+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Tevbe, Sabır ve bir sual... Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. bicaree
  Üye
  Reklam

  Tevbe, Sabır ve bir sual...

  Reklam

  Tevbe, Sabır ve bir sual... Mumsema Kardeşlerim öncelikle şunu belirteyim benim günahta ısrar ettiğim ki Allah beni affetsin iki konu vardı birini inşaallah çözdüm ikinci meseleye gelince de kız arkadaşımla konuştum ve artık el teması da dahil hiç bir şekilde günah olan bir duruma girmeyeceğiz inşaallah ve bunun için birazdan tevbe edip Allah'tan Af ve Sabır dileneceğim.

  Soruma gelince bir ay sonra askerim ve askerden dönünce kız arkadaşımla nişanlanmak istiyorum bu nişanla veya sözle birlikte İmam nikahını da kıydırmak istiyorum zira o durumdayken illa ki birlikte gezip tozma olacak bu durumda tevbe mi bozmuş günaha girmiş olurum ancak tam anlamıyla yani resmi nikahımız ve aynı evde yaşama gibi ailevi durumlara giremeyeceğimden imam nikahının gereklerini yerine getieremeyeceğim mesela karımın geçimini sağlamak gibi bu durumda daha büyük günaha girmekten korkuyorum bunun hükmü nedir şimdiden cevaplayan arkadaşlara teşekkürler...

  Son olarak da Allah'ın affıyla ilgili şeytan hep yanılgıya düşürüp affetmez deyip Allah'ın affını daraltıyor hadis ayet ve hikayelerle Allah'ın affının genişliğini anlatıp biraz huzur bulmamı sağlarsanız Kardeşiniz olarak Allah sizden razı olsun diyorum...

  Evet cevaplarınızı hala bekliyorum kardeşlerim

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Tevbe, Sabır ve bir sual...


  Reklam


  1-
  Kardeş asla erken imam nikahını tavsiye etmiyoruz.
  Düğüne 3-5 gün kala kıymanız en doğrusudur.

  2-
  İslamda, Nikah altında olduğu halde kendi idaresinde(yanında-evinde) olmayan kadının geçimi zorunlu değildir.

  3-
  Allahın affının genişliği ile ilgili Peygamberimizin hadisleri

  4113 - Hz. Ebu Hüreyre (R.a) anlatıyor: "Resûlullah (S.a.v) (bir hadis-i kudsi'de) Rabbinden naklen buyururlar ki: "Bir kul günah işledi ve: "Ya Rabbi günahımı affet!" dedi.
  Hak Teâla da: "Kulum bir günah işledi; arkadan bildi ki günahları affeden veya günah sebebiyle cezalandıran bir Rabbi vardır."
  Sonra kul dönüp tekrar günah işler ve: "Ey Rabbim günahımı affet!" der.
  Alllah Teâla Hazretleri de:
  "Kulum bir günah işledi ve bildi ki, günahı affeden veya günah sebebiyle cezalandıran bir Rabbi vardır."
  Sonra kul dönüp tekrar günah işler ve: "Ey Rabbim beni affeyle!" der. Allah Teâla da:
  "Kulum günah işledi ve bildi ki, günahı affeden veya günah sebebiyle muâhaze eden bir Rabbi olduğunu bildi. Dilediğini yap, ben seni affettim!" buyurdu."
  Buhari, Tevhid 35; Müslim, Tevbe 29, (2758).
  4114 - Hz. Enes (R.a) anlatıyor: "Resûlullah (S.a.v) buyurdular ki: "Allah Teâla Hazretleri diyor ki: "Ey Ademoğlu! Sen bana dua edip, (affımı) ümid ettikçe ben senden her ne sâdır olsa, aldırmam, ben seni affederim. Ey Ademoğlu! Senin günahın semanın bulutları kadar bile olsa, sonra bana dönüp istiğfar etsen, çok oluşuna bakmam, seni affederim. Ey ademoğlu! Bana arz dolusu hata ile gelsen, sonunda hiç bir şirk koşmaksızın bana kavuşursan, seni arz dolusu mağfiretimle karşılarım."
  Tirmizi, Da'avat 106, (3534).
  4115 - Cündeb (R.a) anlatıyor: "Resûlullah (S.a.v) buyurdular ki: "Bir adam: "Vallahi Allah falancayı mağfiret etmiyecek!" diye kesip attı. Allah Teâla Hazretleri de: "Falancaya mağfiret etmiyeceğim hususunda yemin eden de kim? Ben ona mağfiret ettim, senin amelini de iptal ettim!" buyurdu."
  Müslim, Birr 137, (2621).
  4116 - Hz. Ebu Hüreyre (R.a) anlatıyor: "Resûlullah (S.a.v) buyurdular ki: "Beni İsrail'de birbirine zıd maksad güden iki kişi vardı: Biri günahkardı, diğeri de ibadette gayret gösteriyordu. Abid olan diğerine günah işlerken rastlardı da: "Vazgeç!" derdi. Bir gün, yine onu günah üzerinde yakaladı. Yine, "vazgeç" dedi. Öbürü:
  "Beni Allah'la başbaşa bırak. Sen benim başıma müfettiş misin?" dedi. Öbürü: "Vallahi Allah seni mağfiret etmez. Veya: "Allah seni cennetine koymaz!" dedi. Bunun üzerine Allah ikisinin de ruhlarını kabzetti. Bunlar Rabülâleminin huzurunda bir araya geldiler. Allah Teâla Hazretleri ibadette gayret edene: "Sen benim elimdekine kadir misin?" dedi. Günahkara da dönerek: "Git, rahmetimle cennete gir!" buyurdu. Diğeri için de: "Bunu ateşe götürün!" emretti."
  Ebu Hüreyre (R.a) der ki: "(Adamcağız Allah'ın gadabına dokunan münasebetsiz) bir kelime konuştu, bu kelime dünyasını da, ahiretini de heba etti."
  Ebu Davud, Edeb 51, (4901).
  4117 - Yine Ebu Hüreyre (R.a) anlatıyor: "Resûlullah (S.a.v) buyurdular ki: "Bir adam vardı, (günah işleyerek nefsine zulmetmekte) çok ileri idi. Ölüm gelip çatınca oğullarına dedi ki: "Ben ölünce, cesedimi yakın, külümü iyice ezin ve rüzgarın önünde saçın. Allah'a yemin olsun, eğer Rabbim beni bir yakalarsa hiç kimseye vermediği azabı verir!"
  Ölünce, bu söylediği ona yapıldı. Allah da arz'a emrederek:
  "Sende ondan ne varsa bana toplayıver!" dedi. Arz da topladı. Adam ayakta duruyordu. "Sen böyle bir vasiyeti niye yaptın?" diye Rabb Teâla sordu.
  "Senden korktuğum için ey Rabbim!" cevabını verdi. Allah Teâla Hazretleri bu cevap üzerine onu affetti."
  Buhari, Tevhid 35, Enbiya 50; Müslim, Tevbe 25, (2756); Muvatta, Cenaiz 51, (1, 240); Nesai, Cenaiz 117, (4, 113).
  4118 - Ümmü'd-Derdâ (R.a) anlatıyor: "Ebu'd-derda radıyallahu anh'ı işittim. Demişti ki: "Resûlullah (S.a.v)'ı işittim, şöyle buyurdu: "Müşrik olarak ölenle, bir müslümanı haksız yere öldüren hariç, Allah bütün günahları affedebilir."
  Ebu Davud, Fiten 6, (4270).

  Kaynak: Af ve mağfiret ile ilgili hadisler


 3. bicaree
  Üye
  Kardeşim bütün sakıncalarına rağmen biliyorum erken yaptırmak iyi değil ama dinen bunun ne gibi güçlükleri uygunsuzlukları olabilir? Mesela ikimz de ayrı evlerde kalıcaz evli olucaz ama evli değil gibi yaşayacaz tabii belli bi zamana Resmi nikaha kadar ?

 4. Hoca
  erimeye devam...
  Kardeşim bütün sakıncalarına rağmen biliyorum erken yaptırmak iyi değil ama dinen bunun ne gibi güçlükleri uygunsuzlukları olabilir? Mesela ikimz de ayrı evlerde kalıcaz evli olucaz ama evli değil gibi yaşayacaz tabii belli bi zamana Resmi nikaha kadar ?
  iyi olmayan şeyi yapmayın çünkü sonu pişmanlıktır.
  Madem karı koca gibi yaşamayacaksanız neden erken nikah istiyorsunuz?

 5. bicaree
  Üye
  Sorunumu ALLAH dışında anlayacak yok sanırım ben de müslümanım kardeşim bana ön yargılı davranma ALLAH için benim amacım nefsimi yenemiyorum bari ALLAH'ın rızasını erkenden kazanayım işim olsa şu an evlenirim işim olana kadar da nişanlıyken gezme tozma işi olursa yine günaha girmeyim diye istiyorum nefsim için değil ki ALLAH bunu biliyor... Cevapladığın için Allah razı olsun yine de

 6. bicaree
  Üye
  Alıntı mum Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  iyi olmayan şeyi yapmayın çünkü sonu pişmanlıktır.
  Madem karı koca gibi yaşamayacaksanız neden erken nikah istiyorsunuz?
  Kardeşim karı koca gibi yaşayamayız nişanlıyken zira resmi nikah yok ancak dini nikah olunca evli olucazz ancak resmi nikah olmadığından dışarıdan bakınca evli değilmişiz gbi görünecek ondan bahsediyorum yoksa nikahı kıyıp evlenmiyecem demiyorum yanlış anlaşıldım sanırım...

+ Yorum Gönder