+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Misafirlikte yaşadığım olay. Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. OxyGen`s
  Üye
  Reklam

  Misafirlikte yaşadığım olay.

  Reklam

  Misafirlikte yaşadığım olay. Mumsema Arkadaşlar ben misafirliğe gittim arkadaşlarımın yanına. İşte orda birisi Kuran okuyordu. Tabi bilgisayardan ayrı ses Tvden ayrı ses bide Kuran okuyan sesli okuyordu. Orda arkadaşımız bağırmayın fazla dedi tabi burda Kuran okuyan Diğer çocuga soru sordu. Nese biraz daha kuran okudu. Sonra gene bişi sordu çocuk gene bağırmayın dedi ne bağırıyosunuz falan. Adam kuran okurken gene bir soru sordu çocukta Afedersiniz özür dileyerek söylüyorum sı*arım İçine dedi . hatta yanlıs hatırlamıyosam sı*carım için töbe estağfirullah dedi. sanırım bir anlık öfkeyle dedi. Sizce arkadaşım dinden ç.ıtkımı

 2. rana
  Aciz Kul

  Cevap: Misafirlikte yaşadığım olay.


  Reklam


  Kuran-ı Kerimi bir insan sesli olarak okuyor ve biz de bu sesi duyuyorsak, onu dinlemek ve susmak farzdır. Bu esnada başka bir işle meşgul olmak caiz değildir.
  Ancak televizyon, bilgisayar ve radyo gibi şeylerden okunan Kuranı dinlemek ise farz değildir. Çünkü doğrudan insan sesinden değildir. İnsanın sesinin alınıp kaydedildiği bir aletten yansımadır. Fakat dinlersek sevap alırız. (Elmalılı Hamdi Yazır, Tefsir, Araf Suresi 204. ayetin tefsiri.)  SORU: Selamunaleyküm hocam: Arkadaşlarım sürekli küfrediyor doğrusu artık etmemeye çalışsam da ben de arada bir küfrediyorum. Bununla ilgili dinin gereği nedir? Bununla ilgili bir ayet veya hadis var mı? Cevaplandırırsanız çok sevinirim. Allah’a emanet olun. Selamunaleyküm.

  CEVAP: Selamünaleyküm.
  Onu bunu bırakın, arkadaş çevrenizi değiştirin. Sizin küfretmekten daha tehlikeli durumunuz o arkadaş çevresi ile bulunmanızdır. En kestirme olanı yapın, çevrenizi değiştirin. Küfretmek, fasıklık nedenlerindendir. Yani ağır günahlardandır. Mü’min ağız, temizdir. Allah diyen ağız berraktır. Dikkat etmelisiniz.


  Nureddin Yildiz 3. OxyGen`s
  Üye
  Sorum bu değil burda Kuran-ı Kerim e bi Küfür ediliyor sanırım. Yada bağırdıkları için Bağırmalarına deniliyor. Kuran'a denilrse dinden mi çıkıyor bide azından birden çıkıyor sonra töbe estagfırullah denılıyor ama bagırdıkları içinde s*çarım içine demıs olabılrde sorum bu üsteki cevap bu soru için uygun degl.

 4. Hoca
  erimeye devam...
  Bu sövgü kurana değil ses çıkaran adamadır.
  Elbette Kurana olursa dinden çıkar yeniden iman etmesi gerekir ama bu sözgü Kurana yapılmamış.

 5. rana
  Aciz Kul
  Allah razi olsun hocam,
  ayrica ordaki sadece küfreden hata yapmadigi icin, sadece tekrar hatirlatmak icinde öyle bir cevap verdim..

 6. Hoca
  erimeye devam...
  Kuran okurken yada dinlerken, oda arkadaşlarımızı ve ailemizi/komşularımızı rahatsız etmeye hakkımız yok.
  Sevap kazanayım derken günah işlemeyelim.

  Kaş yapayım derken göz çıkarma olayı gibi olur!

 7. islamyolu
  Emekli
  Kuran okurken yada dinlerken, oda arkadaşlarımızı ve ailemizi/komşularımızı rahatsız etmeye hakkımız yok.
  Sevap kazanayım derken günah işlemeyelim.

  Kaş yapayım derken göz çıkarma olayı gibi olur!
  Allah razı olsun. bende böyle cevap verecektim. Ama Mum hocam Cevabı en güzel şekilde vermiş. Orada Kur'an okuyanda KArşı tarafı günaha sokmuştur. Durumu düşünmesi lazım. karşı tarafın tavrını düşünüpte okuması lazımdır. yani mum hocamın dedigi gibi. sevap kazanayım derken Bir yandan günaha da girebilir.

 8. rana
  Aciz Kul
  bence buluscak baska yerde bulunabilir, herneyse hatirlatmadim sayin, özür dileriz yanlis yazmissak.

+ Yorum Gönder