+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namaza yeni başladım geçmiş namazlarımı nasıl telafi edebilirim? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. denizliprens
  Üye
  Reklam

  Namaza yeni başladım geçmiş namazlarımı nasıl telafi edebilirim?

  Reklam
 2. arifselim
  Yönetici

  Cevap: namaza yeni başladım geçmiş namazlarımı nasıl telafi edebilirim?


  Reklam


  Merhaba kardeşim. Allah ibadetlerini kabul eylesin. Ergenlik yaşına girdiğin seneden itibaren 19 yaşına kadar kılmadığın namazlarını hesaplaman gerekir. Eğer kadın isen her ay tahmini olarak kaç gün adet oluyorsan bu günleri hesaptan düşersin. Çünkü adetli iken kılınmayan namazlar kaza edilmez. Ayrıca sayı açısından net bir karar veremiyorsan mesela tam olarak ne zaman ergenliğe girdiğini bilmiyorsan tahmini olarak ve birazda fazladan hesap ederek bir hesaplama yaparsın. Şafiilerde kazası olan bir kimse nafile namazları kılması caiz olmaz. Hanefilerde ise nafilelerle birlikte kazaları da kılması gerekir.

 3. Misafir
  Peki gecmiste kilamadigimiz namaza nasil niyet ediliyor

 4. Misafir
  ... Meselâ: "Niyet ettim Allah rızası için, vaktine yetişip de kılamadığım ilk öğle namazını" yahut "son öğle namazını kılmaya."...

  diye yukarda
  yazılmış okumamıssın zannedersem.

 5. Misafir
  peki buluğ çağımı biliyorum ama tam gününü gününe hatırlamıyorsam genede 9 yıl çıkartmam gerekir mi?

 6. arifselim
  Yönetici
  Bu durumda tahmini olarak bir hesap yapman gerekir. Günü gününe olması değil asıl için rahat edecek şekilde bir hesap yapman önemlidir.

 7. Misafir
  Kardeşim sen namaza başla Allah'a tevekkül et Allah sana kolaylık sağlar. Hem vakit namazlarını ve yanında kazalarını kılmaya başla ve devam ettir bu namazları. Allah kuluna ömür verdiğinde kazasını kılan kişi her zaman kalbi ferahlar zamanla alışır ve kalbi huzur bulur. Kaza namazlarını bitirmeden vefat ederse alimlerin dediği gibi; Allah biliyorya kazasını kılan kuluma ömür verseydim o kulum namazlarını tamamlayacaktı bundan dolayı o kulunu bağışlar. Bunun için İslamda devamlılık esastır.

 8. Misafir
  her vakit namazından sonra o vaktin geçmişte kılamadığım namazın kazasını kılmak istersem ayrıca ezan okumam gerekirmi?

  31 yasindayim yeni namaza basladim kazalarimi da kiliyorum acaba sunetleride kilmalimiyim

 9. Şema
  el-âsa limen âsa
  ayrıca ezan okumam gerekirmi?
  Ezan okuman şart değildir, kamet et yeter sünnettir çünkü.
  acaba sunetleride kilmalimiyim
  Hayır sünnetler kaza edilmez, vakit namazı sünnetleri yerine kaza namazı kılın daha iyi

 10. Misafir
  yani bugünden başlayıp sürekli olarak düzenli kılıp her namazdan sonra mutlaka 1-2 tane kaza yapmalısın allah yardım eder

 11. Misafir
  Selamın aleyküm.
  Kaza namazları da normal bir şekilde 5 er vakit tamamlanılarak kılma zorunluluğu var mı yoksa mesela bütün öğle namazı kazalarını bitirip akşam namazlarına başlanabilinir mi?

 12. mum
  Administrator

  Reklam


  Kılınmayan namazların telafisinde sıralama şart değildir.
  Dilediğiniz şekilde kılabilirsiniz. Önce sabah namazları, sonra öğle namazları gibi....


+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
geçmiş namazların kazası,  kilinmayan namazlarin telafisi,  gecmis namazlarimi nasil kilarim,  kılmadığım namazları nasıl hesaplanır,  namaz borcu nasıl ödenir,  gecmis namaz borcu nasil odenir,  kılınmayan namazların hesaplanması