+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İçimden gelen kötü düşünceler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  sevgiii
  Devamlı Üye
  Reklam

  İçimden gelen kötü düşünceler

  Reklam

  İçimden gelen kötü düşünceler Mumsema selamun aleyküm.ben devamlı sorunlarımı yazıyorum şimdi yine bir sorunum var içimden biriyle konuşurken haşa ona kafir diyesim geliyor.sonra bişey olsa yok bu olsa oruç gibi adak adamak resmen sanki söylüyorum içimden sonra tövbe tövbe diyorum ben bublardan mesul muyum ben hiçbirşey adamak istemiyorum ..yapamicam şeyleri adamak istemem.birde haşa kafir lafı geçiyorya içimden haşa dinden çıkıyormuyum ben.lütfen bana yardımcı olurmusunuz.

 2. 2
  rana
  Aciz Kul

  Cevap: içimden gelen kötü düşünceler


  Reklam


  selamun aleyküm.ben devamlı sorunlarımı yazıyorum şimdi yine bir sorunum var içimden biriyle konuşurken haşa ona kafir diyesim geliyor.sonra bişey olsa yok bu olsa oruç gibi adak adamak resmen sanki söylüyorum içimden sonra tövbe tövbe diyorum ben bublardan mesul muyum ben hiçbirşey adamak istemiyorum ..yapamicam şeyleri adamak istemem.birde haşa kafir lafı geçiyorya içimden haşa dinden çıkıyormuyum ben.lütfen bana yardımcı olurmusunuz.
  ve aleykumusselam kardesim,
  adak dan sorumlu degilsin..

  SORU: Selamünaleyküm. Hocam düşündüklerimiz amel defterine yazılır mı? İçinden bir insanın aklından Allah yok diye başka tanrı var diye bir düşünce geçse hâşâ fakat Allah’a ibadet ediyor olsa o insan şirke düşmüş sayılır mı bu düşünceler şeytanın vesvesesi midir?

  CEVAP:
  Selamünaleyküm.

  Düşünceler, eyleme dönüşmedikçe suç olmaz.

  Nureddin Yildiz
  Kişi içinden geçirdiği şeylerden sorumlu olur mu? Kişi içinden birisine hakaret etse ya da gıybet etse bunlar günah olur mu?

  Cenab-ı Hakk'ın insanlar üzerindeki rahmet tecellileri çeşitlidir. İster iyilik, ister kötülük olsun insanların yaptıklarına rahmeti ile karşılık verir. Kur’an-ı Kerim'de bir kimsenin iyilik yapmasına on kat sevap verileceği, kötülük yapmasına da misli kadar günah yazılacağının beyan buyurulması, bu sonsuz rahmetin bir tecellisidir.

  Resul-i Ekrem (a.s.m.) bir hadis-i şerifte bu hususu açıklamaktadır.
  “Allah iyiliklerin ve fenalıkların yazılmasını emretti. Bir kimse bir iyilik yapmaya niyetlenir de yapamazsa, Allah kendi katında o kimse için tam bir iyilik sevabı yazar. Eğer hem niyetlenir, hem de o iyiliği yaparsa on iyilik sevabı yazar ve bu sevabı yedi yüze ve daha fazlasına kadar çıkarır. Ve eğer fenalık yapmaya niyetlenir de sonra vazgeçerse, Allah onun için tam bir iyilik sevabı yazar. Eğer kötü işe hem niyetlenir, hem de onu yaparsa, Allah o kimse için bir günah yazar.” (Müslim, Îmân, 74; Buhârî, Salât, 227; İsrâ ve Mîraç, 1551)
  Hadis-i şerifin izahında Allah’ın rahmetine, fazlına dikkati çeken Sahih-i Buhari Şarihi Ayni, “azm”le “niyet” etmek arasındaki farka da temas etmektedir. Bir kimse kötülük yapmayı niyet eder de yapmazsa, mes’ul olmadığı gibi Cenab-ı Hakk'ın fazlından bir sevap kazanır. Fakat azmetmek ayrıdır. Azm bir kötülüğü yapmak hususunda kendi iç aleminde kalben ve fikren karar vermektir. İnsanın kötülük yapmaya karar vermesi bazı alimlere göre mes’uliyet gerektirir. Bu nedenle dikkatli olmak gerekir. Ancak başkasına söylenmeyen ve içten yapılan dedikoduya gıybet denilmez ve kişi günah işlemiş olmaz.

  İnsanın hayaline gelen kötü şeylerden insan mes’ul değildir. İnsan kötü hayalleri adet haline getirmemeli, kendi arzu ve isteğiyle o hayallere girmemelidir. Birisini dövmeyi düşünmek, bir gayri meşru fiili yapmayı düşünmek de bu kısma girer. Sorumluluk gerektirmez. Ancak kardeşlik ve sevgi gibi güzel düşüncelerimize zarar verebilir.


  Sorularla İslamiyet  kardesim sen bu icindeki sesden kurtulma derdindesin degil mi?
  gecmisde istemedigin olaylarlami karsilasip icindeki ses ile muhattab oluyorsun?
  cünkü bi nevi icindeki ses sensin

  bunun kurtulma yolu onu duymamakda yattigi icin, elbette insan her zaman bir karar aldiginda düsünerek hareket ediyor, kendi kendine bazen icinden konuyor ama o icindekini baskasi olarak görmüyor o icindekini kendisi gibi görüyor anlatmak istedigimi anlatabilmisimdir insaAllah..
  o ses sensin, o nedenle o ikinci sese hakim olabilirsin bu bir gercek, nasil olacagini söyleyim,
  her bir konusmaya basliycaginda tevbe istigfar getir, cünkü icindeki sesi seytanin vesveseyile donaltilmis ve onun oyuncagi olmus gibi gör..
  Allah ile arani dahada yakinlastir yani Onunla daha cok mesgul ol, hoslandigin yani iyi insanlar arasina gir, onlarla sohbet et,
  kendine zaman ayir..
  Efendimizin hayatiyla mesgul ol.. bir gün suscak eminim..Ben inaniyorum ki sen istersen bu ses susacak..

 3. 3
  sevgiii
  Devamlı Üye
  Allah razı olsun arkadaşım.ama ben konuşmasını istemiyorum ben aşırı huzursuzum bu konuda..

 4. 4
  rana
  Aciz Kul
  amin ecmain..
  icindeki ses geldigi an Rabbinle konus..

 5. 5
  Misafir
  slmlar ben falcuya gitmiştim 15 mayısta ondan sonrabu kadın 3harflilerim var dedi ondankokrktum sonra içimdne iç bir ses kötu birsessürekli vesesvese veriyor ama bir sey olmuyor du neypamam lazım yardım edin

 6. 6
  arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam. Fala inanmak ve falcıya inanmak en büyük günahlardandır. Tövbe edin ve kesinlikle bunu tekrar etmeyin. O falcının dediği şeyleri de asla önemsemeyin bunlar boş şeylerdir

 7. 7
  Misafir
  Arkadaşlar benimde bir sorunum var haşa icimden Allah'a sovuyorum gibi oluyor ben yapmiyorum kafayi yicekmisim gibi oluyor ne yaparsam yapayim gecmiyor sesi duymamaya calissam da olmuyor ne yapmaliyim yardin edin Allah'a karsi suclu gibi hissediyorum başıma bir iş gelecek gibi hissediyorum yardım edin arkadaşlar ne yapmaliyim

 8. 8
  numan3434
  Devamlı Üye
  Falcıya gitmek büyük bir yanlış tevbe et.Forumda bilenler söylesinler.

 9. 9
  arifselim
  Yönetici
  Selamun aleykum kardeşim. Şunu kesinlikle bilmen lazımdır ki akla gelen vesveseler şeytandandır ve insana bunlardan dolayı günah yazılmaz. Önemsemeden hayatına devam edersen bunlar geçecektir Allah'ın izniyle.

 10. 10
  Misafir
  saolasın kardeşlerim çok yardımcı oldunuz Allah sizi sevdiği kullarından eylesin..

 11. 11
  Misafir
  arkadaşlar erol sayik tangut ar ankarada . bu insan türkiyede 1 tane başka yok ona gidin ben yakınımı götürdüm, içinde cin(şeytan) vardı megerse 18 yıldan beri cin içinde imiş, bedduadan girermiş, anne baba hukukundan girermiş el kaldırmayın ana babaya anne babayı elinizle itseniz bile insana şeytan musallat oluyor, kesilmeyen adaktan musallat oluyor i miras hukukundan musallat oluyor. cinci hocalara gitmeyin sakın onlar işi bilmiyori şeytanın tuzagına onlarda düşmüş kimi düştüğünü biliyor kimi bilmiyor, canlar erol sayik tangut'a gidin işi bilen o.

 12. 12
  Misafir

  Reklam


  Iyi günler bu yazdiklariniza nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz okudum ama anlamaya calisiyorm

  Selam kardeşim ben yazınızı okudum bnmde acil yardıma ihtiyacım bu erol sayik bey nerede ikamet ediyodr benimde kesin gitmem lazım ne olur iyi birimi bana yardımcı olurmsnz

  Selam kardesm mesajımızı gördüm benimde yardıma ihtiyacım war acaba bu erol sayik hoca nasıl birisi istanbuldanmi bnmde gitmem lazım lutfen bana da yardımcı olurmsnz

  Hayirli gunler ben icimdeki seslerden cok huzursusum birdurlu kendimi toparlayamiyorum durduk yere durmadan aglayasim geliyor ne yapmaliyim

  Ya gercekten kotu oluyorum burden aklima kotu bir dusunce geliyor ve sacma sapan dusunuyorum sizce bu gunah midir

+ Yorum Gönder

iç sese günah yazılır mı

içimizden söylediklerimiz günah mı

iç ses günah mı

iç sese günah yazılıyor muiç sesimize günah yazılıyor mubir insanın iç sesiyle konuşması gunahmiiç ses günah mıdır