+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Allaha ve Hz.Ali'ye emanet edilen koyunlar hikayesi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. berat54
  Üye
  Reklam

  Allaha ve Hz.Ali'ye emanet edilen koyunlar hikayesi

  Reklam

  Allaha ve Hz.Ali'ye emanet edilen koyunlar hikayesi Mumsema Bir gün iki çoban koyunlarını otlatmaya götürür. Tam oradan ayrılacaklarken biri koyunlarını Allah teala'ya emanet eder diğeri ise Hz.Ali'ye emanet der.
  Biraz sonra koyunlarını almak için geri geldiklerinde bir bakarlar Allah Teala'ya emanet edenin koyunlarını kurtlar yemiştir. Lakin Hz.Ali'ye emanet edenin koyunları aynı yerde olmalarına rağmen sapa sağlam durmaktadır.
  Bu rivayete göre derler ki ; Allah Teala'ya emanet edilen koyunların yenmiş olması emanete sahip çıkmamak değildir çünkü kurtlarda Allah Teala'nın dır.Ve Allah teala onların oyle olmasını hayırlı gordugu zaman emanet edenin kaybettiği malı tekrar kaybettiği gibi tekrar gerisi geriye buldurmaktadır.
  Aynı rivayete göre Hz.Ali'ye emanet edilen koyunların sapasağlam kalmasındaki sebep ise ,bir mal yada canlı Hz.Ali'ye emanet edildiği zaman Hz.Ali r.a. , kılıcını çeker başında bekler denilmektedir.

  Arkadaşlar sorum şudur ,
  yazdığım yazıdaki olay inananlara çok sempatik gelmekte.Fakat bu durum düşünüldüğü zaman şirk koşmak gibi olabilmesi ihtimalide şüpheye düşürmektedir.Aleviliğin buyruklarından biri olabilmeside 2. bir fikir. Mantıksal olarak bana İslam dininde böyle birşeyin bulunabilmesi olabilir gibi geliyor.Şahsen yaşamımda Allah Teala'ya emanet etmeyi çokca uygulayan biriyim.Ama Allah teala'ya emanet ettikten sonra bu şekildeki eklemeleride yapmak sizce uygunmudur?
  Yada bu kıssadan daha önce haberi olan bir fikri olan varmıdır? Değerli kardeşlerim, hepinizden Allah razı olsun.

 2. rana
  Aciz Kul

  Cevap: Allaha ve Hz.Ali'ye emanet edilen koyunlar hikayesi


  Reklam


  kardesim bu yazdigin hikayenin kaynagi nedir?

+ Yorum Gönder