yoksa bu işin sonu hayra alemet değil hayırlı geceler yoldan geçen insanlardan zeki insan

 9. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Besmelenin Arapça tanımı
  Bismillahirrahmanirrahim'dir
  Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla demektir
  flora başka Arapça tanımı yok

  بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

  birde bu bilgiye bak flora


  -------------------
  بِسْمِ اللهِ öyle müstakil bir nurdur ki, bu nur, hiçbir şeye bağlı değildir. Hattâ bu nurun câr ve mecrûru bile hiçbir şeye muhtaç değildir. Ancak ب harfinden müstefad olan اَسْتَعِينُ veya örfen malûm olan اَتَيَمَّنُ veyahut mukadder olan قُلْ ün istilzam ettiği اِقْرَأْ fiillerinden birine mütealliktir."

  Be”: Kelime başına getirilerek, Türkçedeki: "de, da, den, dan, ile, için" mânalarında kullanılır. "Rahman ve Rahim olan Allah’ın adı ile" derken manası, “be” ile temin ediliyor. Yani “Rahman ve Rahim olan Allah’ın adı ile de ki,.. “ oluyor.

  Yani takdiren ifade edilen “De ki” kelimesi bir emir kipi olup, Peygambere (asv) emri sadece Allah’ın verebileceği ifade ediliyor ki, bu halis bir tevhittir.

  Besmelenin başındaki “Be” harfi su gibi akıp bütün ayet ve kelimelerin başında senin yardım ve bereketinle manasını zımni olarak ifade ediyor. Buna sarf ilminde "mukadder" deniliyor, yani dil ile ifade edilmese de zihin o manayı takdir edip anlıyor demektir.

  Besmele içinde tevhit, haşir, adalet ve nübüvvetin bulunduğu gramer kaideleri ile izah ediliyor


 10. SİYAH SANCAK
  Devamlı Üye
  Besmele

  Vikipedi, özgür ansiklopedi


  Kuran'da surelerin başında bulunan Besmele, aynı zamanda Neml suresinin 30. ayetidir. Bazı görüşlere göre Fatiha suresinin ilkayetidir. Besmele ültimatom anlamına gelen Berae suresi hariç bütün surelerin başlangıcında yer almaktadır. Güncel hayatta sıklıkla bazen de Bismillah (Allah'ın adıyla) şeklinde kısaltma olarak kullanılır. İslami inanışta Rahman ve Rahim Allah’ın Esma-ül hüsnadansayılan iki adıdır. Birincisi gramer olarak sıfat-ı müşebbehe, ikincisi mübalağa ile ism-i faildir. Sıfat-ı müşebbehe özelliğin devam ve değişmezliğini, ism-i fail ise oluş ve yenilenmeyi ifade eder. Bu bakımdan "Şefkatle merhamet eden Allah'ın adıyla" şeklinde anlaşılır.

  Arapça Bismillahirrahmanirrahim ifadesi.  Ağaç dalındaki meyveye benzetilerek yazılmış "Besmele". (Hattat Aziz Efendi)

  Arapça olarak yazılımı. '
  “ بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِِ ”
  '
  “ Bismillahirrahmanirrahim ”
  Genellikle Türkçe olarak Rahman ve Rahîm olan Allah'ın adıyla." şeklinde tercüme edilir.

  Besmelenin yorumları [değiştir]

  Besmelenin her surenin bağımsız bir ayeti mi yoksa tüm surelerin başında okunan tek bir ayet mi olduğu tartışmalı bir meseledir. Tercih edilen görüşe göre besmele sadece Fatiha suresi ve dolayısıyla da Mushaf'ın ilk ayetidir. Çünkü bu sayede surenin ayet sayısı yediye tamamlanır ve Hicr suresi 87. ayetteki ifade tasdik edilir:
  "Andolsun ki, biz sana tekrarlanan yedi ayeti ve yüce Kur'an'ı verdik" (Hicr, 87).
  Fatiha besmele ile birlikte yedi ayettir, her namaz rekatında tekrarlanır ve ikişerli bir zincir oluşur. Bununla birlikte cemaat ile birlikte namaz kılınırken imam besmeleyi içinden okur, ancak Fatiha Suresi'nin diğer altı ayetini sesli okur.
  Kültürel kullanım [değiştir]

  Besmele, helâl bir işe başlarken, Allah'ın adını anmak ve bu adla işe başlayarak işin hayırlı ve bereketli olması için dua anlamına gelir. • Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla…
  Besmele çeken şöyle demiş olur: "Ya Rabb, şu an bir iş işleyeceğim. Senin ismini anıyor ve iznini istiyorum." O yüzden haramlara besmele çekilmez. Helal ve hayırlı işler Allah'ın adıyla, ve O'nun emir ve müsaadeleri doğrultusunda yapılan işlerdir. Besmele, müslümanın elini attığı her işte, adımını attığı her yolda Allah ile beraber olduğunun, O’nun yardımıyla iş yaptığının şuurunda olmasını sağlar.
  Besmelenin her işte sürekli tekrar edilmesi, Allah’ı zikir olduğu gibi, müslümanın Allah’la rahmet üzerine iş yapacağına, O’nun izin verdiği şekilde davranacağına dair sözleşme yenilemesidir. 11. SİYAH SANCAK
  Devamlı Üye
  إِنَّهُ مِن سُلَيْمَانَ وَإِنَّهُ بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
  İnnehu min suleymâne ve innehu bismillâhir rahmânir rahîm(rahîmi).
  Muhakkak ki o Süleyman (A.S)'dan. Ve gerçekten o, Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın adı'yla (başlıyor).

 12. flora
  forumun çiçeği

  Reklam


  şu djyeminli sussaan iyi !!!!!!!!! diğer arkadaşlar teşekkür ederim işte o yazdıklarınızın arapçası var mı ? yada yazabilir misiniz lütfenn

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu