+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Hadislerin sahihliği? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sunni
  Üye
  Reklam

  Hadislerin sahihliği?

  Reklam

  Hadislerin sahihliği? Mumsema mumsema ben buraya sirf bi soru sormak icin kaydoldum bundan sonrada baska sorularimda olursa sorarım allahin izniyle.
  ben liseye gidiyorum o yuzden cok bilgili degilim imam hatipte okuyan bir arkadasim ne zaman dini konular konusssak bir hadis ornegi verdigimde o hadisin uydurma oldugunda alimler icmaya vardilar ne kadar cahilsin diyerek alay ediyor.mesela en son aklimda kalan
  mesela en son bu hadissi ornek verdigimde
  Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle demiştir:

  “Bir adam Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e:

  −Ya Rasulallah! biz deniz yolculuğu yapıyor ve beraberimizde az su taşıyoruz. Buna göre deniz suyundan abdest alabilir miyiz? dedi.

  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

  −‘Denizin suyu temizdir, ölüsü de helaldir’ buyurdu.”

  Ebu Davud 83, Nesei 59, Malik 1/22/12, Ahmed 2/361, İbni Mace 386, Darimi 1/186, Darekutni 1/46, Hakim 1/141, Beyhaki 1/54, İbni Hibban 1243, Albânî İrva 1/428/149

  o hadisisn uydurma oldugu konusunda hocalar ortaklasa karara vardilar dedi.
  imam hatip okudugu icin bir seyde diyemiyorum ama sikildim bu durumdan cahil gibi gozukmek istemiyorum bir hadisin sahih olup olmadigini nasıl anlayabiliriz?

 2. umutsuz_genc
  Üye

  Cevap: hadislerin sahihligi?


  Reklam


  KARDEŞ benim tüm hadislere itimadım sonsuzdur ALLAH (CELLE CELLEHU) hiçbirimizi ehli sünnetten hadislerin ışığından kıl kadar ayırmasın inşALLAH sen de o arkadaşına söyle şayet "bu hadis yalan şu hadis uydurma" deyip duruyorsa haşa PEYGAMBER EFENDİMİZ(S.A.V) yalancı mıydı? RABBİM inancımızı kirletmesin içimize şüphe düşürmesin inşAllah

 3. karadamlalar
  Kesintili Üye
  nasıl bir icma imiş bu? hadis alimlerinin karar verdiklerinin üstüne hadis konusunda söz söylenmez de bu hadis hakkında bir şey varsa dahi nakledilmelidir.

 4. karadamlalar
  Kesintili Üye
  umutsuz genç kardeşim, burada reddedilen peygamberin sözü değildir. bu sözün peygambere ait olup olmadığıdır. ehli sünnette böyle bir hadis anlayışı yoktur, uydurma hadis uydurmadır sahih hadisler ise başımızın tacıdır.

 5. umutsuz_genc
  Üye
  Pardon kardeşim yanlış okumuşum arkadaşın yazdığını haklısın kusura bakmayın

 6. mor_kardelen
  Üye
  Farkettiyseniz bu hadis Ebu Davud kaynaklı. Bu hadise sahih değil demek bu kez altta adı geçen alimlerimize yalancı demektir. Tehlikelidir, Allah korusun.

 7. sunni
  Üye
  cok guzel cok yardimsever bir site bu allah yorumlarinizdan razi olsun ellerinize saglik yeni baslik acacagimm simdi

 8. rana
  Aciz Kul
  müslüman kardesine asla cahil demez, diyemez, derse kendini asagalamis olur ancak.. cünkü kendini daha yükseklerde gören insanin ahlaki terbiye etmemistir..
  bi kere o arkadasinizla bu gibi konulari kacinin derim
  bu hadis hem ebu davudda hem tirmizide geciyor..
  hadis sahih degil demek o kadar kolay birsey degil, arkadasinizda alim degil..


  ـ3493 ـ1ـ عن أبي هريرة رَضِيَ اللَّهُ عَنْه قال: ]جَاءَ رَجُلٌ إلى رَسولِ اللَّهِ # فقَالَ: إنَّا نَرْكَبُ الْبَحْرَ وَنَحْمِلُ مَعَنَا الْقَلِيلَ مِنَ المَاءِ. فإنْ تَوَضَّأنَا بِهِ عَطِشْنَا أفَنَتَوضَّأ بِمَاءِ الْبَحْرِ؟ فقَالَ: هُوَ الطَّهُورُ مَاؤُهُ الحِلُّ مَيْتَتُهُ[. أخرجه ا‘ربعة

  .1. (3493)- Hz. Ebû Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Bir adam Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'a gelip:

  "Ey Allah'ın Resûlü! Biz gemiye binip, beraberimizde az bir su alabiliyoruz. Abdestlerimizi bu su ile alsak susuz kalacağız. Deniz suyu ile abdest alabilirmiyiz?" diye sordu. Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm):

  "Evet, denizin suyu temizdir, meytesi de helâldir" cevabını verdi." [Muvatta, Tahâret 12, (1, 22); Ebû Dâvud, Tahâret 41, (83); Tirmizî, Tahâret 52, (69); Nesâî, Miyah 5, (1, 176).]

  AÇIKLAMA:

  1- Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'a bu soruyu soran sahâbînin adı hususunda farklı rivayetler vardır. Bizce isim ehemmiyet taşımaz. Mühim olan hadisteki fıkıhtır. Ahmed, Hâkim ve Beyhakî tarafından tahric edilen bir rivayet, bu sorunun balıkçılar tarafından sorulduğunu ifade eder. Arabistan kıyılarında, o devirlerde icrâ edilen balıkçılık hakkında açıklayıcı bazı teferruatı da ihtiva etmesi yönüyle ehemmiyetli olan rivayeti aktarıyoruz: "Biz, bir gün Resûlullah'ın yanında idik. Bir balık avcısı gelerek sordu:

  "Ey Allah'ın Resûlü! Biz balık avı için denize açılırız. Beraberimize bazı kapkacak alırız. Gemiye binerken karaya yakın bir yerde avlanıp dönmeyi düşünürüz. Bazan böyle yakında balık buluruz, bazan da bulamayız. Öyle olur ki, başlangıçta aklımızda olmayan uzaklıklara açılmış oluruz. Bu uzaklıkta ihtilam olan veya abdest alan oluyor. Beraberimizdeki su ile yıkanacak veya abdest alacak olsak bizi susuzluk helâk edebilir. Bu endişeyle deniz suyunu yıkanma veya abdest almada kullanmamıza ne dersiniz?"

  Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) bu soru karşısında deniz suyu için tahûr tabirini kullanır. Tahûr, hem temiz hem temizleyici ma'nâsına gelen mastar-isimdir.

  Kendisiyle temizlik yapılan şey demektir. Âyet-i kerimede de yağmur suyu tahûr diye isimlendirilmiştir. وَاَنْزَلْنَا مِنَ السَّمَاءِ مَاءً طَهُورًا "Ölü bir yeri diriltmek ve yarattığımız nice hayvan ve insanları sulamak için gökten tertemiz su indirmişizdir." (Furkan 49).

 9. karadamlalar
  Kesintili Üye
  "Farkettiyseniz bu hadis Ebu Davud kaynaklı. Bu hadise sahih değil demek bu kez altta adı geçen alimlerimize yalancı demektir. Tehlikelidir, Allah korusun."
  böyle bir hadis usulü de yine yoktur. kütub u sitte de içinde zayıf hadisler barındırır. alim hata yapabilir, hata beşerin fıtratındandır. hadisler belli usullerle sahih veya değil diye ayrılabilir buna dikkat edelim.

+ Yorum Gönder