+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Ergenliğin başlarında olmam demek bana namaz oruç gibi şeylerin farz olması demekmi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sison
  Üye
  Reklam

  Ergenliğin başlarında olmam demek bana namaz oruç gibi şeylerin farz olması demekmi?

  Reklam
 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Ergenliğin başlarında olmam demek bana namaz oruç gibi şeylerin farz olması demekmi?


  Reklam


  Evet kardeş artık baliğ olmuş ve dini emir yasakları yerine getirmekle mükellefsin.

  BULÛĞ NE DEMEKTİR?


  Sözlükte "ulaşmak, yetişmek, iş gayesine varmak gibi" anlamlara gelen bulûğ, fıkıh terimi olarak, bir kimsenin çocukluk dönemini bitirip, ergenlik çağına ulaşması demektir. Bulûğ çağına ulaşan kimseye bâliğ denir.

  Ergenlik yaşı çocuğun vücut yapısına ve iklim şartlarına göre değişebilir. İslâm hukukçularınca bulûğ çağının alt sınırı, erkekler için 12, kızlar için 9 yaş olarak belirlenmiştir. Bu yaşa ulaştıktan sonra erkeğin ihtilam olması, baba olabilme devresine girmesi; kızın da adet görmesi, gebe kalabilme çağına ulaşması fiilî olarak bâliğ olmalarıdır. Ancak erkek ve kızlar 15 yaşlarına ulaştıklarında, kendilerinde bu erginlik alametleri görülmese de bâliğ olduklarına hükmedilir.

  Buluğ, kişinin dinen mükellef sayılıp, yetişkin insan statüsünü kazandığı dönemdir. Bu çağa ulaşan ve akıllı olan kimse artık tam edâ ehliyeti kazanır. Böylece, ibâdet, helal ve haram gibi dinî hükümlere muhatap; cezâî, malî ve hukukî yükümlülüklere ehil olur.
  MÜKELLEF KİMDİR?


  Dinî hükümlerle yükümlü tutulan, düşünce, söz ve davranışlarına bir takım dünyevî, uhrevî, dinî ve hukukî sonuçlar bağlanan insan demektir.

  Mükellefiyetin temel şartı ehliyet, yani kişinin dinî, hukukî sorumluluk taşımaya elverişli olmasıdır.
  Mükellefin ehil olması ise, kendisine yöneltilen hitabı anlayabilecek ve bu hitabın anlamını tasavvur edebilecek güçte bulunması ile olur.
  Hitabı anlayabilme ise akıl ile mümkündür.
  Ancak aklın varlığı gizli ve seviyeleri de farklıdır; bu nedenle her seviyedeki akıl mükellefiyet için yeterli olmaz.
  Bu sebeple, aklın kişinin mükellef tutulabilmesi için yeterli olgunlukta kabul edilmesi için buluğ ölçü kabul edilmiştir.
  Kişinin dinî, hukukî sorumluluk taşımaya elverişli olması için ne gibi şartların aranacağı hususu, iman, ibadet, toplumsal ödevler ve sorumluluklar gibi farklı alanlarda bazı farklılıklar göstermektedir.
  Bunlar da fıkıh kitaplarında ehliyet başlığı altında incelenmiştir.

 3. sison
  Üye
  Hocam o zaman "Böylece, ibâdet, helal ve haram gibi dinî hükümlere muhatap; cezâî, malî ve hukukî yükümlülüklere ehil olur.
  " demişsınız peki ben lüçükken bana ailem ergen olmadan önce ) oruc tut dediler bende sahurda kalkıp niyet ettim ama sabahleyin bilerekten su içtim ama ergenlik te değildim 7-8 yaşlarındaydım günah olurmu_

 4. Hoca
  erimeye devam...
  Hayır. ergenlikten önceki günahlar yazılmaz.

 5. sison
  Üye
  Ben ergenliğe tahminim olarak 1 gün önce flan girdim .O zaman günahlarım 0dan mı başlyacak?O zaman iyilikler ne'olacak?

 6. Şema
  el-âsa limen âsa
  Ergenlige girileden kişi günahı sevabı olmaz

+ Yorum Gönder