+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Bilinmeyen günah Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. uxgxuxrx
  Üye
  Reklam

  Bilinmeyen günah

  Reklam

  Bilinmeyen günah Mumsema selamunaleyküm ergenlık cağı ve üstünde bir günah işlenirse ama bu günahın kul hakkı olması gıybet olması dahil bilmiyorsa günah yazılırmı yada sadece tövbe gerekirmi kul hakkı olduysada helallik almak şartmıdır?

 2. rana
  Aciz Kul

  Cevap: bilinmeyen günah


  Reklam


  ve aleykumusselam,

  Bilmeden alınan kul hakkı


  SORU: Selamünaleyküm hocam. Kendimden bir örnek vererek bir şey öğrenmek istiyorum. Önceden bilmediğim için öğrenmediğim için günahını tahmin edemediğim için namaz kılmıyordum, kılsam bile sabah namazına kalkmamanın amelime zararını bilmiyordum cahillikten. Şimdi kılıyorum çok şükür geçmiş hatalarım için de Rabbime tövbe ettim umuyorum ve çok istiyorum ki kabul olunur. Ama benim eskilerden bilerek veya bilmeyerek yapmış olduğum kul hakları varsa üzerimde ne olacak? Tövbe etmemle ve bir daha yapmamaya çalışarak af olunur muyum? Yoksa bu günah sadece hak sahipleriyle benim aramda mı? Eğer öyleyse ben günahını bilmiyordum, o zaman durumum ne oluyor? Yani önceden bu konunun da önemini bilmediğimden aynı namazdaki gibi tövbe etmemle bu günahlardan da sıyrılmış olur muyum yoksa bunlar hep defterimde yazılı mı durur? Ne yapmalıyım? Allah’a emanet olun şimdiden teşekkür ederim hocam. Unutmadan “o muhteşem karşılama” adlı sohbetinizi dinledim yine çok güzeldi. Başka başka boyutlara gittim sanki. Ne hissettiğimi anlatmam çok zor inanın. Allah razı olsun sizden tekrar ve tekrar her şey için. Bana öğrettikleriniz için teşekkür ederim. Hayatıma giren en iyi öğretmensiniz. Öğrendiklerim karşısında ilk defa talebe gibi hissediyorum kendimi. Boşa kürek çekmişim yıllarca, boşa zaman kaybı olmuş okulda öğretilenler sağolun. Dualarım sizinle.


  CEVAP:
  Buluğ çağından sonraki bütün kul hakları sahipleri ile helalleşilerek kaldırılabilir. Allah’ın hakkı ile kul hakkı arasındaki en önemli fark budur. Sahiplerini bilemiyeceğiniz ya da insan olarak izah edemeyeceğiniz haklar içinse tevbe ve dua imkanı vardır. Allah’a emanet olunuz.

  Nurettin Yildiz


 3. uxgxuxrx
  Üye
  ne gibi dualar edilebilir ? (her namazda)

+ Yorum Gönder