+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Cünüplük ile İlgili? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. TheChosen
  Emekli
  Reklam

  Cünüplük ile İlgili?

  Reklam

  Cünüplük ile İlgili? Mumsema Araştırdım ve Kuran'da cünüplük ile ilgili 2 ayet buldum;
  [4/43] NİSA 43. Ey iman edenler! Siz sarhoş iken -ne söylediğinizi bilinceye kadar- cünüp iken de -yolcu olan müstesna- gusül edinceye kadar namaza yaklaşmayın. Eğer hasta olur veya bir yolculuk üzerinde bulunursanız, yahut sizden biriniz ayak yolundan gelirse, yahut kadınlara dokunup da (bu durumlarda) su bulamamışsanız o zaman temiz bir toprakla teyemmüm edin: Yüzlerinize ve ellerinize sürün. Şüphesiz Allah çok affedici ve bağışlayıcıdır.

  [5/6] MAİDE 6. Ey iman edenler! Namaz kılmaya kalktığınız zaman yüzlerinizi, dirseklerinize kadar ellerinizi, başlarınızı meshedip, topuklara kadar ayaklarınızı yıkayın. Eğer cünüp oldunuz ise, boy abdesti alın. Hasta, yahut yolculuk halinde bulunursanız, yahut biriniz tuvaletten gelirse, yahut da kadınlara dokunmuşsanız (cinsî birleşme yapmışsanız) ve bu hallerde su bulamamışsanız temiz toprakla teyemmüm edin de yüzünüzü ve (dirseklere kadar) ellerinizi onunla meshedin. Allah size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez; fakat sizi tertemiz kılmak ve size (ihsan ettiği) nimetini tamamlamak ister; umulur ki şükredersiniz.

  Burada iki namaz vakti arası diye bir şey yazmıyor.Sorum şu iki namaz vakti arası boy abdesti farz ise nereden geliyor?Bir bilginiz varsa cevap verin lütfen

  Ve dua etmek felan haram olduğuda yazmıyor.
  Lütfen Kuran'dan alıntı yaparak cevap veriniz.

 2. Tekdinislam
  Emekli

  Cevap: Cünüplük ile İlgili?


  Reklam


  Kardeş bilmiyor musun bu sitede Kuran'a göre hüküm verene harici derler. İllaki ilmihal kitaplarından rivayetlerden örnek verecekler... İyiki Hz. Muhammed bu günleri görmedi.

 3. imam
  Üye
  Sünnet kaynak değil mi? neden kurandan istedin?
  Namaz kılmak mümine farz değil mi? cünüp olunca namaz vakti girdiğinde yıkanmak zorundasın

 4. TheChosen
  Emekli
  Sünnetleri yapmak farz değil dimi.? Yani bir sünneti yapmayınca günaha girmiş olmuyoruz? Doğru mu?

 5. Huzurlu
  Üye
  Sünnetleri yapmak farz değil demişsiniz. Bunu sormadan önce sünnet nedir farz nedir bu kavramları bir araştırın sevgili kardeşim. Ayrıca vakit namazlarını kılmak farz oldugu için iki namaz vakti arasında yıkanmak ZORUNDASINIZ. aksi halde farzı terk etmiş olursunuz ve vebali büyüktür.

  Selametle

  Pardon ''sünnetleri yapmak farz değil mi ? '' demişsiniz.düzeltmemi yapayım yanlış anlaşılmasın.

 6. breathing
  Üye
  Millet hadisleri inkar etmeye başladı. Allah sonumuzu hayır etsin. Kuran'a iman ettik Kuran bize yeter ama Peygamberimizin hadisleride İslamı yaşamak için bize çok yardımcı oluyor. Kuranda öyle yazmıyor hadislerde şöyle yazıyor demeyi bırakın. Kuranda Namaz kılın deniyor fakat kaç vakit kılınacağı yazmıyor buradada Peygamber efendimizin Hadisleri ve Sünneti devreye giriyor. Cünüp iken Namaz kılamassın Güsl etmen gerekiyor. Namaz kılacağın için engeç bidahaki namaz vaktine kadar güsletmen gerekir.

+ Yorum Gönder
cünüp iken ilgili ayrt,  kuranda cunupluk