+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gusülden önce idrar yapmak şart mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. yasin58
  Üye
  Reklam

  Gusülden önce idrar yapmak şart mı?

  Reklam

  Gusülden önce idrar yapmak şart mı? Mumsema gusül aldıktan sonra herhangi biyerimin yıkanıp yıkanmadığı konusunda vesveseye giriyorum ne yapmam lazım? birde cünüp olduktan hemen sonra idrarımı yapıp gusül alıyorum yeniden meni gelirse gusül gerekirmi?

 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Gusülden önce idrar yapmak şart mı?


  Reklam


  Gusülden önce istibra gerekir mi? Gusül abdesti almadan önce bevledip istibra yapmadan gusül abdesti alınınabilir mi?

  İhtilam olan veya cinsel ilişkide bulunan bir kimse, idrarını yapmadan veya çokça yürümeden veya yatıp uyumadan yıkansa da, sonra kendisinden meninin arta kalan kısmı çıkacak olsa, ikinci kez yıkanması gerekir.
  Fakat idrarını yaptıktan veya epeyce yürüdükten veya uyuduktan sonra şehvetsiz olarak gelecek meni guslü gerektirmez. Çünkü bu durumda o meni, yerinden, şehvet olmaksızın ayrılmış bulunur.
  Yine bir kadından, yıkandıktan sonra, kocasının menisi çıkacak olsa, tekrar gusletmesi gerekmez.
  İdrarını yaptıktan hemen sonra isibra yapmadan gusül abdesti alınabilir. Çünkü gusül abdesti alırken gelen idrarın gusül abdestine bir zararı olmaz; ancak namaz abdestini bozar. Bu nedenle gusül alırken namaz abdestini bozan bir şey olsa bile, gusul geçerli olur, namaz abdesti bozulur...
  Bununla beraber namaz abdestini bozmayacak şekilde bir gusül almak daha güzel olur.

 3. Misafir
  - İdrar illede fazlaca yapılmak zorunda mı? Zorlanarak bir kaç damla yapılsa da kabul olur mu?

  - Ben 31 çektim idrarını yapmaya çalıştım ama olmadı 5 dk felan beklemişimdir sonra gidip gusül aldım kabul olur cevap lütfen

 4. arifselim
  Yönetici
  - Asıl önemli olan meninin kesilmesidir. Eğer meni akması durmuşsa idrar yapmak şartı yoktur.

  - Meninin akması kesilmişse sürenin veya illa ki idrar yapmanın bir önemi yoktur ama eğer ki akmaya devam ediyorsa o zaman 15 - 20 dakika beklemek gerekebilir.

 5. Misafir
  gusül abdesti almadan önce idrarımı yaptım ve gusül abdesti aldım ve bakkala gidip geldim sonra tuvalete girdim ve idrar yaptım idrarıma bakmadım fakar idrarımdan sanki meni çıkmış gibi bir his var içimde vesvese midir ne yapmalıyım?

 6. arifselim
  Yönetici
  His ile hareket edilemez. Kesin meni olduğunu bilmediğin sürece sana bir şey gerekmez boş yere vesvese yapma kendine. Zaten gusülden çnce idrarda yapmışsan artık akan meni bile olsa gusül gerekmez.

 7. Misafir
  Selamun Aleyküm , ben cunup oldum. Ve direkt gusül aldım. İdrarımı yapmadığım gusülumün yarısında aklıma geldi. Hiç beklemedim ve gusül alcak kadar vakit geçmedi. Şöyle oldu ; Ben cünüp oldum ve sonra gusül aldım ama gusulümün yarısında idrarımı yapmadığımı ve hiç beklemediğimi fark ettim. Sonra idrarımı yapıp tekrardan gusül aldım. Gusülüm kabul oldu mu ? Nolur yardım lütfen. Teşekkür Ederim.

 8. emre
  Devamlı Üye
  Zaten guslü baştan almışsın. Ne sıkıntı kalmış olabilir ki.

 9. Misafir
  Merhaba boşaldıktan 10 dakika sonra idrarımı yaptım ama baktım ki hala zevk suyu gibi uzuyordu elimle kontrol ettim. Tekrar ikinci kez idrar yapmam gerekir mi yoksa direk abdeste girebilir miyim 1. İdarardan sonra uzasada uzamasada?

 10. arifselim
  Yönetici
  Merhaba. Artık bu durumdan sonra direk guslünü alabilirsin daha fazla beklemene veya ikinci defa idrar yapmana gerek yoktur.

 11. Misafir
  Selamun Aleyküm ben 3 gün hasta oldum. Ama bilmiyorum ne kokusu bilmiyorum ama özel bölge nin ordaki bacak arası kokuyordu. Bende meni olabileceğine karşı iyileştikten sonra gusül aldım. Fakat idrarımı çok yapamadım gusülüm kabul oldu mu ? Namaz kılabilir miyim ? Ama sonuçta bekledim günlerce hastayım sonuçta şimdide namaz kılabilir miyim ? Namza gidiyorum .

 12. arifselim
  Yönetici

  Reklam


  Aleykum selam. Meni ancak şehvetle dışarı çıkarsa gusül gerektirir yoksa cünüp olmazsın. Bu kadar bunu beklemene de gerek yoktur. Tabiki de namazlarını kılabilirsin.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
,  ,  ,  ,  ,  ,  gusulden once idrar