+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namaza yetişmiş sayılabilmek için Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. musab
  Hadis Öğrencisi
  Reklam

  Namaza yetişmiş sayılabilmek için

  Reklam

  Namaza yetişmiş sayılabilmek için Mumsema 1.ikindi vaktinin girmesine 2-3 dk kala öğlenin farzı için tekbir alıp namaza başladım.namaza yetişmiş sayılabilmem için 1.rekatın rukusunu yapmış olmam yetiyor mu yetişmiş sayılabilmem için.
  2.sabah namazını kılarken güneş doğarsa namaz kazaya kalmış olur diye hadis var diye biliyorum.müctehidlerimiz yukarıda dediğim konuda ictihad yaparken o bahsettiğim hadisi alıp sabah namazı dışında 1.rekatın rukusunu yapılırsa namaz kazaya kalmış olmaz diye yazmıyor.yani ilmihallerde sabah namazını ayrı tutmuyorlar.o zaman o hadisi delil olarak almamışlar öylemi.
  3.imamı azam zaten namazdan kendi isteği ile çıkmayı farz kabul ediyor.ona göre 4.rekatın secdesinide yapsak namaz kazaya kalmış oluyor.
  4.imameyn sabah namazı ile ilgili ayrı bir ictihad yapmış mı.(1.rekatın rukusunu yaptıktan sonra güneş doğması ile ilgili)
  5.imamı azama göre 4.rekatın 2.oturuşunu yaparken güneş doğsa kazaya mı kalmış oluyor.sonuçta kendi isteğimiz ile çıkacağız selam verip.selamı namaz vakti çıktıktan sonra vermiş oluyoruz.hal böyle olunca namaz kazaya mı kalmış oluyor.

 2. rana
  Aciz Kul

  Cevap: namaza yetişmiş sayılabilmek için


  Reklam


  1. Selam verdiğinizde ikindi vaktine bir dakika kalıncaya kadar kılabilirsiniz. Geciktirmek genel olarak mekruhtur, o ayrı bir mesele. (Nureddin Yildiz)
  2. 5. Bir rekâatını bile güneş doğmadan kılabiliyorsak kılmalıyız. Güneş doğana kadar kılınamayan sabah namazı daha sonra kaza olarak kılınır. Ancak güneşin doğumundan sonra en az kırk dakika bekleyerek kerahet vaktinin çıkmasını gözetmek şarttır. (Nureddin Yildiz)
  3. soruyu anlamadim
  4. soruyu anlamadim

  sabah namazlari vaktinde kilalim, son dakikaya getirmeyelim ki riske atmis olamayalim.+ Yorum Gönder