+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kendimi kötü hissediyorum Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. gökhan24
  Üye
  Reklam

  Kendimi kötü hissediyorum

  Reklam

  Kendimi kötü hissediyorum Mumsema Arkadaşlar ben daha 14 yaşındayım ve son zamanlarda fazla tövbe ve yemin bozdum.Kendimi günahkar hissediyorum Bu durumdan nasıl kurtulabilirim lütfen yardımcı olun

 2. gökhan24
  Üye

  Cevap: Kendimi kötü hissediyorum


  Reklam


  Arkadaşlar lütfen güncel!!!

 3. Snowdrop
  Elhamdülillah
  ilk once yapamayacagin bir is icin tovbe etme cunki onu her an boza bilirsin.Allah af dile/bolca dua et/Insallah Allah dualarini kabul eder ve gunahlarini af eder.
  Değerli Kardeşimiz;


  Bunun telafisi yeniden tevbe etmek ve bir daha bu günaha girmemektir. Ayrıca yemininizi bozduğunuz için de yemin keffareti ödemeniz gerekir.

  Ettiği yemini yerine getirmeyip bozmaktan dolayı lâzım gelen keffârete yemin keffareti denir.

  Yeminin keffâreti olarak 10 fakiri akşam ve sabah olarak günde iki öğün doyurmak veya giydirmek cihetine gidilir.

  Keffaret yiyecek ve elbise olduğu gibi karşılığı başka bir şey de olabilir. Keffaret ister yiyecek veya bedeli olsun, ister elbise veya bedeli olsun, hepsini birden bir defada bir fakire vermek caiz değildir. Ancak başka fakir bulmakta zorluk çekiyorsa o takdirde aynı fakire her gün sabahlı akşamlı doyacak kadar yiyecek yada bedelini veya aynı fakire her gün bir elbiseyi vermek kafi gelir. Yani keffaret ödenmiş olur.

  Buna güç yetirilmezse, 3 gün ardarda oruç tutulur. Bu oruçların arasına hiç bir mâni girmemelidir. Girerse keffâret bozulur, yeni baştan tutulması gerekir.

  Birden fazla yeminini bozan kimse her bir yemin bozma için ayrı bir keffaret vermesi gerekir.

  Şâfiîlere göre yemin keffâretini ardarda tutmak mecburiyeti yoktur.

  Gerek yemin, gerekse oruç keffâretlerinde yapılacak ilk iş bir köle azâd edilmesidir. Ancak günümüzde kölelik kalktığı için bu maddenin tatbikına imkân kalmadığından zikretmeye lüzum hissetmedik.

+ Yorum Gönder