+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Allah ismini dövme yaptırmak Caizmidir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. elif_arda
  Üye
  Reklam

  Allah ismini dövme yaptırmak Caizmidir?

  Reklam
 2. sawarona01
  Üye

  Cevap: Allah yazdırmakta günahmıdır


  Reklam


  benim bildiğim kadarıyla abdeste mani olduğu için günahtır

 3. Ravza Sevdam
  Medine'nin Gülüne Hasret
  Dövme günahtır kardeşim abdeste mani değildir ama Allah'ın verdiği emanete yani vücuduna zarar verdiğin için günahtır kesinlikle yapılmamalıdır.


  Değerli kardeşimiz;Dövme, insan cildinde boya maddesiyle yapılan kalıcı şekil demektir.
  İnsanlar, çok eski zamanlardan beri vücutlarının çeşitli yerlerine dövme yaptırmışlardır. Bugün bu adet, yer yer sürdürülüyor. Avrupa ve Amerika'da bazı gençler bunu bir "süs" şeklinde yaparken, yurdumuzda da birtakım havai gençler onları taklit ediyorlar. Cahiliye Arapları dövmeyi süslenmek için yaparlarken; dövme ile bedenlerine çeşitli şekil ve suretler yaparak bununla mafsallarının güç kazandığına inanırlardı. Bugün ise bu tamamen bir özentiden öteye geçmemektedir.

  İlkel dövme ana hatlarıyla, deriye yan yana küçük delikler açmak ve bu deliklere is, sürme, mürekkep, kına, çivit gibi boyalı maddeler doldurmak suretiyle yapılır. Bunun yanında bıçakla veya tırnakla derin yarıklar meydana getirerek, yahut süslenecek kısımlara barut gibi yanıcı maddeler sürüp yakarak yapılanları da vardır.

  Modern dövmeciler ise özel olarak imal edilmiş elektrikli dövme kalemleri kullanmakta ve dövme yaptıran şahsın acı duymaması için de cildine lokal anestezi uygulamaktadır.

  İlkel dövmelerin genellikle mavi renkte olmasına karşılık modern dövmeler çeşitli sentetik boyalar kullanıldığı için bir tablo gibi renkli olabilmektedir.

  İlâhî dinler dövmeyi yasaklamıştır. Tevrat vücuda dövme yaptırmayı, ölü arkasından düzenlenen ağıt sırasında ağlayanın tırnaklarıyla yüzünü yırtması olayı ile birlikte ele almış ve, "Ölüler için bedeninizde yara açmayacaksınız, kendinize dövme işaret koymayacaksınız" (Levililer, 19/28) cümlesiyle her ikisini de yasaklamıştır.

  Arapça'da veşm kelimesiyle ifade edilen dövme, Hz. Peygamber devrinde Câhiliye çağının bir uzantısı olarak özellikle kadınlar arasında yaygın bulunuyordu.

  En güzel şekilde yaratılan insanın tabii görüntüsünde değişiklikler yapılmasını hoş karşılamayan Hz. Peygamber, bu türden çeşitli uygulamalar yanında dövmeyi de yasakladı; dövme yapan ve yaptıran kadınlara Allah'ın lanet ettiğini bildirdi. Bir fiili işleyenin Allah ta*rafından lanetlenmesi onun haram ol*duğunu gösterir. (bk. Buhârî, Libâs, 87; Müslim, Li*bas, 119-120)

  Konu ile ilgili hadis metinlerinde sadece kadınların zikredilmesinin sebebi, Arap toplumunda bugün olduğu gibi daha çok kadınların dövme yaptırmasıdır. Dövme yaptırmanın dinî hükmü açısından kadınla erkek arasında fark yoktur.

  Dövmeyi yaptıran insan nasıl hareket edecektir?
  İmam Nevevî, sağlık bakımından zarar vermediği takdirde dövmenin vücuttan giderilmesi gerektiğini söyler. Yapılacak operasyonun vücuda zarar vermesi veya geride çirkin bir manzara bırakması sebebiyle dövme giderilemezse kişi tövbe etmekle günahından kurtulur. (Şerhu Müslim, XIV, 106)
  Bundaki hüküm, dövmeyi yaparken kullanılan maddeye göre değişir. Şayet bu maddeler dinen necis sayılanların arasında bulunuyorsa, dövme de o hükme girer. Şayet temizse, o da temizdir. Bunda yapılacak şey, şayet ufak bir müdahale veya ameliyatla hallediliyorsa gidermeye çalışmaktır. Şayet giderilemiyor, buna da imkan bulunamıyorsa, o şekilde bırakılır. Çünkü Cenab-ı Hak kuluna kaldıramayacağı yükü yüklemez, onun üstesinden gelemeyeceği, yapamayacağı şeyleri istemez.

  Dövme abdeste ve gusle engle olur mu?
  Dövme derinin altındadır. Yani dış derinin altında yer alıyor. Abdest ve gusulde ise derinin altını değil, üstünü yıkamak farzdır. Dövme de derinin altında kaldığına göre, onun bedenin herhangi bir yerinde bulunması abdeste ve gusle mani olmaz. Üzerinin yıkanmasıyla abdest ve gusül sahih olur.
  Ayrıcai dövme, namaz kılmaya, ibadetlerin yerine gitirmeye, camiye ve cemaate gitmeye, Kuran okumaya da asla engel değildir.

  Böyle bir günahı işlemiş olan kimse de Allah'tan mağfiret diler, tövbe istiğfar eder. Ve inşallah da kabul edilir.
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet
 4. elif_arda
  Üye
  Allah razı olsun sağolun

 5. Ravza Sevdam
  Medine'nin Gülüne Hasret
  Allah razı olsun sağolun

  Aminnn ecmain inşallah.

 6. Galus
  Devamlı Üye
  dövme yapmak ve yaptırmak son derece sakıncalı bir iştir,yapılan dövmelerin Allah lafzı yada başka şekilde olması fark etmez.
  bakın Rasulullah ne buyuruyor
  :

  En güzel şekilde yaratılan insanın tabii görüntüsünde değişiklikler yapılmasını hoş karşılamayan Hz. Peygamber, bu türden çeşitli uygulamalar yanında dövmeyi de yasakladı; dövme yapan ve yaptıran kadınlara Allah'ın lanet ettiğini bildirdi. Bir fiili işleyenin Allah ta*rafından lanetlenmesi onun haram ol*duğunu gösterir. (bk. Buhârî, Libâs, 87; Müslim, Li*bas, 119-120)

 7. seniseviyorum
  Üye
  Vucuduna zarar vermek, fitrati degistirmek, kendine aci vermek, bos yere para harcamak ve su gecirmedigi icin HARAMDIR
  Bide o døvme ile TUVALETE VE BENZERI YERLERE GIRMEK??? RABBIM SAPIKLIKTAN KORUSUN KARDESIM.
  SEN RABBIMIN ADINI KALBINE KAZI <3

 8. ersin52
  Üye
  Allah ismini dövme yaptırmak ne kadar tehlıkelı olduğunu bi düşün normalde dövme günah yalnız gusule ve namaza enğeldildir yanlız Allah ismi ile dövme lavobo vs bir ilişkide onun yazzılı olduğu bir vucut tasıdığını bildiğince maaz Allah çok tehlıkelı

 9. seniseviyorum
  Üye
  tovbe tovbe demeye utaniyor insan. birde evlendigini dusun. sen her zaman Rabbimizin ismini uzerinde tasiyamassin. Meleklerin bile ''pis'' diye girmeyip disarda bekledigi lavaboya sen RAbbimizin mubarek isminimi katacaksin. Bu yanlis dusunceyi cikarin aklinizdan. Hem bu gosterise girer. Rabbimize olan askini kalbinde yasa, o sana yeter.

 10. Misafir
  teşekkürler bilgiler çok işime yaradı

 11. Misafir
  Dövme yaptırmayın. Allahın size vermiş olduğu güzel vücudunuzu bozmayın

 12. Misafir

  Reklam


  Merhabalar;

  Yukarıdaki soru-cevaplardan zihnimde dövme,günah-abdest ilişkileri hakkında bir şeyler canlandı verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim.
  Sizlere farklı bir sorum olacak;
  Koluna Arapça annesinin ya da bir başkasının ismini dövme yaptıran biri tuvalete girebilir mi? Ya da bu şartlar altında girerse günah mıdır?
  Teşekkür ederim,

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
allah dövmesi,  arapça dövme yaptırmak günah mı,  allah yazılı dövme,  allah ismini dövme yaptırmak,  allah dovmesi yaptirmak gunahmi,  vav dövmesi günah mı,  vav harfi dövmesi günah mı