Konusunu Oylayın.: Sabah Namazı ve Güneş?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
Sabah Namazı ve Güneş?
 1. 05.Mart.2013, 09:47
  1
  pars06
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 18.Ekim.2012
  Üye No: 98211
  Mesaj Sayısı: 170
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 2

  Sabah Namazı ve Güneş?


  Sabah Namazı ve Güneş? Mumsema Selamun Aleyküm.Ben saati 06.00 a kurdum ama tekrar uyuyakalıp 06.27 de kalktım etraf biraz aydınlıktı.Hemen kosup abdest aldım.Sabah Namazının Farzını kıldım.Ettahiyatü den sonra selam verdim.Bilgisayardan bakınca ben namazı bitirdiğimde sadece 2 dk kalmıştı güneş vaktine.Şimdi benim namazım sahih midir?Hızlı kıldım ama?


 2. 05.Mart.2013, 09:47
  1
  pars06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Devamlı Üye  Selamun Aleyküm.Ben saati 06.00 a kurdum ama tekrar uyuyakalıp 06.27 de kalktım etraf biraz aydınlıktı.Hemen kosup abdest aldım.Sabah Namazının Farzını kıldım.Ettahiyatü den sonra selam verdim.Bilgisayardan bakınca ben namazı bitirdiğimde sadece 2 dk kalmıştı güneş vaktine.Şimdi benim namazım sahih midir?Hızlı kıldım ama?

 3. 05.Mart.2013, 11:49
  2
  Ravza Sevdam
  Medine'nin Gülüne Hasret

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 04.Nisan.2012
  Üye No: 95433
  Mesaj Sayısı: 633
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 7
  Bulunduğu yer: Medine de olmak isterdim

  Cevap: Sabah Namazı ve Güneş?
  Ve aleykumselam

  Sabah namazının vakti:


  Fecr-i sadıkla başlar, güneşin doğuşuna kadar devam eder. Fecr-i sadık ufuktaki genişliğine yayılan bir beyazlıktır. Bunun karşıtı fecer-i kâzib olup, gökyüzünün ortasında yükseğe doğru uzunlamasına kurt kuyruğuna benzer şekilde uzayan bir beyazlıktır. Bu beyazlıktan sonra yine karanlık geldiği için buna "fecr-i kâzib (yalancı fecir)" adı verilmiştir. Vakitle ilgili hükümler fecr-i sadığa bağlanır. Orucun başlaması, sabah namazı vaktinin girmesi, yatsı vaktinin çıkması gibi. Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur: "Tan yerinin ağarması ikidir. Birisi yemek yemeyi haram kılan ve namaz kılmayı helal kılan vakittir. Diğerinde ise, sabah namazını kılmak haram, yemek yemek ise helaldir" (es-San'ânî, Sübülüs's-Selam, 2. Baskı, I, 115). Bu hadiste sözü edilen birinci vakit fecr-i sadık, ikinci vakit ise fecr-i kâzibtir. Müslim'de rivâyet edilen Abdullah b. Amr hadisinde ise sabah namazının vaktinin fecrin doğmasından başlayıp, güneşin doğmasına kadar devam ettiğini belirtir. Güneş doğduktan sonra, öğle namazına kadar geçen süre, farz namazların kılınamayacağı mühmel bir vakit olarak kabul edilir. 4. 05.Mart.2013, 11:49
  2
  Medine'nin Gülüne Hasret  Ve aleykumselam

  Sabah namazının vakti:


  Fecr-i sadıkla başlar, güneşin doğuşuna kadar devam eder. Fecr-i sadık ufuktaki genişliğine yayılan bir beyazlıktır. Bunun karşıtı fecer-i kâzib olup, gökyüzünün ortasında yükseğe doğru uzunlamasına kurt kuyruğuna benzer şekilde uzayan bir beyazlıktır. Bu beyazlıktan sonra yine karanlık geldiği için buna "fecr-i kâzib (yalancı fecir)" adı verilmiştir. Vakitle ilgili hükümler fecr-i sadığa bağlanır. Orucun başlaması, sabah namazı vaktinin girmesi, yatsı vaktinin çıkması gibi. Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur: "Tan yerinin ağarması ikidir. Birisi yemek yemeyi haram kılan ve namaz kılmayı helal kılan vakittir. Diğerinde ise, sabah namazını kılmak haram, yemek yemek ise helaldir" (es-San'ânî, Sübülüs's-Selam, 2. Baskı, I, 115). Bu hadiste sözü edilen birinci vakit fecr-i sadık, ikinci vakit ise fecr-i kâzibtir. Müslim'de rivâyet edilen Abdullah b. Amr hadisinde ise sabah namazının vaktinin fecrin doğmasından başlayıp, güneşin doğmasına kadar devam ettiğini belirtir. Güneş doğduktan sonra, öğle namazına kadar geçen süre, farz namazların kılınamayacağı mühmel bir vakit olarak kabul edilir.

+ Yorum Gönder