+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kötülük yapılmayıncaya kadar günah sayılmazmı ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. uxgxuxrx
  Üye
  Reklam

  Kötülük yapılmayıncaya kadar günah sayılmazmı ?

  Reklam

  Kötülük yapılmayıncaya kadar günah sayılmazmı ? Mumsema selamunaleyküm herhangi bir kötülük akıldan geçince ve onu daha sonradan yapmayınca yada kötülüğü yapıpta başka bir kişiye zararı dokunmamışsa günah olurmu yada kul hakkı ? ve de Allah'a tövbe ve istiğfar yeterlimidir ?

 2. rana
  Aciz Kul

  Cevap: kötülük yapılmayıncaya kadar günah sayılmazmı ?


  Reklam


  ve aleykumusselam,

  Kişi içinden geçirdiği şeylerden sorumlu olur mu? Kişi içinden birisine hakaret etse ya da gıybet etse bunlar günah olur mu?

  Cenab-ı Hakk'ın insanlar üzerindeki rahmet tecellileri çeşitlidir. İster iyilik, ister kötülük olsun insanların yaptıklarına rahmeti ile karşılık verir. Kur’an-ı Kerim'de bir kimsenin iyilik yapmasına on kat sevap verileceği, kötülük yapmasına da misli kadar günah yazılacağının beyan buyurulması, bu sonsuz rahmetin bir tecellisidir.

  Resul-i Ekrem (a.s.m.) bir hadis-i şerifte bu hususu açıklamaktadır.
  “Allah iyiliklerin ve fenalıkların yazılmasını emretti. Bir kimse bir iyilik yapmaya niyetlenir de yapamazsa, Allah kendi katında o kimse için tam bir iyilik sevabı yazar. Eğer hem niyetlenir, hem de o iyiliği yaparsa on iyilik sevabı yazar ve bu sevabı yedi yüze ve daha fazlasına kadar çıkarır. Ve eğer fenalık yapmaya niyetlenir de sonra vazgeçerse, Allah onun için tam bir iyilik sevabı yazar. Eğer kötü işe hem niyetlenir, hem de onu yaparsa, Allah o kimse için bir günah yazar.” (Müslim, Îmân, 74; Buhârî, Salât, 227; İsrâ ve Mîraç, 1551)
  Hadis-i şerifin izahında Allah’ın rahmetine, fazlına dikkati çeken Sahih-i Buhari Şarihi Ayni, “azm”le “niyet” etmek arasındaki farka da temas etmektedir. Bir kimse kötülük yapmayı niyet eder de yapmazsa, mes’ul olmadığı gibi Cenab-ı Hakk'ın fazlından bir sevap kazanır. Fakat azmetmek ayrıdır. Azm bir kötülüğü yapmak hususunda kendi iç aleminde kalben ve fikren karar vermektir. İnsanın kötülük yapmaya karar vermesi bazı alimlere göre mes’uliyet gerektirir. Bu nedenle dikkatli olmak gerekir. Ancak başkasına söylenmeyen ve içten yapılan dedikoduya gıybet denilmez ve kişi günah işlemiş olmaz.

  İnsanın hayaline gelen kötü şeylerden insan mes’ul değildir. İnsan kötü hayalleri adet haline getirmemeli, kendi arzu ve isteğiyle o hayallere girmemelidir. Birisini dövmeyi düşünmek, bir gayri meşru fiili yapmayı düşünmek de bu kısma girer. Sorumluluk gerektirmez. Ancak kardeşlik ve sevgi gibi güzel düşüncelerimize zarar verebilir.


  Sorularla İslamiyet


 3. uxgxuxrx
  Üye
  peki kötülüğü yapmaya kalkışıp yapamadıysa ? bunun hükmü nedir

 4. rana
  Aciz Kul
  hic birsey, günah yazilmaz..
  ama kötülük yapmaya kendini hazirlayip yapmadigini görünce biraz kendinle hesaplasmak gerek.. yani müslüman olarak bu halim yakistimi diye..
  dua ile..

 5. Ravza Sevdam
  Medine'nin Gülüne Hasret
  selamunaleyküm herhangi bir kötülük akıldan geçince ve onu daha sonradan yapmayınca yada kötülüğü yapıpta başka bir kişiye zararı dokunmamışsa günah olurmu yada kul hakkı ? ve de Allah'a tövbe ve istiğfar yeterlimidir ?  Kardeşim sana kalbin hastalıkları kitabını öneriyorum onu alıp oku bir çok soruya olduğu gibi senin bu soruna da orada çok güzel bir şekilde cevap verilmiş.yazarının ismi de siraceddin önlüer. bütün serisini muhakkak almanı tavsiye ediyorum.

+ Yorum Gönder