+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Üzerinde resim bulunan kıyafet giymek günah mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. melisarjin
  Üye
  Reklam

  Üzerinde resim bulunan kıyafet giymek günah mıdır?

  Reklam

  Üzerinde resim bulunan kıyafet giymek günah mıdır? Mumsema Arkadaşlar bugünlerde neredeyse aldığımız her kıyafette canlı resimleri bulunuyor özellikle çocuk kıyafetlerinde. Bunları giymek günah mıdır?

 2. Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: Üzerinde resim bulunan kıyafet giymek günah mıdır?


  Reklam


  Üzerinde Resim ve Sûret Bulunan Eşyayı Kullanmak. Hanefîler, üzerinde insan veya hayvan resmi bulunan yaygı üzerinde namaz kılmada bir sakınca olmadığını belirtmişlerdir. Çünkü, resimli yaygının ayaklar altına alınması, resimlere değer vermeme anlamındadır. Ancak, resime ibadet etmeye benzeyeceği için yaygıdaki resimler üzerine secde edilmemesi tavsiye edilmiştir. Yine bu resimler (sûret veya tesâvîr), baş hizasından daha yukarıda, kişinin hizasında ve önünde asılı olarak bulunurken namaz kılmanın mekruh olduğu söylenmiştir. Resimler, kişinin arkasında veya ayakları altında ise, namaz mekruh olmayıp, resimlerin evde bulundurulmuş olması mekruhtur. Evde resim bulundurmanın mekruh olmasının gerekçesi ise, Cebrâil'in, "Ben içerisinde köpek veya sûret bulunan eve girmem" sözüdür.
  Resimli elbise giymek mekruh görülmekle birlikte, bu elbise içinde kılınan namaz sahihtir. Fakat ihtiyaten yeniden kılınması uygundur (Mergýnânî, el-Hidâye, I, 362-364). Hanbelîler de üzerinde canlı resimleri bulunan elbise giymenin haram olmayıp mekruh olduğunu belirtmişlerdir (İbn Kudâme, el-Mugnî, I, 590).
  İlk bakışta dikkati çekmeyecek derecede küçük olan resimlerin bulundurulmasında ve kullanılmasında da bir sakınca yoktur. Nitekim, Ebû Mûsâ'nın üzerinde iki sivrisinek resmi bulunan bir yüzüğü olduğu, İbn Abbas'ın da küçük resimlerle donatılmış bir kanunu (ocak benzeri bir şey) olduğu nakledilmektedir.
  Abdürrezzâk, İbn Abbas'ın, içerisinde sûret bulunan kilisede namaz kılmayı kerih gördüğünü, Hz. Ömer Şam'a gittiğinde hıristiyanların ileri gelenlerinden birinin Ömer için yemek hazırlatıp davet ettiğini, Ömer'in de, "Biz sizin kiliselerinize girmeyiz; çünkü oralarda sûretler vardır" diyerek bu daveti geri çevirdiğini nakletmektedir. Râvi, Hz. Ömer'in "sûret" sözüyle timsali kastettiğini belirtmiştir (Buhârî, "Salât", 54).

  Diyanet İşleri


+ Yorum Gönder
resimli kıyafet giymek günah mı,  resimli elbise giymek caiz mi,  ustunde hayvan resmi olan kiyafet gunah mi,  üzerinde kuş resmi olan tişörtü giymek caiz mi,  resimli tişört giymek günah mı,  çocukların elbiselerinin üzerinde köpek resmi olması günahmı,  hayvan resimli tişört giymek günah mı