+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Allahın istediklerini mi isteriz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. merak
  Üye
  Reklam

  Allahın istediklerini mi isteriz?

  Reklam

  Allahın istediklerini mi isteriz? Mumsema Selamun Aleyküm Mumsema merak ettiğim şudur ki.. bize öğrettikleri ettiğimiz duaları Allah(c.c) 'da istermiş yani kabul etmeyeceği dua yı ettirmezmiş hatta aklımıza bile gelmezmiş? bunlar doğrumudur açıklayacak bi kardeşimiz varmı?

 2. rana
  Aciz Kul

  Cevap: Allahın istediklerini mi isteriz?


  Reklam


  ve aleykumusselam kardesim,

  kaynak olarak ne gösterilmis, bunu kim söylüyor acaba?
  Böyle bir hadis ile hic rastlamadim..  Hz. Osman (ra)´a ait olarak gösterilen, Allah, nasip etmeyeceği bir şeyi hayal ettirmez sözünü nasıl değerlendiriyorsunuz? Doğruluğu var mıdır?

  Bu sözün Hz. Osman (r.a)'a ait olduğuna dair bir bilgi bulamadık. Bu sözü kim ne anlamda söylemiş bilemiyoruz. Ancak insanın hayalinden her türlü düşünce geçtiği gerçeğinden hareketle bu sözün doğruluğunun şüpheli olduğu açıktır. Hayalimizden geçen o kadar çok şey varki bunların bir çoğuna ulaşmadığımız gibi zaten buna ömür de yetmez.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

  Dilenen şey; arzu, istek, temenni, matlub isteme, arzu etme. Dileğin olmasını istemeye de dilemek denir. Dinî mânâda dilek: Yüce Allah'tan istenmesi câiz ve olması mümkün isteklerdir.

  Dinimizde dilekler yalnızca Yüce Allah'tan dilenir. Çünkü dileğimizi yerine getirebilecek yegane kudret sahibi olan Yüce Allah'tır. "De ki: Allah'ım sen mülkün sahibi, sen dilediğine mülkü verirsin, dilediğinden mülkü alırsın, dilediğini yükseltirsin, dilediğini alçaltırsın. İyilik senin elindedir sen her şeye kadirsin. " (Âli İmran, 3/26)

  Allah'tan dilediğimiz dilekler makul olmalıdır. Yani Allah'tan "Ey Allahım, bana bu dünyada ölümsüzlük ver" gibi mantık dışı şeyleri dilemek câiz değildir. Dileklerimiz mümkün olmalıdır, yani sünnetullah'a aykırı olmamalıdır. "Allahım benim için şu evi altına çevir." gibi bir dilekte bulunmak câiz değildir. Dileklerimiz meşru yani helâl ve mubah olmalıdır. Allah'u Teâlâ'dan "Allahım bana her gün bir şişe şarap ihsan eyle." diye haram bir şeyi dilemek de haramdır.

  Dileklerimiz ve bu dileklerimizi dile getirdiğiniz dualarımızda hâlis niyetli olmalı, gönlümüzü Allah'a bağlamalı, dileğimizi tevazu işinde dile getirmeli ve dileğimizin kabulünde aceleci olmamalıyız. "Rabbini sabah akşam, içinden yalvararak ve korkarak (ancak duyabileceğin kadar hafif bir sesle) an; sakın gafillerden olma" (el,A'raf, 7/205).

  Dileklerimizi öncelikle ve sadece Allah'tan dileriz. Çünkü herşey O'nun kudretindedir. O'nun izni ve haberi olmadan hiçbir şey meydana gelemez. Dileklerimizi arz ettiğimiz kulları ancak birer vasıta olarak görmeliyiz.

  "O'nun katında izni olmadan şefâat edecek (dilekleri yerine getirebilecek) kimdir?" (el-Bakara, 2/255)

  Ehl-i Sünnet itikadında tevessül, yani dualarımızda Allah katında makbul olduğu zannolunan kişilerin hürmetine Allah'tan istemek caizse de, bunda çok dikkatli olmak ve o kişide herhangi bir güç görmemek lazımdır. Dileğimizi, şahısların veya ölülerin yerine getirebileceğine inanmak bizi küfre ve şirke götürebilir. Bu sebeple türbelere gidip dilekte bulunmak veya dileklerimizi dile getirirken Allah ile birlikte, şahısları zikretmek hususlarında dikkatli olmak gerekir. Ayrıca türbelere dilek mumları dikmek, dilek taşı yapıştırmak, mukaddes sanılan türbelere adak adamak, çaput bağlamak bâtıl ve bid'at olan ve İslâm ile ilgisi bulunmayan şeylerdir. Bunlara inanarak ve bel bağlayarak yapmak kişiyi küfre götürebilir.


  Habil NAZLIGÜL


 3. Hoca
  erimeye devam...
  ve aleykumusselam verahmetullah.
  Bu bir sözdür sadece.. verilmek istenen mesaj, Allah dua etmek kişi için bir rahmettir.
  Çünkü Allah birilerini duadan uzaklaştırmışsa her şeyi kaybetmiştir.

 4. merak
  Üye
  Peki Allah razı olsun kardeşlerim .. Fakat bu konu üzerine yorum çok fazla kafa karıştırıyor dolayısıyla..

 5. CeyhuN_
  Devamlı Üye
  Şöyle düşün, Allah dua etmen için ellerini açmana izin veriyorsa, elbet kabul edecek olan da o'dur.

+ Yorum Gönder
allah kabul etmeyeceği duayı hayal ettirmez,  nasip etmeyeceği şeyi hayal ettirmez yaradan